Patērētāju tiesību aizsardzības likums stājies spēkā no 1999. gada 15. aprīļa.
Patērētāju tiesību aizsardzības likums stājies spēkā no 1999. gada 15. aprīļa. To komentē Patērētāju interešu aizsardzības asociācijas priekšsēdētāja Tekla Žabova.
Likuma 28. pantā noteiktas patērētāja tiesības situācijā, ja viņam pārdota vai nodota lietošanā sliktas kvalitātes prece. Pircējam ir tiesības pieprasīt, lai ražotājs vai pārdevējs veiktu vienu no turpmāk minētajām darbībām:
– samazinātu preces cenu;
– bez atlīdzības novērstu preces trūkumus vai atlīdzinātu patērētājam izdevumus par to novēršanu;
– apmainītu preci pret atbilstošas kvalitātes tādu pašu preci;
– atceltu līgumu un atmaksātu patērētājam par preci samaksāto naudas summu.
Ja preces trūkumi ir maznozīmīgi un būtiski neietekmē patērētāja iespējas to izmantot, tad patērētājs nevar prasīt, lai ražotājs vai pārdevējs atmaksā par pirkumu samaksāto naudas summu. Tāpat viņam nav tiesību pieprasīt, lai preci apmaina, izņemot gadījumus, kad nopirktā manta nav tikusi lietota.
Patērētājs var izmantot savas likumā noteiktās tiesības arī tad, ja papildpakalpojumi bijuši nekvalitatīvi un prece tālab sabojāta. Piemēram, ja nopirkta veļas mazgājamā mašīna un tās uzstādīšanu nepareizi veicis pārdevējs vai trešā pilnvarotā persona, tad pircējam ir tiesības pieprasīt no pārdevēja likumā minēto saistību izpildi (tās uzskaitītas komentāra sākumā).
Jauno likumu būtu vēlams rūpīgi izlasīt katram mūsu valsts iedzīvotājam. Tas publicēts laikraksta «Latvijas Vēstnesis» 1999. gada 1. aprīļa numurā.
Vairākās pilsētās nodibināti un veiksmīgi darbojas Patērētāju interešu aizsardzības klubi. Tāds atrodas arī Jelgavā, Lielā ielā 18.