Jūnijā Latvijā turpinājās cenu kritums visos koksnes tirgus segmentos, aģentūru LETA informēja meža izsoļu sistēmas Latvijā “E-silva” pārstāvji.
“E-silva” skaidro, ka kritumam par iemeslu ir būvniecības apjomu kritums, kas būtiski samazināja nepieciešamību un pieprasījumu pēc dažāda veida būvniecības materiāliem Baltijas jūras reģionā.
Uzņēmuma pārstāvji atzīmē, ka vispārēja aktivitātes samazināšanās būvniecības nozarē vērojama kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022.gadā, kad būtiski samazinājās atsevišķu būvmateriālu pieejamība. Savukārt pēcāk inflācijas pieaugums palielināja cenas būvniecībā, tādējādi samazinot arī tās aktivitāti.
Savukārt Eiropas Centrālās bankas procentu likmju pieauguma dēļ ir grūtāk piesaistīt finansiālos līdzekļus nekustamā īpašuma iegādei un tiek veikti mazāk nekustamo īpašumu darījumu, tādējādi negatīvi ietekmējot būvniecības nozari, skaidro “E-silva” pārstāvji.
Uzņēmumā piebilst, ka, lai arī mazāk, taču joprojām būvniecības bremzēšanos privātajā sektorā izraisa arī sabiedrības nedrošība par nākotni, ko pastiprina karš Ukrainā.
Vienlaikus, saskaņā ar “E-silva” izsoļu datiem, jūnijā pieprasījums pēc Latvijas meža cirsmām bija stabils, neskatoties uz to, ka pieprasījums pēc koksnes kā izejmateriāla ir krities, un līdz ar to arī samazinājušās apaļkoku iepirkšanas cenas un tā realizācijas iespējas.
“E-silva” norāda, ka tas saistīts ar to, ka Egļu astoņzobu mizgrauža ierobežošanai mežizstrādes uzņēmumiem ir būtiski ierobežota saimnieciskā darbība un lielai daļai uzņēmumu draud dīkstāve. “Lai izvairītos no iespējamajiem dīkstāves radītajiem zaudējumiem, jūnijā liela daļa uzņēmumu turpināja iegādāties cirsmas un tās izstrādāt, lai neapturētu sava uzņēmuma darbību un tādā veidā samazinātu iespējamo zaudējumu apjomu”, skaidro “E-silva” dibinātājs Gints Šnikers.
Tāpat uzņēmumā informē, ka jūnijā, līdzīgi kā maijā, straujāk vidējā cena samazinājās tievā zāģbaļķa segmentā. Tostarp egles tievā zāģbaļķa vidējā cena samazinājās par 5,4% jeb no 76,13 eiro par kubikmetru līdz 72 eiro par kubikmetru, bet priedes tievā zāģbaļķa vidējā cena samazinājās par 4,5%, no 75,56 eiro par kubikmetru līdz 72,19 eiro par kubikmetru.
Arī vidējā zāģbaļķa kategorijā vidējā cena turpināja mērenu kritumu, egles vidējā zāģbaļķa vidējai cenai samazinoties par 3,6% un sasniedzot 76,25 eiro par kubikmetru, bet priedes vidējā zāģbaļķa vidējai cenai samazinoties par 0,9% un sasniedzot 77,88 eiro par kubikmetru. Tikmēr resnā skujkoku zāģbaļķu segmentā cenu kritums eglei bija par 3,6%, bet priedei – 2,2%. Egles resnais zāģbaļķis maksāja vidēji 82,44 eiro par kubikmetru, bet priedes – 82,25 eiro par kubikmetru.
Vienlaikus “E-silva” eksperti norāda, ka bērza finierkluču vidējā cena jūnijā samazinājās no 139,75 eiro par kubikmetru līdz 132,70 eiro par kubikmetru, jeb par 5%, salīdzinot ar maiju. Uzņēmumā piebilst, ka, ja no marta līdz maijam bērza finierkluču vidējā cena katru mēnesi piedzīvoja mērenu lejupslīdi, tad jūnijā cenas kritums bija straujāks.
Tāpat “E-silva” dati liecina, ka arī bērza taras cena jūnijā piedzīvoja kritumu. Salīdzinot ar maiju, bērza taras augstākā cena jūnijā nokritās no 107 eiro par kubikmetru līdz 96 eiro par kubikmetru, jeb par 10,3%.
“E-Silva” pārstāvji skaidro, ka to ietekmē ne tikai papīrmalkas cenas lejupslīde, bet arī būvniecības apjoma kritums – samazinoties nepieciešamībai pēc būvniecības produktu apjoma, samazinās arī nepieciešamība pēc paletēm un iepakojuma būvniecības produktu pārvadāšanai.
“E-silva” ir meža izsoļu platforma. “E-silva” uzturētājs ir Latvijas pilna servisa meža apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Forest Mentor Group”.
“Forest Mentor Group” apgrozījums 2022.gadā bija 866 575 eiro, kas ir divas reizes vairāk nekā 2021.gadā, savukārt kompānijas peļņa pieauga 2,3 reizes un bija 60 704 eiro.
Kompānija “Forest Mentor Group” reģistrēta 2015.gadā, un tās pamatkapitāls ir 3000 eiro. Uzņēmuma īpašnieki ir Silva Šnikere (90%) un Normunds Valts Štolcers (10%).
Reklāma