Ceturtdiena, 26. marts
Eiženija, Ženija
weather-icon
+9° C, vējš 0.89 m/s, R vēja virziens
BauskasDzive.lv ikona

Komentāri: slēgtas sēdes

Kādus riskus paredzat, ja pašvaldībām atļaus domes sēdes pēc deputātu izvēles pasludināt par slēgtām?

Liene Gātere, «Sabiedrības par atklātību – «Delna»» direktores pienākumu pildītāja

Ir tiesības zināt
– Sabiedrībai ir tiesības zināt, kas tiek lemts domes sēdēs, un prasīt no deputātiem atbildību. Var rasties pamatoti iemesli noturēt slēgtas sēdes, bet tie visi ir formulējami likumā, nevis ārējos normatīvajos aktos, kādi ir pašvaldību saistošie noteikumi. Tas ierobežotu pašvaldību iespējas interpretēt iemeslus, lai sēdes noturētu slēgti.

«Delna» ir saskārusies ar pašvaldību vēlmi slēpt informāciju, piemēram, neizsniegt informāciju, kurai jābūt publiski pieejamai, un vienīgais risinājums tādā gadījumā ir tiesāšanās. Tāpēc jebkurš solis slepenības virzienā vērtējams piesardzīgi, un tam jābūt labi pamatotam.

Lielo pilsētu asociācijas priekšlikumā saredzam risku, ka slēgtas sēdes var izmantot negodprātīgi. Jebkurā gadījumā sabiedrība par slēgtām domes sēdēm jāinformē laikus, sniedzot konkrētu pamatojumu un dodot iespēju prasīt un saņemt papildu skaidrojumus. Sabiedrībai savukārt jāvērtē, vai dome respektē viņu tiesības uz brīvu informācijas pieejamību.


Gatis Skurba, Bauskas novada domes deputāts («No sirds Latvijai»)

Nav nekā slēpjama
– Pusgadu esot deputātam, neredzu, kuri no izskatītajiem jautājumiem būtu slēpjami no sabiedrības. Šis ir savāds ierosinājums – iedzīvotājiem un uzņēmējiem ir pienākums maksāt nodokļus, bet zināt, kā nodokļi tiek izlietoti, viņi nedrīkstēs.

Bauskas novadā ir savdabīga pieeja, kāda informācija pienākas deputātiem, nemaz nerunājot par iedzīvotājiem. Deputāti par lēmumu projektiem drīkst balsot. Taču, kad tiek pieprasīta informācija, kāpēc nepieciešami, piemēram, papildu finanšu līdzekļi, tad šī interese tiek uztverta kā neuzticēšanās. Uzskatu, ka domes darbībai jābūt maksimāli atklātai un sēdēm jābūt publiski pieejamām.

Noslēgumā citēšu Džordža Orvela «Dzīvnieku fermu»: «Napoleons paziņoja, ka no šā laika svētdienas rītu Sapulces vairs nenotikšot. Tās esot gluži liekas, tīrā laika šķiešana. Turpmāk visus jautājumus, kas attiecas uz darbiem fermā, izšķiršot īpaša Komiteja, kuru vadīšot viņš pats. Dzīvnieki pulcēšoties atsevišķi un pēc tam paziņošot savus lēmumus pārējiem. Dzīvnieki joprojām salasīšoties svētdienas rītos, lai salutētu karogam, nodziedātu «Angļu zvērus» un saņemtu rīkojumus nākamajai nedēļai, taču nekādu debašu vairs nebūšot.»


Māris Vecbiškens, Vecumnieku novada Bārbeles pagasta zemnieks

Visu vēlas slepeni
– Deputāti atalgojumā saņem mūsu, nodokļu maksātāju, naudu. Viņi nedrīkst no mums slēpties, pieņemt slepenus lēmumus, slepus veikt darbības.

Arī bez šīs iniciatīvas jau ir izjūta, ka aizvien vairāk darbību pašvaldības vadība vēlas veikt paslepus, lai arī viņu pieņemtie lēmumi, deputātu balsojumi un diskusiju gaita cilvēkiem būtu jāzina. Jā, daudzus tas neinteresē, bet tiem, kas vēlas zināt, informācijai jābūt pieejamai.

Savulaik bija tā, ka saistībā ar SIA «Agro Bārbele» digestāta lagūnas izveidi novada domei bija jāpublicē informācija mājaslapā vecumnieki.lv, bet tās nebija. Par to Latvijas Tiesībsargs novada domei lika atvainoties iedzīvotājiem. Jā, šī lapiņa ar atvainošanos atnāca, bet kāds mums tagad no tā labums? Novada informatīvajam izdevumam toreiz neko nerakstīju – tāpat nepublicētu. Tur ir tāda pati informācijas noklusēšana.

Pieļauju, ka ceļš, kur dodas pašreizējā politiskā sistēma, beigsies ar fašismu. Aizvien vairāk tuvojamies neizbēgamai konfrontācijai starp to mazākumu, kas gatavi kaut ko darīt, strādā un rada reālu pievienoto vērtību, bet kurus neuzklausa, un tiem, kas sēž siltos krēslos, saņem nodokļu maksātāju naudu.

BauskasDzive.lv ikona Komentāri

BauskasDzive.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.