Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

46 Bauskas novada mājsaimniecības izmanto atbalstu, lai dārzā izaudzētu azaidam nepieciešamo

Borisa un Ināras Teterevu fonds šogad turpina atbalsta programmu uzņēmīgajiem un rosīgajiem “Pats savam saimes galdam”, kurā bezpeļņas organizācijas var saņemt palīdzību, lai grūtībās nonākušus cilvēkus iesaistītu savu dzīves apstākļu uzlabošanā. Šogad programmā piedalījās 30 Latvijas bezpeļņas organizācijas, aptverot 903 mājsaimniecības un tajās – teju 3`450 personas. Tas ir lielākais viena gada laikā dārzkopības projektos iesaistīto organizāciju un mājsaimniecību skaits, portālu informēja fonda labdarības projektu vadītāja Diana Bogdanova.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Programma dod iespēju grūtībās nonākušiem cilvēkiem pašu rokām veikt dārzkopības darbus. Ļaudis saņem sēklas, stādus un inventāru, lai strādātu un patstāvīgi nodrošinātu iztiku sev un ģimenei. Liela daļa projektu dalībnieku ir daudzbērnu ģimenes, seniori, personas ar invaliditāti. Vairāku bezpeļņas organizāciju projektos iesaistījās cilvēki no Ukrainas, kuri raduši patvērumu Latvijā,” stāsta fonda valdes loceklis Mareks Indriksons.

Šogad īstenoti deviņi projekti Kurzemē, tikpat Vidzemē, pieci Zemgalē, seši Latgalē un 1 – fonda “Ziedot.lv” projekts aptvēra visu Latviju. Visu nepieciešamo dārza darbiem saņēmušie cilvēki visbiežāk izvēlējās audzēt kartupeļus, tomātus, gurķus, burkānus, bietes, kabačus, ķirbjus, kāpostus, dažādus zaļumus. Nereti daļu izaudzētā mājsaimniecības dāvina sociālajiem centriem, senioru namiem, zupas virtuvēm vai citām ģimenēm, kurām klājas grūti, tādējādi turpinot ziedošanas tradīciju.

Foto: Publicitātes foto

D. Bogdanova atklāja, ka Bauskas novadā aptvertas 46 mājsaimniecības. Tās darbos iesaistīja četras organizācijas. “Pestīšanas armijas” Bauskas korpusa projektā darbojās Bauskas novada sociālā riska ģimenes un individuālas personas ar zemiem ienākumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Organizācijas pārstāvji stāsta: “Ar šī projekta palīdzību vēlamies dod ģimenēm un indivīdiem iespēju pašiem izaudzēt dārzeņus un saknes, iestādīt augļu kociņus un ogulājus. Tas palīdzētu gan sezonāli, gan rudens un ziemas mēnešos un dotu pienesumu ģimenes budžetā. Projektu dalībnieki varēs baudīt pašu izaudzētus dārzeņus, saknes un nākotnē – arī ogas. Ģimenēm ar bērniem tas būtu lietderīgi kopā pavadīts laiks un vecāku tiešs piemērs bērniem, dzīves prasmju apguvē.”

Vecumnieku daudzbērnu ģimeņu biedrība “Saulgrieze”  aptvēra mājsaimniecības Bauskas novada Vecumniekos, Misā, Vecumnieku pagastā, Kurmenes pagastā, Valles pagastā, Stelpes pagastā. “Pagastu cilvēki saņēma sēklas, stādus, darba rīkus. Daudzi domā par projektu ilgtermiņā, stādot augļu kokus un ogu krūmus. Ģimenes vēlas audzēt ekoloģiski tīru produkciju. Turklāt viens no mūsu nosacījumiem ir neizmantot dārzos mākslīgo mēslojumu,” pavēstīja biedrībā “Saulgrieze”.

Savukārt biedrība “Bauskas vecpilsēta” aptvēra mājsaimniecības Bauskas vecpilsētas pagalmos – uzņēmīgus un rosīgus baušķeniekus – vecpilsētas apkaimes iedzīvotājus, viņus atbalstošā, praktiskā un izglītojošā dārzu iekopšanas un uzturēšanas projektā, ko papildināja ar pagalmu sakopšanas talkām. “Bauskas vecpilsētā vienmēr ir bijuši dārzi un tā ir raksturīga apkaimes ainava. Diemžēl daudzi šo iespēju neizmanto dažādu apstākļu dēļ. Citiem trūkst motivācijas, citiem drosmes, bet daudziem līdzekļu un zināšanu trūkums,” norādīja biedrības “Bauskas vecpilsēta” pārstāve Ieva Bronko-Pastore.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto: No biedrības “Bauskas vecpilsēta” albuma

“Selekcionāra Pētera Upīša biedrība” palīdzēja Dobeles novada un Bauskas novada (Skaistkalnes pagasta) mājsaimniecībām. Saņemot sēklas, stādus un dārza inventāru, kā arī apgūstot zināšanas un prasmes Dārzkopības institūta un Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Dobeles biroja konsultantu un nozaru speciālistu vadībā, projekta dalībnieki nodrošināja savas ģimenes ar pašu izaudzētiem dārzeņiem, augļiem un ogām. Ilgtermiņā projekta rezultātā iekopti mazdārziņi – iestādītas ilggadīgas kultūras, kā arī iekopta zeme dārzeņiem. “

Projekta mērķis ir veicināt zemkopības un dārzkopības darbu iemaņu apgūšana ģimenēm ar bērniem, kurām ir ierobežoti līdzekļi vai zemas sociālās prasmes, lai celtu dzīves kvalitāti, nodrošinot sevi ar pašu izaudzētu pārtiku. Kopā darbojoties ar vecākiem, projektā iesaistīto ģimeņu bērniem tiek nodotas zemkopības prasmes, prasmes izaudzēto uzglabāt un sagatavot ziemas krājumiem,” stāsta projekta īstenotāji.

D. Bogdanova apliecināja, ka fonds turpinās atbalstīt cilvēku vēlmi pašu rokām rūpēties par savu un līdzcilvēku labklājību – nākamais projektu konkurss programmā “Pats savam SAIMES GALDAM” tiks izsludināts 2024. gada sākumā. Tajā varēs piedalīties Latvijas bezpeļņas organizācijas, kuras vēlas iesaistīt grūtībās nonākušus, taču uzņēmīgus savas apkaimes iedzīvotājus dārzkopības darbos, kas uzlabotu viņu dzīves apstākļus. Par projektu konkursu tiks paziņots programmas lapā www.saimesgaldam.lv.

Kopš programmas sākuma 2017. gadā atbalstīto projektu aktivitātes ir aptvērušas vairāk nekā pusi Latvijas novadu un valstspilsētas. Atbalstīti kopā 112 bezpeļņas organizāciju dārzkopības projekti. Tajos iesaistījās 3`515 mājsaimniecības un tajās – 13`170 iedzīvotāji no visiem Latvijas reģioniem. Atbalstam iedzīvotājiem programmā fonds piešķīra kopumā 212`650 eiro.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.