17 Jelgavas pilsētas un novada ēdināšanas uzņēmumi izveidojuši savu nozares asociāciju. Jaunizveidotā “Jelgavas ēdināšanas un viesmīlības nozares asociācija” cer, ka kopīgiem spēkiem izdosies ātrāk atrisināt problēmas, ciešāk sadarboties ar tūrisma informācijas centriem, kā arī veicināt attīstību savā pilsētā un novadā, ziņo ReTv.
Jelgavas pilsētā un novadā ir ap 30 sabiedriskās ēdināšanas un viesmīlības uzņēmumu. Viņus visus – tāpat kā visā Latvijā ēdināšanas uzņēmumus – vieno līdzīgas problēmas un vēlme pēc stabilitātes. SIA “Aitiņlauvas” īpašniece Brigita Reinfelde: “Tieši pēc kovida gads bija ļoti labs, laikam tāpēc, ka cilvēki bija mājās nosēdējušies. Pagājušais gads jau bija citādāks, bet, salīdzinot 2024. gada janvāri ar 2023. gada janvāri, ir kritums. Vai nu elektrības cenu dēļ, vai kara ietekmē, bet ir kritums.”
Uzņēmuma “Aitiņlauvas” saimniece ReTV stāsta, ka ēdināšanas nozarē darbojoties jau ne pirmo gadu desmitu. Visās krīzēs izdzīvot palīdzējusi senā gudrība nelikt visas olas vienā groziņā, bet daudz vairāk varētu palīdzēt politiķi, ja vien viņi būtu sadzirdējuši argumentus, kāpēc ēdināšanas uzņēmumiem ir svarīgs PVN samazinājums. Reinfelde: “Ja mēs iepērkam ar 5% PVN dārzeņus un pārdodam ar 21% PVN, tas nav mums labums. Ja iepirktu ar 5% likmi un pārdotu ar 5% likmi, tas būtu mums labums. Tagad mums iznāk, ka valstij vairāk naudiņas ir jāmaksā.”
Ne mazāk svarīgi ēdināšanas uzņēmumiem esot piesaistīt jaunus un talantīgus šefpavārus un pavārus, ko zināmā mērā arī varētu veicināt PVN likmes samazināšana. “Protams, atalgojums Latvijā droši vien ir zemāks, kā ir citur Eiropā, un šeit atkal talkā varētu nākt samazinātais PVN, kur mēs šo starpību varētu novirzīt darbinieku algu palielinājumam,” saka uzņēmuma “Chocolate & Pepper” līdzīpašniece, Jelgavas ēdināšanas un viesmīlības nozares asociācijas valdes priekšsēdētāja Diāna Alksne.
Ēdinātāju dzīvi atvieglotu arī ciešāka sadarbība gan savā starpā, gan ar tūrisma informācijas centriem. Lai būtu pārstāvniecība gan Saeimā, gan pašvaldībās, problēmas nebūtu jārisina individuāli, pagājušajā nedēļā 17 pilsētas un novada šīs jomas uzņēmumi izveidoja Jelgavas ēdināšanas un viesmīlības nozares asociāciju. Kā skaidro jaunizveidotās asociācijas valdes priekšsēdētāja Diāna Alksne, viens no mērķiem būšot arī cīņa ar ēnu ekonomiku, kas kropļo konkurenci. “Mēs redzam to no savas puses, ko Valsts ieņēmumu dienests varbūt neredz . Te mēs varam pastāstīt, parādīt un kopīgi meklēt risinājumu, te atkal samazinātais PVN ir viens no ieročiem, kas var palīdzēt cīņā ar ēnu ekonomiku.”
Jaunajā asociācijā apvienojušies ļoti dažādi ēdināšanas un viesmīlības uzņēmumi, tostarp arī piļu un muižu ēdinātāji. Alksne: “Mums ir konditorejas studija, restorāni. Apvienojot to visu kopā, mēs noteikti varam ģenerēt ko jaunu, mēs varam attīstīties, Jelgava ir tāds centriņš. Mēs esam pa vidu. Mēs gribētu, lai mēs būtu tā pa vidu ne tikai kartē.”
Asociācijai esot vēlme darboties tikpat koši un cieši kā kolēģiem Cēsīs, kas ilgstoši darbojoties pie vienota zīmola izveides, tādējādi piesaistot vairāk tūristu. Nākotnes vīzijās Jelgavas un apkaimes ēdināšanas uzņēmēji cer ciešāk sadarboties ne tikai ar tūrisma centriem, bet izveidot arī kādu jaunu festivālu.
Foto: ReTv
Reklāma