Bauskas kopienas centrā «Pasta 5» sāk īstenot projektu «Bauskas kopienas pilsoniskās līdzdalības stiprināšana», ko finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds. Pagājušajā nedēļā, 20. janvārī, sarīkota «demokrātijas virtuve» – saruna par iedzīvotāju nevalstisko organizāciju līdzdalību pašvaldībā un lēmumu pieņemšanā. Sarunu atraisītāku un neformālāku vērta arī kopīga ēdiena gatavošana un maltītes baudīšana pie liela galda.
Ar sanākušajiem tikās, informāciju un ieteikumus sniedza novada pašvaldības vecākā projektu vadītāja Jolanta Kalinka, pieredzē dalījās biedrība «Lauku partnerība «Lielupe»», viesos bija arī domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis.
Dalībnieki vērtēja, ka par kopienas centru uzzina, novērtē. Iesaistās arvien jauni, aktīvi iedzīvotāji – katrs ar savu pienesumu kopienas stiprināšanā. «Šī ir lieliska iespēja satikt citus līdzīgi domājošos, iedvesmoties un gūt pozitīvu lādiņu savām idejām un to realizācijai,» pauž «demokrātijas virtuves» dalībnieki.
Kopienas centrs ir guvis atbalstu no Sabiedrības integrācijas fonda projektā, kas paredz desmit mēnešos organizēt desmit pasākumus, tāpat arī iegūts atbalsts komunālajiem maksājumiem par centra telpām, informē biedrības «Bauskas vecpilsēta» vadītāja Egija Stapkēviča.
Plāceņus mīca, kopsapulces organizē -ko tik neizdarīsi pirms vēlēšanām. Un vēl-interesanti, ka šādiem projektiem tie finansējumu, ka nekā finanšu instrumentus piesaista.
Man liekas, ka “Demokrātijas virtuves” paraugdemonstrējums bija vizuālās identitātes izveide!!!
tāda nu ir tā “demokrātija” kad nadzīgākie tās pārstāvji veido kopienas, lai pēc iespējas intensīvāk apgūtu dažādu fondu naudu. Labi, ja būtu tādi fondi, kā Vītolu un citi līdzīgi fondi, bet šeit tā “apgūstamā nauda” nāk no fondiem, kuros “satek” tā pati visu pilsoņu nodokļos samaksātā nauda, tā, kuru arī Latvijas valsts iemaksā šajos “labdarības fondos” arī no valsts budžeta. Bet tās budžeta naudas trūkst it visam, valstī notiek tik daudz “likvidāciju” tieši naudas trūkuma dēļ. Naudu ziedo desmitiem un simtiem tūkstošu Latvijas iedzīvotāju, bet te, izveido biedrību, lai citu nodokļos samaksāto veiklāk apgūtu šādos un līdzīgos pasākumos. Labu dzīvojam, “veselības veicinātāja” amats pārveidots par “naudas apgūšanas veicinātāja” amatu…
Papļāpājām, pamīcījām plācenīšu, pacepām, paēdām. Kāds no tā visa sausais atlikums? Var jau veidot šādas paralēlas pārvaldes kvazistruktūras (sava veida ēnu kabinetu), taču nebūsim nu naivi! Neviens skaidrā prātā neatsakās no varas un neveido savu varu apdraudošas paralēlas sistēmas. Nekādu reālu teikšanu neviens jums nedos. Pat ja kaut ko tādu pēc ES norādēm no augšas te arī formāli ieviesīs, tas būs tikai dūmu aizsegs, lai imitētu sabiedrības līdzdalību un patiesībā vēl vairāk leģitimizētu jau esošo autoritāro pārvaldību. Un kāpēc lai kāds baušķenieks ticētu, ka šai omulīgo sieviņu kompānijai ir vairāk prāta, spēju un kompetenču kā jau esošajām pašvaldības struktūrām? Jūs taču, jaukie cilvēciņi, neesat gājušas cauri pat nekādam, kaut formālam, vēlēšanu sietam.
varētu būt “starta vieta” uz kādu jau esošo vai jaundibināmo pašvaldības amatkrēslu. Labus izpildītājus domes “svītai” ar uguni jāmeklē, pat no citiem novadiem tur caurbirušos šurp jāaicina. Vien pēc neilga laika jāpatriec. Bet šeit taču aktīvākos var izvēlēties no pašu iedzīvotāju vidus, ja vien tie pratīs izpelnīties….
Jūs tiesām domājiet, ka iedzīvotāji ir izveidojuši kopienas centru, lai tiktu pašvaldības amatos vai deputāta krēslā? Vai nav vienkāršāk pieteikties pašvaldības izsludinātajos amatu konkuros, vai iestāties kādā no esošajām partijām? Kāpēc tā sarežģīt?
Kādreiz skolā vēstures stundās mācīja par pirmatnējo kopienu. Tikko dzirdu vārdu “kopiena”, tā prātā ataust pirmatnējie cilvēki, tādi pastulbi un nežēlīgi. Bija arī hipiju kopienas, tātad narkomānu bars. Svingeri arī ir kopiena. Deviņdesmitajos katrai SIA bija prezidents un kāpēc mūslaiku kopiena nevarētu būt kongress vai asambleja vai padome? Jeb “kopiena” ir eiropeiskā slenga tops?
viss sarežgītais principā ir pats vienkāršākais, noraugoties šajās “kopienu spēlēs”. Pašvaldība kopienai piešķir bezmaksas telpas, atlaides maksājumiem, vietējās domes “slavenības” pagrozās kopienu saietos, dabū arī cita veida finansējumu pie varas esošo partiju rīkotajās “akcijās” un paprāvs bariņš balsotāju par šīm varas partijām un konkrētiem “atslēgas” cilvēkiem domē “noformēts”, bez jebkādām grūtībām. Tikai agrāk to mēdza dēvēt par vēlētāju uzpirkšanu. Arī šo kopienu aktīvistiem savs labumiņs tiek. Piemēram, “Vecpilsētas” dāmītei komandantes vieta Plūdoņa “Lejeniekos” ar atbilstošu algu pienācās,. ne jau par smukām acīm…
Kopienā laikam jau ir pašvaldībā strādājošās.
Nekādu centru iedzīvotāji nav izveidojuši, tikai izdiedelējuši telpas no pašvaldības, lai tur ceptu un ēstu savus plācenīšus. Diez vai tas ir lielas uzņēmības un lielu spēju apliecinājums.