Reģionālā pedagogu konference «Dialogs un saskaņota rīcība izglītībā» notika 16. augustā Jelgavas kultūras namā. Tā bija viena no piecām konferencēm, ko organizē visos Latvijas reģionos.
Reģionālā pedagogu konference “Dialogs un saskaņota rīcība izglītībā” notika 16. augustā Jelgavas kultūras namā. Tā bija viena no piecām konferencēm, ko organizē visos Latvijas reģionos.
Pagodina Valsts prezidents
Konferenci ar dziesmu atklāja Jelgavas 4. vidusskolas koris “Spīgo”. Pirmais dalībniekus uzrunāja Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers, uzsverot, ka izglītība ir viena no viņa darbības prioritātēm. Izglītības un zinātnes ministre Baiba Rivža informēja, ka konferences ir ievads skolotāju forumam 6. oktobrī Rīgā. Gan prezidents, gan ministre sacīja, ka teritoriālā reforma ietekmēs arī izglītības iestādes laukos, tomēr neprecizēja, kādas pārmaiņas sagaidāmas.
Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) pārstāvis Jānis Krastiņš pauda neapmierinātību, ka valdība ignorē LIZDA rekomendācijas un necenšas piesaistīt skolotāju algas pie kāda ekonomiskā rādītāja. Nepietiekama uzmanība tiek veltīta arī citām problēmām – mācību iestādēs strādā ļoti maz vīriešu un jaunu pedagogu, skolotājiem ir pārslodze, jāpilda daudz dokumentu. Izteiktais aicinājums “Mainīsim skolu, kurā notiek vardarbība un skolotājam nav laika strādāt ar bērniem!” nezin kāpēc Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pārstāvju vidū izraisīja smieklus. Izbrīnīja arī IZM un LIZDA referentu prezentācijas. Tajās paskaidrojumi bija rakstīti tik maziem burtiem, ka nevarēja saprast, par ko uztraucas vai lepojas referenti.
Skolotājiem tika pasniegti Izglītības un zinātnes ministrijas Atzinības raksti par īpašiem nopelniem izglītības darbā. Tos saņēma arī Codes pamatskolas direktors Georgijs Ostrovskis, Ozolaines pamatskolas direktore Lilija Bula un Uzvaras vidusskolas mācību pārzine Elita Borkovska.
Meklē risinājumus
Pēcpusdienā bija grupu darbs. Tā nozīmi raksturo valsts sekretāra vietniece Kristīne Vāgnere: “Galvenais ieguvums – informācijas apmaiņa starp skolotājiem un iepazīšanās ar ekspertu viedokļiem. Katrā grupā ir vismaz trīs eksperti, kas savā jomā ir autoritātes. Piedalās arī Darba devēju konfederācijas pārstāvji. Viņiem ir objektīvs skatījums no malas.” Konferences programmā redzams, ka lielākā daļa ekspertu bija no IZM.
Nozīmīga informācija netika iegūta. Pedagogiem lielākais gandarījums bija Valsts prezidenta vizīte un viņa atziņa par izglītību kā darbības prioritāti. Skaistkalnes vidusskolas direktore Svetlana Vāverniece bija apmierināta, ka vidusskolā tiek pievērsta uzmanība līgumiem starp skolēnu, vecāku un pedagogu. Skaistkalnes vidusskolā šie līgumi darbojoties efektīvi.
Vecsaules pamatskolas pedagoģe Lauma Rubene novērtēja IZM veikto: “Savulaik redzējām tikai nelielu plānu par pedagogu kvalifikācijas vērtēšanu, šoreiz jau bija padziļināts un konkrētāks modelis.” Ar konferenci bija apmierināta arī Ināra Dimante no Griķu pamatskolas. Tomēr viņa uzskata, ka, izmantojot iegūto informāciju, piesaistīt vecākus skolai būs neiespējami. Ozolaines pamatskolas direktore Lilija Bula uzskata, ka vajadzēja pieprasīt, lai sociālās un drošības problēmas skolā palīdz risināt arī attiecīgie dienesti.
LIZDA Bauskas rajona padomes priekšsēdētāja Māra Graudiņa bija kritiska: “Par algām eiforijas nav, jo inflācija ir pārsniegusi algas pielikumu. LIZDA panākums būtu vismaz daļējs algas paaugstinājums ar 1. janvāri, nevis nākamā gada 1. septembri.”
Rajona Izglītības pārvaldes vadītāja Aija Spriņķe par konferenci sacīja: “Organizācija bija laba, un tēmas – pārdomātas. Patīkami, ka noslēguma daļā varēja saņemt atbildes uz konkrētiem jautājumiem.