Svētdiena, 12. aprīlis
Jūlijs, Ainis
weather-icon
+10° C, vējš 1.34 m/s, A-ZA vēja virziens
BauskasDzive.lv ikona

Sākušās rubeņu gaiļu cīņas

Šogad Latvijas Ornitoloģijas biedrība par gada putnu ir noteikusi rubeni, jo Latvijā, tāpat kā citviet Eiropā, rubeņu skaits samazinās.

Šogad Latvijas Ornitoloģijas biedrība par gada putnu ir noteikusi rubeni, jo Latvijā, tāpat kā citviet Eiropā, rubeņu skaits samazinās.
To dzīves telpu galvenokārt apdraud saimnieciskā darbība, jo īpaši mežu izciršana. Putnu mazuļus, olas un ligzdas iznīcina arī jenoti, ūdeles un mežacūkas. Rubeņu populācijas pētījumos Ornitoloģijas biedrība aicina iesaistīties arī iedzīvotājus. Laikraksta «Mājas Viesis» šī gada 14. februāra numurā ir publicēta anketa, kurā lūgts sniegt ziņas par rubeņu apmešanās un riesta vietām.
Medības stingri limitētas
Krāšņajiem vistveidīgajiem nometniekiem riesta laiks sākas februārī un turpinās līdz maijam. Meža pļavās un izcirtumos notiek īstas gaiļu cīņas, ko pavada skaļa rubināšana. Lai gan rubeņi labprāt dzīvo atklātās vietās, tos pamanīt izdodas reti, apgalvo ornitologi. Vislabākā izdevība vērot lielos putnus esot riesta laikā, kad tēviņi zaudē piesardzību.
Rubeņu vislielākais skaits ir fiksēts Teiču rezervātā. Pirms gadiem 20 tur uzturējušies vairāk nekā 500 gaiļu. Rubeņu skaita samazināšanos apstiprina arī Bauskas virsmežniecības medību uzraudzības inženieris Edgars Piķelis. Viņš teic, ka «meža gaiļu» medības rajonā ir stingri limitētas. Pērn tikušas izsniegtas rubeņu medību 14 atļaujas, bet nomedīti pieci putni. Šogad varēs saņemt 16 atļauju.
Eksotiska trofeja
Medījamo meža putnu 2001. gada pārskats liecina, ka Bauskas rajonā fiksēts 221 rubeņu gailis un novērots 19 riesta vietu. Vēl mazāk rubeņu mīt Jelgavas, Dobeles un Tukuma rajonā.
Mūsdienās rubenis ir eksotiska trofeja. Lai pie tādas tiktu, diezgan krietni jānopūlas. Edgars Piķelis stāsta, ka vispirms mežā jāuzceļ slēpnis. Medību vietā jāierodas ap pulksten četriem no rīta un pacietīgi jāgaida gaiļu cīņu sākums. Nav pieņemts raidīt šāvienu uz spēcīgāko un krāšņāko tēviņu, jo tas ir veselīgas populācijas nodrošinātājs. Kad kārotā trofeja ir rokā, mednieki parasti dodoties pie taksidermistiem, lai izgatavotu izbāzni. Pakalpojums maksājot ap 40 latu.
***
GADA PUTNI LATVIJĀ
1996. g. grieze; 1997. g. vakarlēpis; 1998. g. zaļā vārna; 1999. g. mazais ērglis; 2000. g. ķīvīte; 2001. g. ūpis; 2002. g. lielais ķīris; 2003. g. rubenis.

BauskasDzive.lv ikona Komentāri

BauskasDzive.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.