Esmu studente, mācos Latvijas Universitātē. Pašlaik gaidu savu pirmo bērniņu un grūtnieču uzskaitē stājos Rīgā.
Esmu studente, mācos Latvijas Universitātē. Pašlaik gaidu savu pirmo bērniņu un grūtnieču uzskaitē stājos Rīgā. Tomēr dzemdēt vēlētos Bauskas rajona Centrālās slimnīcas dzemdību nodaļā. Esmu dzirdējusi par šīs nodaļas mediķiem daudz laba, jo mana māsiņa tur dzemdēja decembrī. Kad māsa apmeklēja grūtnieču konsultāciju, viņai piedāvāja izvēlēties vecmātes vai ārsta individuālo aprūpi pirms dzemdībām un to laikā. Gribētos, lai par to pastāsta vecmāte Vita Siliņa, kura radībās bija līdzās manai māsai un ļoti palīdzēja. Vai arī es varētu izvēlēties Vitu par savu vecmāti?
Ar cieņu – Laura B.
Bauskas rajona Centrālās slimnīcas (RCS) dzemdību nodaļas vecmāte Vita Siliņa šī gada janvārī saņēmusi šajā pasaulē ienākam «savu» 1000. bērniņu. 23. februārī apritēja desmit gadu, kopš viņa strādā par vecmāti.
Dzemdību zālē – uzreiz pēc izlaiduma
Vita joko, ka nodaļā viņa gluži vai ar lēcienu ielēkusi. Strādāt nācies sākt svētdienā. Toreiz trūcis vecmāšu, tāpēc uz darbu viņa aicināta jau nākamajā dienā pēc medicīnas skolas izlaiduma. Vita labi atceras pirmo dežūru, jo kopā ar ginekoloģi Allu Hačikjanu pieņēmušas četras dzemdības. Parasti mēnesī vecmātei ir septiņas vai astoņas diennakti ilgas dežūras. Uz darbu Vita visus šos gadus brauc no Skaistkalnes. Tur dzīvo viņas ģimene, vīrs un abi dēli.
1. martā, kad «Bauskas Dzīve» tikās ar Vitu, RCS dzemdību nodaļa bija pārpildīta, jo tajā bija 16 jaundzimušo, tikpat māmiņu un četras grūtnieces, kuras gatavojās dzemdībām. Pavisam nodaļā strādā piecas pieredzējušas vecmātes – Pārsla Blauduma, Ausma Zunde, Vita Siliņa, Gunta Zelle, Inese Majore. Pamazām jaundzimušo skaits atkal pieaug. Tomēr Vita Siliņa uzsvēra, ka daudzas māmiņas ir ļoti jaunas, vientuļas un, šķiet, ne vienmēr saprot, cik lielu atbildību uzņēmušās. Aizkustinošs esot brīdis, kad dzemdību zālē sakopto mazulīti māmiņa pirmoreiz samīļojot. Pēc ģimenes dzemdībām visbiežāk laimes asaras neslēpjot tēvi.
Laikus izraudzīta vecmāte sniedz drošības izjūtu
Atbildot uz Lauras B. vēstulē uzdotajiem jautājumiem, vecmāte Vita Siliņa sacīja, ka grūtniece var izvēlēties ārsta ginekologa individuālo aprūpi, vecmātes individuālo aprūpi vai arī abu šo mediķu padomu grūtniecības novērošanas un dzemdību laikā. Tas ir maksas pakalpojums un atlīdzība ir Ls 20 par vienu individuālo aprūpes veidu. Atsevišķa maksa – Ls 20 – noteikta par sagatavošanu ģimenes dzemdībām un to vadīšanu.
Vita Siliņa uzskata, ka ir lietderīgi, lai grūtniece ar savu ārsti vai vecmāti iepazītos krietnu laiciņu pirms dzemdībām. Vismaz divas trīs reizes noteikti vajadzētu sastapties. Tad mierīgi var pārrunāt un noskaidrot visus ar grūtniecību un radībām saistītos jautājumus, aplūkot nodaļu, palātas, zāli, kur notiks dzemdības. Jāvienojas arī par atsāpināšanas nepieciešamību. Vecmāte seko dzemdību gaitai, pamasē muguru. Pirmdzemdētājām parasti svarīgi, lai viņām tiktu paskaidrots, kas tieši kurā brīdī notiek, kad sākas pats svarīgākais dzemdību procesā, kā nenodarīt pāri sev, kā palīdzēt bērniņam piedzimt. Vecmātei jāprot būt gan stingrai, gan maigai, savukārt māmiņām vajadzētu klausīt mediķu ieteikumiem.
Dzemdības tiek uzskatītas par neatliekamo palīdzību. Neatkarīgi no tā, kur topošā māmiņa stājusies grūtnieču uzskaitē, nekas neierobežo viņas izvēli, kur dzemdēt. Arī studente Laura jau tagad var izraudzīties savu ārstu vai vecmāti un gatavoties dzemdībām Bauskas slimnīcā.