Pavisam tuvu Skaistkalnei un karsta procesu zonai pārrobežā Lietuvā, Biržu rajona Nemunēļa Radvilišķu un Parovējas pagastā, paredzēta liela vēja turbīnu parka izbūve. Kā saka vides speciālisti – tik mērogā milzīgs vēja parks Latvijā un tiešā tās tuvumā vēl nav.
Par šiem plāniem Lietuvas Republikas Vides ministrija atsūtījusi informatīvu vēstuli Latvijas Republikas Vides pārraudzības valsts birojam, tā pārsūtīta arī Bauskas novada pašvaldībai, datējums – šī gada jūnijs.
Vides speciālists Valērijs Gabrāns «Bauskas Dzīvei» pauž savu personīgo viedokli: «Lietuvieši vides problēmu kontekstā nodemonstrē nerēķināšanos ar sava kaimiņa interesēm. Kārtējo vidi un dabu degradējošo lielformāta objektu tiek plānots būvēt tiešā Latvijas tuvumā. Vēja parks ar trīsdesmit piecām 270 m augstām vēja spārnu turbīnām, iespējams, tiks izvietots gar pašu Latvijas robežu Skaistkalnes tuvumā. Tādējādi visas zināmās un vēl neizdibinātās potenciālās negācijas no šī pasākuma būs jāizbauda arī Latvijas pierobežas iedzīvotājiem.»
V. Gabrāns „Bauskas Dzīvei” uzsver, ka Skaistkalnes apkārtne, no kuras pāris kilometru attālumā plānots izvietot tuvākās turbīnas, ir labi zināma karsta procesu ietekmes teritorija. Arī Lietuvas teritorijā iestiepjas šī ģeoloģiskās anomālijas zona, ar kuras konsekvencēm ir jārēķinās. Kā tas izpaužas, to labi zina skaistkalnieši, kad negaidot, bez iepriekš sūtītām zīmēm, pēkšņi vistiešākā nozīmē pazūd pamats zem kājām.
Nezinātājiem V. Gabrāns paskaidro, ka karsta process ir cieto iežu izskalošanās un sabrukuma process zemes dzīlēs, kura rezultātā pazemē veidojas tukšumi – kavernas. Tie var piepildīties ar ūdeni vai palikt tukši un veidot zemes virskārtas iegruvumus, kas apdraud gan māju pamatus, gan arī mazāku objektu pastāvēšanu uz zemes. Ir pierādīts fakts, ka eksistē virkne faktoru, kas provocē šo praktiski neparedzamo un tamdēļ jo bīstamāko kataklizmu. Tā ir kā maza lokāla zemestrīce.
«Daļu faktoru, kas pastiprina iespēju notikt karsta iegruvumiem, provocē cilvēka darbība. Piemēram, tā var izpausties kā lielu ūdens masu pārbīde, mainot ūdens tecējuma virzienu, lielas ūdens krātuves, kas izdara spiedienu uz procesiem pazemē, arī gigantiski objekti tieši uz zemes virskārtas, kas slēpj karsta procesus. Uzdrošinos minēt, ka pie tādiem var pieskaitīt arī lielas vēja turbīnas, kurām pamati, atbilstoši virszemes konstrukcijas lielumam, iestiepsies arī pazemē, sasniedzot karsta procesiem pakļautās ģeoloģiskās struktūras,» skaidro V. Gabrāns.
Laikraksta «Bauskas Dzīve» žurnālisti izbrauca pa Nemunēļa Radvilišķu seņūniju (pagastu) gar Latvijas-Lietuvas pierobežu, apskatot vietas, kur plānots izbūvēt gigantisko vēja enerģijas parku ar 35 turbīnām, kā informatīvajā vēstulē norādījusi Lietuvas Vides ministrija.
Nemunēļa Radvilišķu pārvaldes mājā «Bauskas Dzīve» satika pagasta priekšsēdētāju Ģiedrju Kubiļu, kurš ir labi informēts un tāpat, pat daudz vairāk nekā mēs, norūpējies par gaidāmo būvniecību. Viņš tāpat kā mūsu pagastu vadītāji ir amatā iecelts un, cik noprotams, bez īpašas teikšanas (arī tāpat kā mūsējie). «Atveda šos divus dokumentu sējumus par plānoto vēja enerģijas parku, pateica, ka viss saskaņots un parakstīts, mums tikai jānoorganizē informatīva sapulce, kur projekta attīstītāji prezentēs savu ieceri. Tāda sanākšana jau bija kaimiņpagastā Parovējā, 3. augustā pulksten 18 būs pie mums Radvilišķos,» stāsta G. Kubiļus.
Plānotais vēja enerģijas parks skaitļos:
Pirmajā kārtā paredzēts uzbūvēt 35 vēja spārnu turbīnas, bet padomā jau otrā kārta ar tikpat daudzām.
Vēja turbīnas masta augstums – līdz 180 m, kopējais augstums ar visiem spārniem – līdz 270 m; katras turbīnas kapacitāte – līdz 7,5 MW.
Lokācija: Biržu rajons, Nemunēļa Radvilišķu un Parovējas pagasta teritorijā.
Attālums no Skaistkalnes – ap 2,8 kilometri, no karsta kritenēm Latvijā – 1, 2 kilometri; minimālais vidējais attālums vēja parkam no Latvijas robežas – 0,88 kilometri. Savukārt pašu teritorijā Lietuvā vairākas turbīnas tikai 25 un 74 metru attālumā no karsta zonas robežas (dokumentā rakstīts – no zemas aktivitātes karsta zonas).
Projekta attīstītājs – uzņēmums «Biržu vējas».
Avots: Lietuvas Republikas Vides ministrijas vēstule Latvijas Republikas Vides pārraudzības valsts birojam, kas pārsūtīta arī Bauskas novada pašvaldībai, datējums – šī gada jūnijs.
Vairāk uzzināsit „Bauskas Dzīves” drukātajā un elektroniskajā versijā, 14. jūlija numurā.
Un ko padarīsiet?Piketēsiet pie robežas?
Kaimiņi rīkojas,mēs tik spriedelējam un meklējam personīgo labumu. Tāpēc arī sēžam ar plikām pakaļām.
Vibrācija visas leišu ērces pārdzīs uz Skaistkalni!
esam jau naski ar tiem pašiem sābriem leišiem taisīt pārrobežu projektus visai ievērojamas naudas “apguvei”, vien, visbeidzot šādu projektu loma iedzīvotāju dzīves līmeņa uzlabošanai ir visai maza. Šis, protams, nav pārrobežu “gadījums”, bet var atstāt zināmu iespaidu arī uz mūsu valsts pierobežas iedzīvotājiem, negatīvu iespaidu, kādus ne vienu vien lietuviešu rosīšanās jau ir atstājusi. Piemēram jau vairāk kā pārdesmit gadu atpakaļ lietuviešu veiktais uzpludinājums uz Svitenes upes upes, un skaties- upes pie mums vairs nav, ir vien smakojošs grāvis. Pēdējais lietuviešu veikums ir aizsprosts uz Mūsas Baltpamūšā, ar kura palīdzību tiek novadīts ūdens uz simtiem ha lieliem zivju dīķiem, kā rezultātā ne mums ledus iešana, ne arī tas ūdens daudzums upē, kā pirms aizsprosta uzbūvēšanas. Jāņem vērā, ka arī mums vajadzētu painteresēties kādu iespaidu uz mūsu, Latvijas vidi atstāj, vai arī jau ir atstājuši šādi “pārrobežu” vidi iespaidojoši projekti
ir jau pārdzītas, sākot ar MAXIMA un vēl garu virkni lietuviešu firmu un uzņēmumu mūsu valstī. Bet, ko lai dara, ka latvieši ir vien vareni dziedātāji un dejotāji….
Vajag pie robežas sanākt un uzdziedāt. Leiši nobīsies un nebūvēs neko.
bet ģeoloģiskā lieguma esamība- vai tā ir tikai papīrs????>
Jāsūta ministram! mums taču tagad ir, lai darbojas starptautiski!
Un kāda daļa tur būtu Sūnu ciema iezemiešiem? Leiši savā pusē var darīt ko grib, bet tūdaliņiem atliek sūkāt savu kājas īkšķi un skaust. Jā, un vēl staigāt gājienos apkārt Skaistkalnes baznīcai.. 😀
Rīgas Sv, Pētera baznīcas torņa smailes augstums esot 123, 25 m. Leišu torņu propelleri, ja var ticēt te rakstītajam, sniegsies līdz 270 m augstu. Tas būs diezgan sirreāls skats.
Nu tas jau tiem padlām leišiem raksturīgi jau izsenis, gribam pabojāt dabu, bet tā lai tad arī kaimiņam tiek
Kuram tas interesē ? Kad baltkrievi uzblieza AES pie pašas Viļņas, tad arī Lietuva protestēja. Bet tāpat neko nepanāca un ir spiesti ar to sadzīvot …
varbūt, arī mums tomēr uzcelt HES uz Mūsas, to, kuru sāka būvēt vēl Jansona laikā, tikai mazliet augstāku, lai tie leiši mirkst paši savos sūdos. Ja jau, tad jau…
Laivas neatdošu!
Redziet leisi prot naudu taisit, mes tikai blaut.
ne visiem latviešiem ir pieņemami pārdot pat savu māti, šoreiz māti dabu….. Bez naudas taisīšanas ir arī vēl pamatvērtības, kaut arī priekš daudziem tā ir eksotika un diezgan neizprotamas “lietas” cilvēkiem ar “mūsdienīgu” izglītības līmeni, “līmeni”, kas ir zem katra līmeņa…
Nabaga skaistkalnieši! Apžilbinās, satricinās un pazudinās jūs visus! Kāpēc klusējat kā jēri uz nokaušanu?