Ceturtdiena, 26. marts
Eiženija, Ženija
weather-icon
+12° C, vējš 1.79 m/s, D vēja virziens
BauskasDzive.lv ikona

Mums jātur cieņā tēva valoda

Latvijas Republikas Saeimai, Latvijas Valsts prezidentei Vairai Vīķei-Freibergai.

Latvijas Republikas Saeimai
Latvijas Valsts prezidentei Vairai Vīķei-Freibergai
Mēs, skolēnu konferences «Satin savu valodiņu» dalībnieki, iepazīstot gan «Valsts valodas likumu», gan Valsts prezidentes rakstīto, nododot otrreizējai caurlūkošanai Saeimai «Valsts valodas likumu», gan Valsts Cilvēktiesību biroja direktora Olafa Brūvera teikto, kā arī izpētot skolēnu valodu un valodas piesārņošanas problēmas masu informācijas līdzekļos, vēlamies izteikt savu viedokli.
Kaut arī esam neatkarīga valsts un latviešu valoda ar likumu noteikta par valsts valodu, mūsu tēvu valodai ir un būs pastāvēšanas problēmas, ja vēl vilcināmies pieņemt stingru likumu, kurš noteiktu latviešu valodas prioritāti Latvijā. Pārsteigumu rada tas, ka līdz šim nav pieņemts «Valsts valodas likums», kurš nodrošinātu latviešu valodas saglabāšanu, aizsardzību un attīstību. Uzskatām, ka visos oficiālajos aizrādījumos par likumu netiek runāts, kā pasargāt latviešu valodu šajos valodu konkurences apstākļos. Izvērtēts tas, kā šis likums atbilst Latvijas starptautiskajām saistībām un Eiropas Savienības līgumiem.
Ja ar likumu netiks prasīts valodu lietot publiskos pasākumos, privātuzņēmumos, iestādēs, lietvedībā utt., tad neizbēgami mūsu valstī nonāksim pie divvalodības, tātad arī divkopienu valsts. Valodu konkurences apstākļos uzvar lielākā valoda, par to liecina daudzu valodu vēsture.
«Valsts valodas likumam» jābūt zinātniski pamatotam, nevis politiķu ietekmei pakļautam. Tam ir jāaizsargā valsts valoda, tam jānodrošina latviešu valodas runātāju tiesības. Par minoritātēm taču tiek runāts dažādos minoritāšu tiesību aizsardzības likumos. Uzskatām, ka maz tika izskaidrots likums, arī pēc likuma nodošanas caurlūkošanai netiek veikts izskaidrošanas darbs.
Ja vēlamies saglabāt cieņu citās tautās, ja vēlamies kļūt par līdztiesīgu Eiropas Savienības valsti, tad mums jāciena pašiem sevi, tātad jātur cieņā arī sava tēva valoda.
Prasām tādu likumu valsts valodai, kas tai dotu tiesības patiešām būt Latvijas Republikas valodai.
Konferences dalībnieki – skolēni no Bauskas 1. vidusskolas, Rūjienas vidusskolas,
Limbažu 3. vidusskolas, Skaistkalnes vidusskolas,darba grupas vadītājs Māris Geriņš

BauskasDzive.lv ikona Komentāri

BauskasDzive.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.