Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

«Bērni pie manis atnāk paši»

Baušķeniece Rita Laika – gādīga audžumamma 17 atvasēm

Novembrī svinot valsts dzimšanas dienu, Bauskas novadā godina cilvēkus, kuri nesavtīgi darbojušies sabiedrības labā. Baušķeniecei Ritai Laikai godazīme «Zelta ozols» šogad piešķirta par nozīmīgu ieguldījumu audžuģimeņu stiprināšanā, ilgstoši nodrošinot ģimenisku vidi bez vecāku gādības palikušiem bērniem.

Sākums – bērnunams
Audžuģimenes statuss Ritai Laikai piešķirts 2011. gadā. Līdz 2022. gada oktobrim viņa aprūpējusi 17 audžubērnus. 2014. un 2018. gadā ģimenē uzņemti bērni ar veselības problēmām. Kopš 2021. gada aprīļa viņai ir statuss – audžuģimene bērnam ar invaliditāti, kuram vajadzīga īpaša kopšana smagu funkcionālu traucējumu dēļ. Pašlaik Ritas audžuģimenē ir viens bērns ar funkcionāliem traucējumiem un juridiski brīvs puisītis bez veselības problēmām.

Rita Bauskā dzimusi un augusi, mācījusies 1. vidusskolā. Kad 2000. gadu sākumā mācījusies par aprūpētāju, praksē bijusi bērnunamā «Annele». «Pirms tam man nebija nojausmas, kas ir bērnunams,» atzīst audžumamma. Tur sastapusi astoņgadīgo Anastasiju. «Stāstīju meitenei pasakas, satuvinājāmies. Ieguvu viesģimenes statusu, lai Anastasiju varētu paņemt uz kādām dienām pie sevis,» stāsta Rita.

Toreiz vīrs bijis dzīvs, audzinājuši mazmeitu. Tagad Ritas meita, mazmeita un vīrs jau mūžībā. «Bērni nāk pie manis paši, nevienu neesmu meklējusi. Nav laika sērot, vieta nepaliek tukša. Mīlestību atdodu bērniem, viņi sniedz pretī. Jebkurš nevar uzņemties šos pienākumus, tam jānotiek mīlestībā. Nevar būt kā auksta varde, tad bērns pretī būs tāds pats. Bērnam ir jādod bērnība. Likvertenos mums ir vasarnīca pie meža, tur var skriet un samirkt siltā vasaras lietū, uzkāpt kokā, līdzīgi tam, kā es augu bērnībā Saules parka apkaimē. Netīri, bet laimīgi nācām mājās,» ar smaidu stāsta audžumamma.

Kad paziņots, ka bērnunamu likvidēs, Ritai sirds sāpēja – kur bērni aizies? Negribējies pasaules ceļos laist mīļo Anastasiju. Bāriņtiesa rosinājusi mācīties par audžuģimeni. Pusgadu Rita apmeklēja kursus, lika eksāmenus.

Uzticama palīdze
Anastasijai jau ir 23 gadi, viņa joprojām ir Ritas ģimenē. Lai arī Olaines pašvaldība piešķīrusi dzīvokli, ar mammu ir vislabāk. Jauniete Paula Stradiņa Medicīnas koledžā apguvusi sociālās rehabilitētājas profesiju, Utenas koledžas Medicīnas fakultātē Lietuvā mācās par sociālo darbinieci. Anastasijas palīdzība noder Ritai četrgadīgās Madaras aprūpē, viņai vajag daudz atbalsta un uzmanības. Savukārt deviņus gadus vecais Artūrs ir mīļš un centīgs, viņu Rita audzina no gada vecuma.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.