Mežkopji iesaka mežu stādīt no brīža, kad atkususi zeme, līdz sāk raisīties pumpuri. Ko darīt, ja šis laiks nokavēts?
Mežkopji iesaka mežu stādīt no brīža, kad atkususi zeme, līdz sāk raisīties pumpuri.
Ko darīt, ja šis laiks nokavēts? Zaļenieku (Jelgavas rajons) kokaudzētavas vadītājs Imants Parfenovičs iesaka izmēģināt lapu koku konteinerstādus jeb stādus ar slēgtu sakņu sistēmu platībās, ko paredzēts apmežot ar lapu kokiem.
Konteinerstādi jeb stādi ar slēgtu sakņu sistēmu tiek izaudzēti mazos plastmasas podiņos (konteineros). Tur tiem izveidojas pareiza sakņu orientācija, kas garantē labāku ieaugumu. Pārstādot kociņus, netiek traumēta sakņu sistēma, turklāt pirmajā gadā stāds ir nodrošināts ar daļu no nepieciešamajām barības vielām. Stādus transportējot, nav jābaidās, ka saknes varētu apžūt. Svarīgi, ka konteinerstādus var dēstīt visu veģetācijas periodu, tātad – arī vasarā. Pirms stādīšanas, parasti iepriekšējā gada rudenī, ieteicams sagatavot augsni.
Zaļenieku kokaudzētavā, sākot no maija, būs pieejami lapu koku – bērza, ozola un oša – ietvarstādi. Turpat būs iespējams iznomāt speciālus stādāmos stobrus vai šķēpus. Par iespējām iegādāties ietvarstādus, tostarp skuju koku, var interesēties arī kokaudzētavās Stendē, Strenčos un Kalsnavā. Tā informē I. Parfenovičs. «Lai gan konteinerstādi ir nedaudz dārgāki par kailsakņu stādiem, to izmantošana vairākos gadījumos var būt izdevīgāka un ērtāka,» uzskata Zaļenieku kokaudzētavas vadītājs.