Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Apkures sezona būs izaicinājums visiem

Mudina iedzīvotājus izmantot valsts atbalstu saules elektrostacijas uzstādīšanai, pieslēguma izveidošanai pilsētas centralizētajiem siltumapgādes tīkliem, vēja ģeneratoru uzstādīšanai

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izstrādātajai atbalsta programmai atjaunojamo energoresursu izmantošanai mājsaimniecībās pieteikšanās rit jau ceturto mēnesi. Līdz šim populārākā aktivitāte iedzīvotāju vidū ir saules elektrostacijas uzstādīšana (1098 realizēti projekti), mazāk izmantota ir pieslēguma izveidošana pilsētas centralizētajiem siltumapgādes tīkliem, programmā izprojektējot un mājsaimniecībā izbūvējot siltummezglu, kā arī vēja ģeneratoru uzstādīšana, «Bauskas Dzīvi» informēja VARAM pārstāvis Miks Strazdiņš.

Viņš atklāja, ka Bauskas novadā kopumā atbalsta programmā līdz 15. jūlijam atbalstītas 20 mājsaimniecības. Tāpat kā citviet Latvijā, arī Bauskas novadā populārākā atbalsta aktivitāte ir saules paneļu iegāde. M. Strazdiņš pastāstīja, ka saules paneļus mūspusē iegādājas vidēji par 7500 eiro ar aptuveni 4000 eiro lielu valsts atbalstu. Zemākās saules paneļu iegādes izmaksas: 3769,09 eiro, no kuriem 2500 eiro ir valsts atbalsts. Augstākās saules paneļu iegādes izmaksas Bauskas novadā bijušas – 11 517,39 eiro, no kuriem 4000 eiro ir valsts atbalsts.

Ministrijā norādīja, ka izlēmīgākie jau ir pieteikušies, visticamāk, citus šī atbalsta izmantošanai attur tas, vai ir veikti attiecīgi priekšdarbi un vai cilvēki var atļauties sākotnēji finansēt pro-grammā paredzēto aktivitāšu realizācijas izmaksas un pēc tam pretendēt uz daļēju to kompensāciju. Tāpēc vēl daudzi domā, analizē, vērtē un, iespējams, nogaida.

Pieprasījums dzen cenu debesīs
VARAM sadarbībā ar Latvijas Vides investīciju fonda pārstāvjiem turpina reģionālo vizīšu ciklu, lai iedzīvotājus arī klātienē informētu par ministrijas atbalsta programmu atjaunojamo energoresursu izmantošanai mājsaimniecībās. Šāda tikšanās ar iedzīvotājiem bija arī Rundālē. Ministrs Artūrs Toms Plešs («Attīstībai/Par!») sarunā ar klātesošajiem atzina, ka šī ziema nebūs viegla un tā visiem būs izaicinājums. Viņš sacīja: «Jāsaprot, ka varam būt pateicīgi par to, ka mūsu mājām pāri nelido bumbas, lādiņi nesprāgst mājokļu pagalmos. Uzvilksim papildus kādu biezāku džemperi šajā sezonā vai veiksim kaut kādus priekšdarbus, sagatavojoties priekšdienām, lai pašiem būtu lētāk un izdevīgāk. No savas puses nodrošināsim, lai atbalsts būtu plašākā mērogā.»

Braucot pa Latviju, nevar nepamanīt ainavā mājas ar saules paneļiem uz jumta. To kļūst arvien vairāk, tostarp arī Bauskas novadā. Tas arī apliecina to popularitāti. Līdz šim esot saņemti vien divi pieteikumi vēja elektrostaciju uzstādīšanai mājsaimniecībās. VARAM pārstāvji neslēpj, ka saules paneļu bums dzen augšā iekārtu cenu. Lai tirgus netiktu dramatiski ietekmēts, ir noteikti griesti jaudām un maksimālajam atbalsta slieksnim.

«Mums ir svarīgi, lai pēc iespējas vairāk cilvēku izmantotu šo piedāvāto iespēju, birokrātiju esam centušies samazināt līdz nullei. Papīru aizpildīšana vienkāršota, lai iedzīvotājiem nav jālauza galva. Tajā brīdī, kad iekārta nopirkta, uzstādīta un iesniegts iesniegums par atbalstu, finansējums tiek izmaksāts nedēļas laikā,» atklāja ministrijā.

Tā kā iekārtas nav lētas un prasa prāvu līdzekļu ieguldījumu, tālab VARAM iecerējusi gradēt mājsaimniecības pēc to ienākumu līmeņa. Proti, ja mājsaimniecībai ir vidēji zemāki ienākumi, tad atbalsta intensitāte būs lielāka.

Apkures veida maiņai var pieteikties ikviens iedzīvotājs, kuram ir savs īpašums, bet būvei ir jābūt nodotai ekspluatācijā, un tajā nedrīkst veikt saimniecisko darbību. Par atbalsta piešķiršanas nosacījumiem informācija ir ministrijas mājaslapā, un par to var uzzināt Latvijas Vides investīciju fondā.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.