Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Pētījums: biznesa uzsācējiem Latvijā audzis ienākumu līmenis un apmierinātība ar dzīvi

Latvijas iedzīvotāji iesaistīšanos uzņēmējdarbībā visbiežāk pamato ar vēlmi strādāt savā, nevis kāda cita pakļautībā, un vairāk kā pusei pēc biznesa sākšanas audzis gan ienākumu līmenis (59 %), gan kopējā apmierinātība ar dzīvi (68 %), liecina Attīstības finanšu institūcijas “Altum” pētījums.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Analizējot galvenos iemeslus biznesa uzsākšanai, iedzīvotāji kā lielāko motivāciju visbiežāk norādījuši vēlmi strādāt patstāvīgi, nevis kāda cita pakļautībā – to izceļ 73 %. Tieši šī argumenta nozīme pieaug, salīdzinot ar 2019. un 2017. gadu, kad līdzīgos pētījumos šo kā galveno faktoru minējuši 65 % respondentu. 

Otrais biežāk pieminētais motivācijas elements ir vēlme uzlabot savu finansiālo stāvokli, kas aktuāli 54 %, savukārt iespēja netraucēti realizēt savas idejas ir saistoša 42 %.

Teju puse jeb 44 % biznesa sākšanu saista ar savu līdzšinējo darba pieredzi, 22 % – ar hobiju, bet 21 % – ar iegūto izglītību.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Salīdzinājumā ar periodu pirms uzņēmējdarbības uzsākšanas 59 % ir novērojuši personīgo ienākumu pieaugumu – aptuveni katram piektajam jeb 21 % tas ir ievērojami palielinājies, bet 38 % palielinājies nedaudz.

Apmierinātība ar dzīvi pēc biznesa uzsākšanas augusi 68 % respondentu, taču vienlaikus teju tikpat jeb 65 % atklāj, ka audzis arī ikdienā piedzīvotais stresa līmenis, un zīmīgi, ka stresa kāpumu biežāk izceļ tie uzņēmēji, kuru pamatdarbība notiek galvaspilsētā.

“Lai arī uzņēmējdarbība līdzi sev nes arī stresa pilnus brīžus, dati skaidri norāda, ka pēc biznesa sākšanas lielākā daļa cilvēku piedzīvo labklājības pieaugumu, turklāt pozitīvi ir tas, ka respondentu skaits ar ievērojami lielākiem ienākumiem kopš biznesa sākšanas kļuvis 2 reizes lielāks nekā 2017. gadā,” uzsver “Altum” valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš. Viņš norāda, ka liela nozīme uzņēmējdarbībā ir arī pacietībai un spējai plānot ilgtermiņā, ko apliecina fakts, ka lielākie ienākumu kāpumi pētījumā fiksēti tiem uzņēmējiem, kuru organizācijai šis ir trešais darbības gads.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dati liecina, ka visbiežāk biznesa uzsācēji stresu pārvar, pavadot laiku ar ģimeni, sportojot vai nododoties savam hobijam. Vienlaikus, ja nepieciešams padoms grūtā brīdī, visbiežāk tas tiek vaicāts savam dzīvesbiedram (45 %), citam uzņēmējam (37 %) vai biznesa partnerim (30 %).

Pētījumā arī noskaidrotas 3 sarežģītākās lietas biznesa uzsākšanai Latvijā. Visbiežāk uzņēmēji kā izaicinošu min neziņu par nākotni un to, vai biznesa ideja izdosies (41 %), finansējuma piesaisti (34 %) un personīgo ienākumu trūkumu (27 %). Kā nākamos lielākos izaicinājumus biznesa sācēji min pircēju/noieta atrašanu un nestabilu biznesa vidi.

Pētījumu par biznesa uzsācējiem finanšu attīstības institūcija “Altum” veica 2023. gada noslēgumā sadarbībā ar pētījumu aģentūru “Norstat”, tiešsaistē un telefoniski intervējot 200 Latvijas uzņēmumu pārstāvjus, kuri uzņēmējdarbību sākuši pēdējo 3 – 5 gadu laikā. Līdzīgi pētījumi veikti arī 2019. un 2017. gadā.

Foto: Publicitātes foto

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

  1. Neatceros vairs statistikas pamatus, bet skaidrs kā diena, ka aptaujājot 200 respondentus, rezultātus nevar attiecināt uz visiem.

    Un tas, ka šādu “propagandas” statistiku un aptaujas veido un taisa Altum par valsts naudu…

    2
    1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.