Parakstu vākšana tautas nobalsošanas ierosināšanai, lai atceltu Valsts prezidenta Egila Levita apturētos grozījumus Likumā par ostām, notiks no 2022. gada 10. marta līdz 8. aprīlim, šonedēļ lēma Centrālā vēlēšanu komisija (CVK).
CVK informēja, ka parakstīties par apturētā likuma nodošanu tautas nobalsošanai varēs klātienē, parakstu vākšanas vietās Latvijā un ārvalstīs.
Bauskas novada dome ceturtdien, 24. februārī, apstiprināja piecas parakstu vākšanas vietas pašvaldības teritorijā. Bauskā varēs parakstīties Bauskas novada administrācijas ēkā, Iecavā pašvaldības uzņēmumā SIA “Dzīvokļu komunālā saimniecība”, Edvarta Virzas iela 21A, parakstīties būs iespējams arī Rundāles apvienības pārvaldē, Vecumnieku bibliotēkā un Skaistkalnes pagasta nodaļā.
CVK norādīja, ka vēlētājiem, kuri veselības stāvokļa dēļ nevarēs ierasties parakstu vākšanas vietā, bet vēlēsies piedalīties parakstu vākšanā, tiks nodrošināta iespēja pieteikties parakstu vākšanai savā atrašanās vietā. Parakstu vākšana vēlētāju atrašanās vietās notiks pēdējā parakstu vākšanas dienā, 8. aprīlī. Piedalīties parakstu vākšanā varēs arī vēlētāji ieslodzījuma vietās.
Tiesības piedalīties parakstu vākšanā ir Latvijas pilsoņiem no 18 gadu vecuma. Lai piedalītos parakstu vākšanā, jāuzrāda derīgs personu apliecinošs dokuments – Latvijas pilsoņa pase vai Latvijas pilsoņa apliecība (eID karte).
Pēc parakstu vākšanas beigām CVK apkopos saņemto parakstu skaitu un parakstu vākšanas rezultātu paziņos Valsts prezidentam un publicēs tos izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.
Ja parakstu vākšanā tautas nobalsošanas ierosinājumu būs parakstījusi ne mazāk kā viena desmitā daļa no pēdējās Saeimas vēlēšanās balsstiesīgo Latvijas pilsoņu skaita (154 868 vēlētāji), CVK trīs dienu laikā būs jāizsludina tautas nobalsošana, kurai jānotiek ne agrāk kā vienu mēnesi un ne vēlāk kā divus mēnešus pēc izsludināšanas. Satversme paredz, ka tautas nobalsošana par apturētu likumu tomēr nenotiek, ja Saeima par to vēlreiz balso un ja par tā pieņemšanu ir ne mazāk kā trīs ceturtdaļas no visiem deputātiem.
Tāpat apturēts likums tiks publicēts un stāsies spēkā, ja parakstu vākšanā tautas nobalsošanas ierosinājumu atbalstīs mazāk nekā viena desmitā daļa vēlētāju.
KONTEKSTS:
36 parlamentāriešu paraksti, lai Valsts prezidentam prasītu apturēt Saeimā pieņemto grozījumu Likumā par ostām publicēšanu uz diviem mēnešiem, tika savākti pēc Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas deputātu iniciatīvas.
Opozīcijas deputāti uzskata, ka pieņemtie grozījumi par ostām tika pamatoti ar politisku saukli par nepieciešamību veikt “vienkāršu ostu pārvaldības reformu”, uzskatot, ka Rīgas un Ventspils ostu pārvalžu kā atvasinātu publisko tiesību personu pārveidošana par valsts kapitālsabiedrībām “ir formāls un pienācīgas apspriešanas Saeimā necienīgs jautājums”.
Parlamentārieši uzsvēra, ka grozījumi radot nepieņemamu precedentu un “turpmāk apdraud faktiski jebkuras pašvaldības teritoriālo un finansiālo autonomiju” Latvijā, īstenojot neizdiskutētas, nepamatotas un pēc būtības nevajadzīgas valsts pārvaldes reformas.
Valsts prezidents apturēja ostu likuma grozījumu publicēšanu, dodot iespēju mēģināt par šo jautājumu sarīkot referendumu.
novads būs atjaunojis seno zemgaļu ostu pie Mežotnes pilskalna, jeb arī beidzot ielaidīs ūdenī tās jau padsmit gadus kaltušās laivu piestātnes, savulaik tūkstošus izmaksājušās?
Varēja jau apstiprināt katrā pagasta nodaļā ka var parakstīties.
tad, cik būs to pilsoņu, kuri izlasīs un sapratīs par ko vispār ir runa un tie, kuri sapratuši, spēs izšķirties, pie mūsu likumu kārtības, kas labāks, vai ostu nauda tiek tādu kā Lembergs & Co kabatās, vai valsts ierēdņu personiskajos uzkrājumos, kurus it kā novēlējusi māte skolotāja, vai vienkārši atstājusi nomirusī vecmāmiņa. Miljonus sapelnījusī vēl padomju laikā, līdzīgi kā Šķēle savus miljonus AVELAT grupas iegādei
Kāds referendums.kas par ostām?
Obligāti! Ja negribam pazaudēt vēl atlikušo – ostas