Biedrības «Arhīvs» rīkotā kārtējā Muzeju nakts Iecavā 17. maijā piedāvāja izklaidējošas, izglītojošas un sportiskas nodarbes dažāda vecuma un interešu apmeklētājiem.
Galvenais jaunums biedrības Iecavas sporta un vēstures muzejā šogad ir pirmās brīvvalsts laika fotogrāfu Teodora un Emmas Bidegu kolekcijas retrospekcija, kas veidota no privāto labvēļu un Bauskas novadpētniecības un mākslas muzeja krājumiem.
Stikla negatīvi
Senus fotoattēlus muzejam eksponēšanai atvēlējuši Aivis Leitlands, Daina Rudzīte, Ēriks Šķensbergs un Mārcis Strēlis. Iecavnieks A. Leitlands ir aktīvs kolekcionārs, kurš novadnieka T. Bidega attēlus pat iegādājies internetā, stāsta biedrības pārstāvis Kārlis Sinka. Muzejā Bauskā Bidegu stikla fotonegatīvi glabājušies visu padomju laiku, un neviens tiem nav pievērsis īpašu uzmanību.
K. Sinka izpētījis daļu krājuma, konstatējot, ka T. Bidegs bijis ļoti aktīvs fotogrāfs – bildes rāda gan tā laika ikdienu, gan svētkus, gan salonā tapušus portretus un ir izcils laikmeta vizuālo liecību krājums. Kādā attēlu sērijā iemūžināti kungi ar velosipēdiem, kas tolaik bija īsts statusa apliecinājums. Ir arī bildes ar pēckara motociklistiem. Pēc Teodora izsūtīšanas fotografēt padomju laikā līdz pat
1971. gadam turpinājusi sieva Emma. Kārlis no savas bērnības atceras ēku, kur atradās Bidegu fotosalons.
Vēsturiski unikāli ir fotoattēli, kuros iemūžināta Iecavas Brīvības pieminekļa pamatakmens ielikšana, uzsver K. Sinka. Monumenta atklāšanai veltīti foto pagaidām nav publiski zināmi.
D. Rudzītes atvēlētajos fotoattēlos redzamas joprojām Iecavā esošas ēkas, ģimenes darba ikdiena un dzimtas atvašu pieaugšana gadu gaitā. Muzeja apmeklētāji iecavnieki saviļņoti atrada senajos fotoattēlos pazīstamus cilvēkus un vietas.
Tirgus domes vietā
K. Sinka iekārtojis muzejā fotosalona fona stūrīti, līdzīgu tam, kādu var redzēt vienā no Bidega bildēm. Izdevies piemeklēt ļoti atbilstīgu materiālu, uz kura drukāt bildi ar dabas skatu un grezno kāpņu galu, proti, tas ir perfekti matēts un nedod atspīdumu, kas bojātu fotoattēlu, atklāj Kārlis. Kopā ar citiem biedrības dalībniekiem vēl apspriedīs, kā vērtīgo krājumu padarīt pieejamu interesentiem arī ikdienā, saka vēstures pētnieks.
Vērtīgs atradums šķūnītī ir ieskenēta Iecavas 1923. gada karte, kas ieņēmusi pienācīgu vietu «Arhīva» muzejā. Tas ir plāns ar tolaik esošiem un iecerētiem objektiem, stāsta biedrības dalībniece Gita Kravala: «Tagadējās domes vietā bijis tirgus laukums, parkā – sporta laukums, bet slimnīcu tolaik plānots būvēt Dzintaru ielas galā, netālu no upes.»
Muzejā varēja aplūkot senlaicīgus fotoaparātus, ko laipni atvēlējis Latvijas Fotogrāfijas muzejs. Bērnudārza «Dartija» vadītāja Irīna Freimane K. Sinkam nodeva Normunda Grīnberga dāvinājumu – no makulatūras izceltu Alfrēda Krūkļa 1953. gada dzejoļu krājumu «Pavasaris dzimtenē» ar drukātu ierakstu «Veltījums Iecavas MTS jauniešiem». To ievada pavasarīgi pozitīvs dzejolis «Iecavai», kur MTS jaunieši pieminēti vārsmās. Jāpiebilst, ka MTS ir padomjlaika mašīnu un traktoru stacijas saīsināts apzīmējums.
Sportiskas nodarbes
Iecavas Muzeju nakts moto šogad bija «Mums ir savs Dzintars!» par godu Dzintaram Zaumanim, biedrības «Arhīvs» un Iecavas sporta un vēstures muzeja dibinātājam un veidotājam. Dzintars «Bauskas Dzīvei» sacīja, ka pašam un daudziem jaunākajiem iecavniekiem visvairāk prieka šogad sagādājusi iespēja tikties ar kamaniņbraucēju Pēteri Kalniņu, kurš stāstīja par Soču olimpiādes iespaidiem un demonstrēja ekipējumu.
Tradicionāli Muzeju nakts sarīkojumā pie sporta nama «Dartija» risinājās strītbola sacensības. Līdzās futbola laukumam pie Iecavas upes gājēju tiltiņa uz Pārupes ielu ar Latvijas Ielu vingrošanas sporta biedrības atlētu paraugdemonstrējumiem tika atklāts ielu vingrošanas laukums. Vingrotāji, rādot gan iespaidīgi sarežģītus, gan vieglākus vingrinājumus uz stieņiem, iedrošināja visus pamēģināt savus spēkus, jo šim kustību veidam neesot vecuma ierobežojuma – biedrībā vecākajam dalībniekam ir pāri 70 gadiem.
Muzeju nakts sarīkojuma gaitā Dartijā notika jauktā kora «Iecava» un senioru deju kopas «Iecavnieks» priekšnesumi, Bauskas un Iecavas improvizācijas teātru jauniešu etīdes. Uzstājās Dāvja Zāģera grupa un kapela «Hāgenskalna muzikanti», bija arī citas aktivitātes.
Pavārs Jānis Krūze gatavoja gardo Muzeju nakts zupu uz ugunskura. Vakaru noslēdza koncerts Iecavas evaņģēliski luteriskajā baznīcā un jauniešu «Nakts skatuve» Grāfa laukumā.
Iemūžina stāstus
Biedrība «Liepas» savā stendā šogad vāca iecavnieku atmiņu stāstus par Edvarta Virzas ielu, kas tiek apkopoti projektā «Ozola acīm». Ideju rosinājusi pašvaldības dārzniece Sarmīte Avota pēc tam, kad pirms 110 gadiem stādītajā alejā nācās nozāģēt zibens saspertu ozolu. Tā kokmateriāls tiks izmantots apskates objekta izveidei, iemūžinot visdažādākos stāstus no ielas vēstures. Objekta atklāšana plānota 26. jūlijā, kad Iecavas novadā svinēs Ziedu dienas.