Bauskas novada iedzīvotāji interesējas, kāpēc pašvaldība neinformē un neskaidro cilvēkiem par jauninājumiem atkritumu apsaimniekošanā; kāpēc joprojām pie daudzdzīvokļu ēkām nav brūno konteineru bioloģisko atkritumu šķirošanai, kaut arī likums nosaka to veikt jau no 1. janvāra.
Iecavnieks Pēteris «Bauskas Dzīvei» raksta: «Arvien pieaug cenas par atkritumu izvešanu. Uzskatu, ka nepieciešams apmācīt iedzīvotājus, kā pareizi šķirot sadzīves atkritumus. Tāpēc vajadzētu organizēt daudzdzīvokļu māju iedzīvotāju sapulces, kā arī izdot speciālus bukletus, kuros sīki aprakstīt par sadzīves atkritumu pareizu šķirošanu. Bukletus varētu ievietot daudzdzīvokļu māju iedzīvotāju pastkastītēs. To nepieciešams organizēt Bauskas novada pašvaldībai kopīgi ar SIA «Bauskas novada komunālserviss». Kur būs pieejami maisiņi bioloģiskajiem atkritumiem?»
Savukārt Bauskas daudzstāvu namā dzīvojošā Līga stāsta laikrakstam, ka pēc gadumijas, 2. janvārī, nesusi uz atkritumu tvertnēm salā cietušo ķirbi, bijusi doma, ka varbūt pirmā to ieliks brūnajā bio atkritumu konteinerā. Ļoti vīlusies, ka nekāda bio atkritumu šķirošana Bauskā ar 1. janvāri, kā to nosaka likums, nenotiek. Brūno konteineru bioloģisko atkritumu šķirošanai pie daudzdzīvokļu namiem Bauskā nav arī joprojām.
Kāds redzējums un skaidrojums ir Bauskas novada pašvaldībai? Tiek minēts, ka mājsaimniecību bioloģisko atkritumu apsaimniekošanai Bauskas apvienības pārvaldes teritorijā jau var pieteikties, sākot ar 2021. gada vidu. Pārējā novada teritorijā šis pakalpojums pieejams, sākot ar 2024. gada 1. janvāri. Iedzīvotājiem no daudzdzīvokļu namiem jāinformē savs ēkas apsaimniekotājs par vēlmi šķirot bioloģiskos atkritumus.
«Pašreiz notiek bioloģisko atkritumu cenas pārrēķins un tiks pieņemts lēmums, vai katrā apvienībā (Bauskas, Rundāles, Iecavas) būs sava cena, vai šiem atkritumiem tiks piemērots vienāds tarifs,» skaidro pašvaldības sabiedrisko attiecību nodaļā.
Jāmin gan, ka ar 1. janvāri trijās apvienību pārvaldēs jau nešķiroto atkritumu apsaimniekošanas tarifs noteikts, un, kā pašvaldība laikrakstam norādījusi, – «Bauskas novada komunālserviss» (turpmāk – BNKS) tīmekļa vietnē www.bnks.lv, kā arī uzņēmuma profilā sociālajā tīklā «Facebook» tas publicēts: Bauskas apvienības pārvaldes administratīvajā teritorijā 37,68 EUR/m³ (ar pievienotās vērtības nodokli); Rundāles apvienības pārvaldes administratīvajā teritorijā 34,65 EUR/m³ (ar pievienotās vērtības nodokli); Iecavas apvienības pārvaldes administratīvajā teritorijā 31.71 EUR/m³ (ar pievienotās vērtības nodokli). Maksu par mājsaimniecību bioloģiskajiem atkritumiem regulē Atkritumu apsaimniekošanas likums, kura 39. un 39.1 pantā rakstīts, ka maksu par dalīti savākto bioloģisko atkritumu apsaimniekošanu pašvaldība nosaka 60 procentu apmērā no sadzīves atkritumu tarifa. Ja reiz katrā apvienībā jau ir noteikts savs tarifs, tad 60% no tā jāaprēķina.
Pašvaldība informē, ka ir pabeigta Viduslatvijas reģionālā atkritumu apsaimniekošanas plāna izstrāde. Sāksies plāna apstiprināšanas process pašvaldībās. Jau 2024. gada janvārī paredzētas pašvaldību speciālistu tikšanās, lai apspriestu pašvaldību priekšlikumus nepieciešamās infrastruktūras izvietošanai pašvaldību teritorijā, lai iespējami labāk veiktu visus atkritumu apsaimniekošanas darbus, tā izpildot uzliktos mērķus.
«Pēc tam, kad pašvaldības būs apstiprinājušas Viduslatvijas reģionālo atkritumu apsaimniekošanas plānu, būs iespēja konkrētāk plānot darbus un aktivitātes arī katrā pašvaldībā. Līdz tam bioloģisko atkritumu šķirošanas jomā nekādas būtiskas izmaiņas nav sagaidāmas. SIA «Bauskas novada komunālserviss» piedāvā speciālos konteinerus bioloģiskajiem atkritumiem. Daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem ir jāvēršas pie sava pārvaldnieka un jāprasa konteiners. Maksa par bioloģiskajiem atkritumiem nu ir 60% no sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksas,» skaidro pašvaldības sabiedrisko attiecību nodaļā.
Tādējādi var saprast, ka bioloģisko atkritumu šķirošanu Bauskas novadā sāks, tiklīdz būs pašvaldības apstiprinājušas Viduslatvijas reģionālo atkritumu apsaimniekošanas plānu.
Tam gan īsti nepiekrīt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Vides aizsardzības departamentā. Tā vadītāja Rudīte Vesere, tiekoties ar reģionālo preses izdevumu redaktoriem, sacīja, ka infrastruktūru līdz galam sakārtot un uzlabot varot pēc apsaimniekošanas plāna apstiprināšanas, tur varot piekrist, taču sistēmai pašvaldībā jābūt, saistošajiem noteikumiem jābūt un iedzīvotāju informēšanai un izglītošanai jābūt. Likums nekādas atkāpes neparedz. Turklāt tiek akcentēts, ka laiks, kad iedzīvotāji pēc savas gribas paši vērsīsies un pieteiksies bioloģisko atkritumu šķirošanai, vai viņi to grib vai negrib, esot beidzies, tagad jau ar 1. janvāri to visiem kā obligātu nosaka likums.
Tomēr, kā portālam skaidro BNKS Bauskas iecirkņa vadītājs Uģis Saukums, dzīvē viss tik vienkārši gluži nav. Vēl ir periods, kad daudzstāvu namu iemītniekiem jāaicina savas mājas pārvaldnieks slēgt līgumu ar uzņēmumu, kas apsaimnieko atkritumus, – Bauskas, Iecavas un Rundāles apvienībā tas ir BNKS, Vecumnieku apvienībā ir SIA «Eco Baltia vide». Bez līguma tā gluži vienkārši salikt brūnos konteinerus nevarēs. U. Saukums arī informē, ka februārī daudzdzīvokļu mājās, ko apsaimnieko BNKS, rīkos iedzīvotāju sapulces, kurās gan skaidros bio atkritumu šķirošanas procedūras, gan aicinās tos šķirot un slēgt līgumus. Cik saprotams, sākumā būs izglītošanas un «cukurgrauda» posms, vēlāk jau varētu aicināt arī pašvaldības policiju talkā ar citām metodēm. Jo patiešām likums būs jāpilda katram.
Infrastruktūras un sistēmas sakārtošanu bio atkritumu šķirošanā Bauskas novada triju apvienību teritorijās sarežģī arī neziņa par apsaimniekotāja tālāku darbu. Līgums ar BNKS par atkritumu apsaimniekošanu ir līdz šī gada maijam. Ja tas netiek pagarināts, uzņēmums arī nav ieinteresēts investēt dalītās vākšanas nodrošināšanā un attīstībā.
Par bio atkritumu šķirošanu samērā bažīgi ir vairāki uzrunātie iedzīvotāji – vienam virtuvē vairs nav vietas, kur atsevišķi likt ēdienu atliekas, citam šķiet, ka viss process ir sarežģīts un nepatīkams – ziemā tie atkritumi sasals, vasarā tur viss sakarsīs un smirdēs, un vairos mušas. Un konteiners būs ļoti netīrs, un diez vai apsaimniekotājs varēs atļauties to ikreiz mazgāt un dezinficēt.
Lai mudinātu iedzīvotājus uzsākt šo atkritumu šķirošanu, notikušas vairākas informatīvas kampaņas Bauskas apvienības teritorijā. Divas reizes ir izsūtīts informatīvais materiāls par pakalpojumu un tā pieteikšanas kārtību daudzstāvu namu iedzīvotājiem. Ir bijušas publikācijas www.bauskasnovads.lv un pašvaldības izdevumā «Bauskas Novada Vēstnesis», tā ziņo pašvaldība.
Tāpat sabiedrisko attiecību nodaļa sola februārī rīkot informatīvu kampaņa, uzrunājot Bauskas novada daudzstāvu apbūves klientus pieteikt un sākt lietot pakalpojumu bioloģisko atkritumu dalītai vākšanai. Privātmāju klienti tiks aicināti bioloģiskos atkritumus kompostēt, jo tas ir pats efektīvākais šo atkritumu apsaimniekošanas veids.
Vai šim visam ir jēga? Metīšu visu kopā ka līdz šim. Kas mani sodīs? Kā to pārbaudīs? Pārbaudīs manus atkritumus, un pēc tiem mēģinās mani identificēt – tas ir likumīgi, domāju ka nav, jo šo lietu regulē spēcīgāki un vairāki likumi.
Tā ir,ka augša kaut ko izdomā, bet sajēgas nekādas. Nu nevar parastajos plast maisiņos likt zaļos atkritumus,kā ir bildē. Tur vajag sadalošos,kas maksā naudu. Protams,mēs tak nevaram nopirkt bezgalīgi visu,ko viņi izdomā. Un galā tie arī būs aprēķināti kā nešķirotie. Ticiet man. Protams, jāsaprot,ka jebkurai mizai ir savs mitrums. Virtuvē traukā arī neturēsi dienām. Bērsi vaļējus,protams,sasals. Paldies Dievam,esam lauku mājā,kur tiek izliets spainis divas reizes dienā.
Pašlaik ar šķirotajiem atkritumiem ir pilnīgs bardaks. Mezoņi tur met pilnīgi visu.Tas tāpēc, ka cilvēki slēdz ciet savus nešķiroto atkritumu konteinerus un mežoņi-haļavščiki nevar tajos iemest savus atkritumus un tāpēc met šķiroto atkritumu konteineros. Cilvēku aizslēgtos nešķirotos atkritumu konteinerus izved arī pustukšus un pieplusē pārpildītos šķiroto ( reāli nešķiroto) atkritumu konteinerus, arī negabarīta atkritumus, kurus ir sametuši mežoņi. Pilnīgs bardaks un godīgas sistēmas trūkums pašlaik ir atkritumu jomā. Ieviest bioloģisko atkritumu sadaļu būs kosmosa apguves cienīga misija pašvaldībai un mežoņiem. Un nedomājiet, ka bezgalīga atkritumu sadārdzināšana būs risinājums! Pašlaik sistēma ir bezkaunīga un negodīga pret normālajiem – atkritumu šķirotājiem. Vēl ir mūžīgais jautājums par mafiozajiem m3 un tonnām. Sakārtojiet vispirms esošo atkritumu nesistēmu un tad domājiet par žurku, kovārņu, dizentērijas fermu.
Eu, sociālie, Bauskā padzīvojuši cilvēki revidē atkritumu konteinerus sākot no apmēram plkst 20 līdz apmēram1. Pēc izskata visi nav bomži pēc pārliecības, laikam ļoti nabadzīgi, varbūt ar sliktu veselību, sliktu likteni. Kur stambulas konvencija, eiropas vērtības, ka tavu m….?
lai visgudrie deputati pamaca ka skirot un ievies kartibu Bauska skirojot atkritumus.
Vispār jau plastmasas maisiņi neder BIO atkritumos. Papīra gan.
1. Plastmasas atkritumi-veikala pārtikas iepakojumi, nelietotas bērnu plastmasas rotaļlietas u.t.t..(bez maksas)
2. Papīrs – kartona kastes, avīzes-vispār, tikai papīrs. (bez maksas)
3.Stikls- burkas, pudeles sasistas glāzes u.t.t.-izved paši, bet šķiro (balts, brūns, zaļš).Tiem konteineriem blakus ir konteiners skārda iepakojumiem (kukurūzas, zirnīšu u.t.t..) (bez maksas).
4.Salauztas mēbeles un cits koks-izved paši uz atkritumu laukumiem.(bez maksas)
5. BIO-olu čaumalas, kartupeļu mizas, sīki zariņi un nezāles no apstādījumiem u.t.t.. Nekādu plastmasas maisiņu! (padārgi).
6. Pārējie atkritumi-gruži no putekļu sūcējiem, kāds vecs apavu pāris kāds nolietots dvielis vai apenes u.t.t. (ļoti dārgi)
7. Lietojami apģērbi un apavi pa-apavi pa pāriem un viss tīrs. Ir atsevišķi konteineri (bez maksas, bet izved paši).
8. Metāls-alus pudeļu korķi, burku vāki, kapara cauruļu atgriezumi, elektrovadu gali (atizolēti), bleķa un alumīnija virtuves trauki un katli, misiņš, čuguns, tērauds-izved paši uz metāla savākšanas punktiem. Škiroti, bet Tev samaksā. Labi samaksā, ja viss ir sašķirots.
9. Mauriņu nopļautā zāle, krūmi, skaidas u.t.t.. Izved paši uz atkritumu laukumiem.(bez maksas)
10. Būvgruži-ķieģeļi, apmetums, betons , nevajadzīga vai sasista keramika. Mazos apjomos izved paši uz atkritumu laukumiem bez maksas. Lieliem apjomiem-pasūta konteineru par maksu.
Apmēram tā Vācijā.
Piemirsu par sadzīves tehniku. Ja ir ejoša, tad negriez nost kontaktdakšu un izliec uz ielas. Kāds savāks, kuram vajag. Pārējiem ir atsevišķi pieņemšanas punkti.
Mums nav jābrauc uz Vāciju un viss ir pieejams, tikai jautājums vai vēlamies ko mainīt savā dzīvē. Man privātmājas atkritumu rēķins, pēc šķirošanas ir tik liels, ka nezinu kā smaksāt, pat 1 EUR mēnesī nepārsniedz. Visu šķirojam.
Viss pareizi! Domāšana jāmaina! Es arī tagad esmu mājās un man rēķins apmēram tāds pats.
Apmēram tā Vācijā. – Te nav Vācija, mums ir nabagmājas “veiksmes stāsts”. Un visa Eiropa mūs apskaužot. 🙂
Nauda pa zemi mētājas, tikai jāiemācās tā pacelt.
diemžēl mežoņi ir ne tikai iedzīvotāji, kuriem likumi rakstīti, bet mežoņi sastopami ari likumdevēju vidū, bieži vien viss kolektīvs- Saeimas mežoņu, kuri likumu pieņem, bet pa tajā iekļautajām aplamībām pat neiedomājas. Kādi var būt šie “sašķirotie” atkritumi, ja tie lielāko daļu konteinerā liekamie būs parastajos polietelēna vai līdzīga materiāla maisiņos, plastmasā, kas nu nekādi nav ekoloģiska un diez vai kāds šos smirdīgos atkritumus no plastmasas piedevām atbrīvos? Nelikt maisos, bet kā tos sasalušos pārtikas produktus savācējs dabūs no konteinera laukā, pakratīs, pakratīs un ar visu “labumu” noliks atpakaļ? Tad likumā vajadzēja rakstīt- lietojami tikai pašnoārdošie maisiņi, bet tie pieejami tikai retos veikalos un cenas ziņā daudziem ne pa kabatai. Pagaidām līdzsvarā gan likumi rakstītāji, gan tie, kuriem tos nāktos pildīt- kā sacīt- mežoņi…
Man ir piedāvājums! Tauta! Lai tie no domes nebrauc ekskursijās, bet iegūst pieredzi!
sociāla dienesta darbinieces turcigo pakas nes majas un norij pasas, ka ari pabalstus pieskir pec acim, humpalas nesa majas. Vot ka izpauzas dienesta stavokla launpratiga izmantosana.
Lūk tagad es pateikšu! Aizgāju noslēgt līgumu ar Vides servisu. Atbraucu no Vācijas. Es prasīju, kā jāšķiro? Ziniet, ko man meitenes atbildēja- ja tev patīk , tad šķiro! Jautājumi ir?
Vakar “Panorāmā” teica, ka Rīgā esot plānots izvest bio konteinerus reizi divos mēnešos (ja diktori nesaputrojās). Tādā gadījumā konteinera vietā jāuzstāda mini biogāzes stacija, citādi sanāks bioloģiskais ierocis no tā bio konteinera.