Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Ciemos pie kaķēna, kurš atteicās no jūrasskolas

Ceļosim Latvijā! Ainažos – te latviešu zemnieks pirmo reizi varēja kļūt par jūrnieku

Domāju, daudzi zina grupas «Prāta vētra» dziesmu par kaķēnu, kurš atteicās no jūrasskolas, bet diezin vai daudzi zina, ka šis akmens kaķēns dzīvo Ainažos pie jūrskolas muzeja. Tas nav nejauši.

Ainažu jūrskolas muzeja vadītāja Iveta Erdmane stāsta, ka reiz kāda meitenīte gājusi bēdīga ārā no muzeja. Kad viņa jautājusi, vai nepatika, mazā atbildējusi, ka nepatika, un teikusi: «Kur tad ir tie kaķēni, ko vectēvs katru rudeni sūtīja uz jūrskolu?» I. Erdmane stāsta, ka ideja bijusi rokā un rīkojuši zīmējumu konkursu. Atsaukušies vairāk nekā 700 zīmējumu autori no visas Latvijas. Noslēguma pasākumā muzejam saziedoti vairāk nekā 100 lati, par kuriem pie akmeņkaļa pasūtīts piemineklis kaķēnam, bet «Prāta vētra» sakomponēja dziesmu.

Dzīvoja jūras malā
«Jūrskolas muzejs glabā atmiņas un piemiņu par latviešu un igauņu zemnieku pirmo jūrskolu. Šeit nu ir tā vieta, kur latviešu zemnieks pirmo reizi varēja kļūt par jūrnieku. Un šī doma nāca no Krišjāņa Valdemāra. Valdemārs bija tāds tālredzīgais cilvēks, kurš teica, ka vislabākais jūrnieks būs tas vienkāršais cilvēks – zemnieks, jo, viņaprāt, zemnieks bija radis pie darba, ikdienas režīma, pie grūtībām un zemnieks gribēja dzīvot labāk, lai viņu ģimenes arī dzīvotu labāk – bija, uz ko tiekties. Un tik vien kā zemniekam ir jādod izglītība. Šī skola ir dibināta 1864. gadā. Tas ir cariskās Krievijas laiks. Mūsu Latvijas valsts vēl nav dibināta. Tolaik valdīja krievu muižniecība, baltvācu kungi un latviešu zemniekiem bija jādzīvo, kā nu bija. Bet arī mēs gribējām dzīvot labāk, dzīvojām jūras malā. Un Valdemārs teica, ka tā jūra ir jāizmanto. Jūra ir kā ceļš. Un tā Ainažos atvēra pirmo zemnieku jūrskolu. Tolaik Ainažos dzīvoja turīgi zemnieki, kuri savā kalpu saimes mājā atvēlēja vietu jūrskolai. Sākums tiešām bija šeit,» stāsta I. Erdmane.

19. gadsimta beigās Latvijā jūrskolas bija, bet tās bija kungu skolas, kur mācības notika krievu vai vācu valodā un par mācībām bija jāmaksā, kā arī vajadzēja kārtot iestājeksāmenus. Līdz ar to tādam vienkāršam zemniekam tās nebija pieejamas. Ainažu jūrskola ir pirmā, kā tolaik teica, demokrātiska tipa jūrskola.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.