Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

FOTO: Saulainē sarīko sarunu brokastis par godu dārzeņiem

Lai pavasari sāktu rosīgi un iedvesmotos, Kandavas lauksaimniecības tehnikuma Saulaines teritoriālā struktūrvienība piektdien, 1. martā, aicināja uz «DD (daudzveidīgi dārzeņi) brokastīm». Pasākumā dārzeņus ne tikai varēja atklāt jaunās garšu kombinācijās, bet arī iedvesmoties no uzņēmējiem, kuru bizness saistīts ar to audzēšanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Skolas vadītāja Iveta Leitlante uzsvēra, ka ar šo pasākumu vienlaikus gribēja gan piedāvāt audzēkņiem iedrošinošas uzņēmēju pieredzes par to, cik daudzveidīgas var būt viņu nākotnes iespējas, gan parādīt brokastu viesiem, ko skolēni pedagogu vadībā ir apguvuši ne tikai lauksaimniecības, bet arī ēdināšanas un viesmīlības jomā. Viņa īpaši uzteica topošo pavāru inovatīvos brokastu uzkodu šedevrus, spējot palūkoties uz ierastajiem dārzeņiem no cita skatpunkta. Ar komplimentiem neskopojās arī brokastu dalībnieki, atzīstot, ka šajā rītā bijusi iespēja nogaršot ko patiešām inovatīvu. Piemēram, nez vai bieži desertā tiek pasniegti šokolādes brūnīši ar skābiem kāpostiem vai sāļajās uzkodās – veģetārais «lasis», kur zivs vietā galvenā loma burkānam īpašā garšvielu buķetē.

Stāstus par dārzeņiem un to lomu uzņēmējdarbībā sāka SIA «Kāpostnīca» saimniece Iveta Ļekūne no Brunavas. Viņa atklāja, ka biznesa sākumā, kad beidzās kolhozu ēra, savos labākajos laukos sastādīja kāpostus. Šķirņu izvēle tolaik nebija nekāda – tā nu garos, resnos kātos esot izaugušas prāvas dūres izmēra galvas. Kad novāktais vēlāk notirgots, nopelnīta tīrā sīknauda. Bija jāizdomā, kā kāpostu vērtību palielināt. Tas arī izdevies, jo pārstrādājot tagad vidēji par kilogramu var nopelnīt pusotru eiro. Savukārt svaigu kāpostu kilograma cena ir pārdesmit centu kilogramā. Pašlaik talkā nāk arī šķirņu dažādība – «Kāpostnīcas» mērķis ir audzēt kāpostgalvas, kurām svars ir pat virs desmit kilogramiem. Saimniecība 24 gadu pastāvēšanas laikā ir pamatīgi attīstījusies. Izņēmums nav bijis arī pērnais gads, kad iegādāta kāpostu novākšanas lente, kas samazinās roku darbu uz lauka. Tāpat uzbūvēts jauns ražošanas cehs. Tuvākajā laikā plānots automatizēt vēl vienu apjomīgu roku darbu, uzstādot produktu marķēšanas iekārtu.

SIA «Kāpostnīca» saimniece Iveta Ļekūne no Brunavas. Foto: Ivars Bogdanovs

Ievērojamas izmaiņas notikušas arī produkcijas realizācijā. No mazumtirdzniecības «Kāpostnīca» ir atteikusies; tirdzniecības vietas vairs nav arī Bauzes tirgū. Pašlaik visi spēki tiek veltīti lielajiem pasūtījumiem un eksporta tirgiem. «Kāpostnīca» spējusi ar kraukšķīgajiem un veselīgajiem skābējumiem iekārdināt ne tikai ziemeļu kaimiņus Norvēģijā, bet arī Lielbritāniju un Bulgāriju, no kuras savukārt skābētie kāposti nonāk arī Kiprā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ivetas Ļekūnes ieteikums tiem, kas plāno uzsākt dārzeņu audzēšanas biznesu: izpētīt ikvienu centu, kas tiek ieguldīts zemē un to, ko tas nes atpakaļ. «Kāpostnīcai» šajā ziņā nu jau palīdz arī profesionāls konsultants – Latvijā labi zināmā dārzeņkopības speciāliste Mārīte Gailīte.

Kāposti tiek audzēti aptuveni desmit hektāros. Vasaras mēnešos, lai darbs turpinātos, saimniecība audzē arī citus kāpostveidīgos, piemēram, brokoļus, kā arī dažādus zaļumus.

Bez tradicionālajiem skābētajiem kāpostiem «Kāpostnīcā» ik pa laikam top arī kas pavisam neparasts, piemēram, skābēti kāposti ar ananasu vai vēl drosmīgāka kombinācija – skābēti kāposti ar šampanieti un persikiem. Pēdējos divos gados Lietuvas tirgū popularitāti iemantojuši skābēti kāposti ar mārrutkiem. Pēdējie tiek piegādāti no Stelpes un esot ļoti stipri – tā, ka acīs kož.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tāpat kā daudzus zemniekus, arī Ivetu Ļekūni uztrauc prasību un papīrdarba apjoms. Ja katru dienu jāiet uz lauka kaut ko skaitīt, tad tas jau ir par daudz – atzīst uzņēmēja.

Savukārt, runājot par vēl vienu lauksaimniecībā visai sasāpējušu problēmu – darba spēka trūkumu, Iveta Ļekūne atzīst, ka kāpostu audzēšanas un sezonalitātes specifika darbinieku piesaisti atvieglo. Kad citās jomās darbi beidzas, «Kāpostnīcā» sezona tik sākas un kulminē lauksaimniecībā ierasti klusajā laikā – ziemā. Uzņēmuma kodols pašlaik ir 15 darbinieki. Uzņēmēja labu darba kolektīvu min kā vienu no biznesa veiksmes stūrakmeņiem. Svarīgs, protams, ir arī ģimenes atbalsts.

Nobeigumā Iveta Ļekūne iedrošina klātesošos skolas audzēkņus – izvēloties kāpostu kā kultūru, nožēlot nenāksies, taču tiem obligāti jārada pievienotā vērtība – tie ir jāpārstrādā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
«Agrimatco Latvia» agronoms Andris Zolbergs . Foto: Ivars Bogdanovs

«Agrimatco Latvia» agronoms Andris Zolbergs iepazīstināja atnākušos ar uzņēmuma sēklu piedāvājuma šā gada jaunpienācējiem. Kā allaž vislielākais kārdinājums sagaida tomātu audzētājus, jo tur šķirņu daudzveidība ievērojama. Minēsim tik dažus piemērus: ‘Ginfiz F1’ ir dzeltenais lielaugļu tomāts, kas iekrāsojas sarkans. Tā ir agra, ražīga un garšīga hibrīda šķirne, kurai laba slimību noturība. Savukārt ‘Gourmansun F1’ priecēs vērša sirds formas tomātu cienītājus. Lielie dzeltenīgi oranžie un gaļīgie augļi ir unikāli aromātiski un ar labu konsistenci.

Bet sarkano mazo ķirštomātu faniem var noderēt ‘Tutti Frutti F1’, kas ir ļoti ražīga, ātri augoša un ļoti salda šķirne.

Andris Zolbergs arī atgādina, ka «Agrimatco Latvia» katru rudeni Rīgas tirdzniecības vietā organizē tomātu degustāciju – tā ir unikāla iespēja novērtēt jaunumus ne tikai pēc bildes, bet arī pēc garšas īpašībām. Uz degustāciju laipni gaidīts ikviens interesents. Pēdējos gados degustētājiem visvairāk patikušas plūmīštomātu šķirnes. Andris Zolbergs izceļ agrus rozā ķiršu tomātus ‘Rhianna’, kas ļoti gardi. Tāpat agronoms atklāj, ka ar katru gadu arvien lielāka interese ir par asajiem pipariem. «Agrimatco Latvia» jaunumu klāstā ir arī asākais no pasaulē zināmajiem pipariem – ‘Naga Jolokia Red’.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt brokoļu klāsta jaunpienācējs ir violetīgais ‘Purple Magic F1’, kurš ne tikai glīti izskatās, bet tam arī augsts antocianīna saturs. Tātad vēl veselīgāks par veselīgajiem sugasbrāļiem, piemērots audzēšanai vasaras otrajā pusē, rudenī. Var iegūt līdz 400 gramu lielu galviņu.

Pēdējo gadu modes ogām arbūziem arī jaunums – ‘Livia F1’, kuram ir samērā īss veģetācijas periods: 62 – 65 dienas. Desmit līdz 12 kg smagajām ogām būs sarkans, blīvs un ļoti salds mīkstums, turklāt šķirne ir stresa noturīga. Burkānu vagu krāsu dažādībai piedāvā dzeltenu ‘Nantes’ tipa burkānu ‘Golden Nugget F1’. Var pārstrādāt, uzglabāt, bet var nograuzt arī uzreiz – tas ir izteikti salds.

No gurķu jaunumiem pieminams superagrais ‘Madeira F1’, ko no pavasara līdz rudenim var audzēt segtās platībās un ārā. Veido desmit līdz 12 centimetru garus augļus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vēl veselīgo dārzeņu plejādi var papildināt ar sviesta ķirbi ‘Barbara F1’, kas ir ļoti agrs, veido nelielus zaļi svītrainus ķirbjus, kuriem gards, koši oranžs mīkstums. Ražīgs, labi glabājas un slimību noturīgs.

Brokastu pēdējā viešņa bija dārzniecības «Ints & Co» tirdzniecības vadītāja Anda Jākobsone. Viņa pastāstīja, ka tieši pirms 30 gadiem – 1994. gada 1. martā – tika izveidota dārzniecība Gailīšu pagasta Uzvarā. Pavasaris, kurš gan dārzniecībā sākās jau janvāra beigās, februāra sākumā, esot stresa pilns: viss jāpaspēj vienlaikus – siltumnicās jānodrošina vajadzīgā temperatūra, jāizvēlas pareizais sēklu materiāls utt.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

  1. Pretīgi lasīt par Kandavu. Kandavai nav ne vainas, bet Kaucmind. Labākas Saimnieces tur audzināja.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.