No 24. februāra līdz 6. marta pusdienas laikam Zemessardzē saņemti 784 iestāšanās pieteikumi, kas ir «ļoti daudz», jo citos gados šāds pieteikumu skaits ienāk vesela gada laikā, portālu informēja Zemessardzes komandieris, brigādes ģenerālis Egils Leščinskis.
Arī «Bauskas Dzīves» lasītāji interesējas, kā var iestāties Zemessardzē. Tālab skaidrojam situāciju Zemessardzes 1. Rīgas brigādes Bauskas 53. kājnieku bataljonā un Inženieru rotā Iecavā.
Ilze Neilande, Bauskas 53. kājnieku bataljona personālsastāva nodaļas vecākā lietvede, un Helmuts Dežurovs, bataljona virsseržants, apliecina, ka pēdējā laikā tiek izrādīta daudz lielāka interese par stāšanos Zemessardzē. Ir ap 30 pieteikumu, bet interesentu skaits ir krietni lielāks – ap 50. Atnākušo vecuma amplitūda ir no 25 līdz 50 gadiem. Savu izvēli vairums pamatojot ar situāciju pasaulē, izsaka gatavību aizstāvēt valsti, grib iegūt militāro sagatavotību. Vairums nākot vīrieši, bet ir arī sievietes.
Cilvēki, kas nāk no civilās dzīves, vecumā no 18 līdz 55 gadiem varot gan sazināties ar Bauskas 53. kājnieku bataljona dežūrdaļu pa telefonu 26541866, gan nākt klātienē Biržu ielā 13c Bauskā. Kas notiek tālāk? Vispirms tiek aizpildīti dokumenti, pieteikuma anketa, tad persona tiek norīkota uz medicīnisko pārbaudi. Tiekot arī pārbaudīts, vai persona nav krimināli sodīta.
Tālāk kandidāts tiek aicināts uz zemessargu atlasi. Ir fiziskās sagatavotības pārbaude, kuras galvenais mērķis ir saprast, uz ko kandidāts ir spējīgs, uz kādu amatu viņu varētu virzīt. Tad seko zvēresta došana, pēc tam pamatapmācība, kas ilgst vidēji 21 dienu, ja ir nepārtraukta, vai brīvdienās jeb dalīti.
Dienesta laikā zemessargs izvēlas apgūt kādu no militārajām specialitātēm, piemēram, sakarnieka, snaipera, izlūka, prettanku ieroča operatora, militārā mediķa, karavīra-glābēja, ložmetējnieka, militārā transporta autovadītāja, spridzinātāja, radiostaciju operatora un citas.
Arī Dainis Kravals, Zemessardzes Rīgas 1. brigādes Inženieru rotas komandieris, apliecina, ka interese par stāšanos Zemessardzē ir augusi. «Mums tomēr ir specializētā rota, tajā vairāk iestājas speciālisti, kas ar to varbūt saistīti, kas par mums zina. Aktivitāte ir, piemēram, pagājušajā nedēļā tieši pie mums atnāca astoņi cilvēki, tostarp divas meitenes. Iestāšanos pamato ar vēlmi stiprināt Latvijas drošību,» teic D. Kravals. Kāda ir kārtība? Varot nākt uz Raiņa ielu 3 Iecavā, kur visu diennakti ir dežurants, «kas sagaidīs un iedos aizpildīt dokumentus, var arī zvanīt pa telefonu 26608612».
Atbilstoši Valsts aizsardzības koncepcijai Zemessardzē līdz 2024. gadam ir jābūt 10 000 cilvēku, bet līdz 2027. gadam – 12 000. Patlaban Latvijā ir aptuveni 8100 zemessargu, kuri ir pietiekami aktīvi.
Zemessargi attīsta savas militārās iemaņas no pamatdarba brīvajā laikā – nedēļas nogalēs, atvaļinājuma laikā vai darbdienās, ja zemessargam šis laiks ir pieejams. Vienlaikus dienests Zemessardzē ir iespēja uzlabot arī savu vispārējo fizisko sagatavotību un paplašināt redzesloku, piedaloties militārajās mācībās gan Latvijā, gan ārzemēs.
Tā jau vairāk tāda kā modes lieta. Cilvēkam jābūt gan fiziski, gan garīgi nobriedušam, lai nesanāk tā, ka tagad nu visi baigākie karotāji, bet, kad X stunda sāksies, lai nesalec krūmos un nepieliek bikses! Daudzi jau atkratās un arī negrib nekur stāties un pareizi, jo zinot tādus, tie nebūtu nekādi karotāji, vienīgi vārnas varētu no lauka baidīt! Un cik tizla tagad jaunatne, tikai ekrānus prot glaudīt, bet kariņu spēlē datorā. Ja būtu jāskrien, jārāpo – gals klāt.