Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Atjauno Svitenes muižas kungu māju

Ēkas jumta maiņa, gidu kursi, vēstures materiālu krātuves izveide un teritorijas atjaunošana – tas viss notiek Svitenes muižas kungu mājā ar mērķi to sakārtot kā pievilcīgu tūrisma produktu.

Pašlaik norit Svitenes muižas kungu mājas jumta glābšanas darbi, «Bauskas Dzīvi» informē Laura Ārente, Bauskas novada uzņēmējdarbības un mārketinga departamenta vadītāja. Būvdarbus, pamatojoties uz īstenotās iepirkuma procedūras rezultātiem, veic SIA «Mali M». Saskaņā ar līgumu būvuzņēmējs ir izpētījis nesošās kon-strukcijas. Jumta pārseguma metāla stiprinājumi ir izgatavoti, un tiek pabeigta to montāža. Kad būs nostiprinātas jumta nesošās kon-strukcijas, veiks jumta seguma maiņu, atiku izbūvi, lukarnu (jumta logu) restaurāciju un dūmeņu atjaunošanu, kā arī visas lietusūdens noteksistēmas maiņu kvalitatīvai nokrišņu ūdeņu novadīšanai, paskaidro L. Ārente.

Ēka atrodas Rundāles apvienības Svitenes pagastā un ir daļa no valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa «Svitenes muižas apbūve». Kā «Bauskas Dzīve» jau rakstījusi, arhitekts, būvpētnieks, arhitektoniski mākslinieciskās izpētes restaurators-vecmeistars Dr. arch. Ilmārs Dirveiks pēc pašvaldības pasūtījuma iepriekš veicis ēkas arhitektoniski māksliniecisko inventarizāciju.

Viņa izpēte liecina, ka Svitenes muižas kungu mājai gandrīz pilnībā saglabājušās oriģinālās 19. gadsimta sākuma jumta koka konstrukcijas, un tās ir apmierinošā stāvoklī. Jumta pašreizējais segums – viļņotās azbestcementa loksnes ir bojātas, tas aktualizējis jumta remonta nepieciešamību.

Pēc Ilmāra Dirveika informācijas, vēsturiski ēkai bijis gan dabiskā šīfera jumts, gan skārds. Katrs no vēsturiskajiem segumiem pastāvējis gandrīz gadsimtu. Sākotnējais seguma materiāls bijis skārds. Būtisks nosacījums, izvēloties šo materiālu, lai skārds tiktu klāts loksnēs, nevis izmantojot ruļļu skārdu, kura dimensijas un izskats ir pretrunā ar vēsturisku ēku tradicionāliem materiāliem. Tiks klāts skārda jumts, to atbalsta Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde, iepriekš laikrakstam apstiprinājis tagadējais Rundāles apvienības pārvaldes vadītājs Aigars Sietiņš.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.