Svētdienas vakarā daudzviet Latvijā, tostarp arī Bauskas novadā, tika novērota ziemeļblāzma, kuras veidošanos ietekmē Saules aktivitāte. Dzīvē, raugoties debesīs, bija manāma blāva atblāzma, taču attēlos tā atainojas izteiksmīga un koša, jo ir iespējams mainīt dažādus kameras iestatījumus. Reto dabas parādību mūspusē iemūžinājis īslīcietis Didzis Stūris.
Viņš pastāsta, ka šogad tā bijusi pirmā ziemeļblāzma, kuru izdevies “nomedīt”. Prognozēm D. Stūris seko lietotnē “Aurora Alerts”, tā visai precīzi norāda, kad dabas parādība būs redzama un cik tālu uz dienvidiem pēc Saules aktivitātes izstiepsies Ziemeļblāzmas ovāls. Ierasti ziemeļblāzmas visbiežāk sastopamas martā un oktobrī. Pašam iespaidīgāko polārblāzmu izdevies piefiksēt pagājušā gada 18. oktobrī Jūrkalnes pusē. Pie jūras to varējis redzēt pat ar neapbruņotu aci.
D. Stūris atklāja, ka fotografē ar digitālo kameru “Sony a7 mark IV”. Ar viedtālruni pagaidām nav iemanījies uzķert labākos kadrus, jo kā pats norāda “jāatkož vēl iestatījumi”. Didzis iesaka ziemeļblāzmu vērot vietās, kur iespējami mazāk ir pilsētu un ciemu apgaismojumi. Piemēram, braucot uz Saulaini piestāt ceļa malā, bet tā, lai netraucē citiem satiksmes dalībniekiem, un skatu vērst uz ziemeļiem. Svētdien Didzis pabijis pie Bauskas pils, bet tur traucējis tilta apgaismojums. Devies arī uz Bērzu ciemata pusi, nobraucis uz mazākas nozīmes ceļa, bet dubļu dēļ tālāk nav virzījies, palicis pie Kaucītes strauta.
Fotogrāfa pieredze rāda, ka ierasti ziemeļblāzmas sākums ir ap deviņiem vakarā un ievelkas līdz pat vēlai naktij. Vēl jāuzmana mākoņi, jo citreiz tie iztraucē kadrus, jo aizsedz skatu.
Ar ziemeļblāzmas fotogrāfijām sociālajā tīklā “Facebook” dalījušies iedzīvotāji Iecavas pusē.
Reklāma