Svētdiena, 21. decembris
Toms, Tomass, Saulcerīte
weather-icon
+4° C, vējš 2.24 m/s, Z-ZR vēja virziens
BauskasDzive.lv ikona

Laimīgās vecumdienas tālas kā horizonts

Latvijas iedzīvotāju vidū ir 26 procenti pensionāru. Pieļauju, ka daudzi no viņiem pat nenojauš, ka, reizi mēnesī saņemot mazu, bet garantētu naudas summu, var justies privileģēti.

Latvijas iedzīvotāju vidū ir 26 procenti pensionāru. Pieļauju, ka daudzi no viņiem pat nenojauš, ka, reizi mēnesī saņemot mazu, bet garantētu naudas summu, var justies privileģēti.
Daudz grūtāk klājas tiem, kuri zaudējuši darbu neilgi pirms pašreiz noteiktā pensijas vecuma sasniegšanas. Tādu cilvēku ir krietni daudz. Bezpeļņas organizācijas valsts akciju sabiedrī- bas «Nodarbinātības valsts dienests» Bauskas rajona nodaļa «Bauskas Dzīvi» informēja, ka šī gada 15. jūlijā mūsu rajonā darba meklētāju skaitā bija 231 cilvēks (no tiem 136 sievietes) vecumā no 45 līdz 49 gadiem, 196 (118) vecumā no 50 līdz 54 gadiem. 133 bezdarbniekiem (20) ir no 55 līdz 59 gadi, viņiem palīdzēt ir visgrūtāk. Pusmūžā veselība neļauj darīt jebkuru darbu, nav arī tik vienkārši pārkvalificēties, lai iegūtu citu profesiju.
Sakarā ar lielo deficītu valsts sociālajā budžetā Latvijas jaunās valdības deklarācijā paredzēts palielināt pensijas vecumu līdz 65 gadiem. No 2000. gada 1. janvāra jaunpiešķirtās vecuma pensijas iecerēts izmaksāt tikai nestrādājošiem pensionāriem. Līdz ar to tiek plānots, ka vairāk darba vietu atbrīvosies iedzīvotājiem ekonomiski aktīvā vecumā.
Dānijā un Islandē pašlaik pensijas vecums ir 67 gadi, Eiropas Savienības valstīs – no 60 līdz 65 gadiem. Kaut arī tik ļoti gribam līdzināties Eiropas pārtikušajām valstīm, par šādiem lēmumiem sajūsmas nav. Laimīgās vecumdienas no mums attālinās kā horizonts, kas nav sasniedzams.
Pat tie, kuri pašlaik strādā, nepavisam nav droši, vai līdz 65 gadu vecumam viņiem būs darbs pašreizējā profesijā un amatā. Ne mazums cilvēku sarūgtināti spriež, ka pašlaik iekasētie nodokļi tiek maksāti bez jēgas, jo diez vai izdosies nodzīvot līdz noteiktajam pensijas vecumam. Dati par Latvijas iedzīvotāju veselību, saslimšanām un mūža ilgumu nesniedz optimistisku prognozi. Šī gada jūlijā publicētais kārtējais Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) demogrāfiskās statistikas pārskats liecina, ka 25 procenti Latvijas iedzīvotāju nomirst, nesasnieguši 60 gadu vecumu. Igaunijā šis skaitlis ir 23,8 procenti, Lietuvā – 23,3 procenti. No NVS valstīm jaunāki par 60 gadiem nomirst 29,7 procenti Krievijas iedzīvotāju.
Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība publicējusi faktus, ka 1997. gadā mūsu valstī 65 gadus veci bija tikai 11,4 procenti vīriešu un 17,6 procenti sieviešu. Igaunijā šādu vecumu sasnieguši 12,6 procenti vīriešu un 16,8 procenti sieviešu. Lietuvā 65 gadus veci bija 13,3 procenti vīriešu un 17,3 procenti sieviešu. Eiropas Savienības valstīs 1996. gadā no visiem iedzīvotājiem 14,3 – 16,1 procents vīriešu un 17,6 – 20,4 procenti sieviešu bija 65 gadus veci un vecāki.
Vakar Latvijas valdība apsprieda priekšlikumu, ka pensijas vecums vīriešiem un sievietēm palielināms tikai līdz 62 gadiem.

BauskasDzive.lv ikona Komentāri

BauskasDzive.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.