«Latvijas Hipotēku un zemes banka» atbalsta mazo un vidējo uzņēmumu biznesa attīstību, piedāvājot daudz un dažādu kredītu veidu.
«Latvijas Hipotēku un zemes banka» (HB) atbalsta mazo un vidējo uzņēmumu biznesa attīstību, piedāvājot daudz un dažādu kredītu veidu.
Aizņemas dzīvokļa un mēbeļu iegādei
HB kredītinspektors Aldis Žaludka «Bauskas Dzīvei» pastāstīja, ka arvien vairāk iedzīvotāju izmanto bankas pakalpojumus, ņemot hipotekāros aizdevumus. Hipotekārais kredīts ir ilgtermi- ņa aizdevums jebkuriem mērķiem un lielākoties tas tiek piešķirts nekustamā īpašuma iegādei, celtniecībai, ēku rekonstrukcijai vai remontam. Hipotekāro aizdevumu banka parasti izsniedz 60 procentu apmērā no ieķīlātā nekustamā īpašuma tirgus vērtības, ko nosaka bankas Nekustamā īpašuma vērtēšanas departamenta vērtētāji. Ķīlai noder jau īpašumā esošais un Zemesgrāmatā ierakstītais nekustamais īpašums. Iespējams ķīlā ietvert arī pērkamo īpašumu.
Populāri arī mazie komercdarījumi: mēbeļu vai dzīvokļa iegāde, dažādi remontdarbi. Šī kredīta summa parasti ir no tūkstoša līdz trīs tūkstošiem latu.
Aizdevumi ir izdevīgi
Arvien populārāki klientu vidū kļūst hipotekārie aizdevumi mazajiem un vidējiem uzņēmējiem. Kopā ar HB kredītinspektoriem Edīti Zaķi un Aldi Žaludku «Bauskas Dzīve» apmeklēja divus privātuzņēmējus Iecavā, kuri biznesa veicināšanai izmantojuši HB kredītu.
Lilija Votjakova strādā tirdzniecībā jau septīto gadu. Viņai piederējis savs rūpniecības preču kiosks Iecavas tirgū, šopavasar Lilija nolēmusi iekārtot Iecavas centrā savu privātveikalu. Divas reizes tika meklētas kredītiespējas kādā citā bankā, līdz tika rasta kopēja valoda ar HB. Ir paņemts ilgtermiņa kredīts uz trim gadiem telpu remontam un labiekārtošanai, kā arī kredīts apgrozāmajiem līdzekļiem uz vienu gadu. «Bez bankas kredīta mazajiem uzņēmējiem bizness tikpat kā nav iespējams. Abi ar vīru veicām remontdarbus, es pati tirgoju, no ietirgotā iespējams atmaksāt bankas aizdevumu. Kad ar šo kredītu tikšu galā, noteikti ar HB turpināšu sadarbību sava biznesa plašākai izvēršanai,» atzīst L. Votjakova.
Jēkabpilī labvēlīgāka vide nekā Bauskā
Jolants Markevičs ir firmas «Fotomiks» īpašnieks. Pirmo kredītu uzņēmējdarbībai viņš bankā paņēmis pirms trim gadiem. «Tad arī sapratu, ka kredītu ņemt ir izdevīgi. Sākumā mans īpašums un apgrozāmie līdzekļi neļāva ņemt tik lielu kredītu, cik es vēlējos. Pēc īpašumu pārvērtēšanas banka varēs izsniegt jaunu, jau lielāku kredītu. Tas nepieciešams remontdarbu beigšanai manā īpašumā Jēkabpilī. Tur būs fotopakalpojumu centrs, telpas birojiem. Jēkabpilī visus ar īpašuma iegādi saistītos jautājumus man bija vienkāršāk nokārtot nekā Bauskā,» stāsta Jolants Markevičs.
Jādomā par enerģijas taupīšanu ziemā
1998. gada nogalē «Latvijas Hipotēku un zemes banka» uzvarēja Latvijas Attīstības aģentūras rīkotajā konkursā par tiesībām kļūt par Energoefektivitātes fonda finansu pārvaldnieku. Līdz ar to HB ir tiesības izsniegt un apkalpot aizdevumus energoefektīvu projektu realizācijai. Tos var saņemt tikai juridiskas personas tādiem privātā un sabiedriskā sektora projektiem, kas dod enerģijas ietaupījumus, ļauj ražot lētāku enerģiju vai samazina tās zudumus. Raksturīgākie piemēri ir siltumpiegādes sistēmu rekonstrukcija, ēku siltināšana, jaunu tehnoloģisko iekārtu uzstādīšana.