Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Cīnās par vērtīgākām vakcīnām


Ārsti: vakcīnu iepirkumos jādomā par bērnu veselību, nedrīkst dominēt salts aprēķins

Imunizācijas valsts padome (IVP) aicina steidzami mainīt pašlaik Latvijā lietoto vakcīnu pret pneimokoku infekciju, kas iekļauta pašreizējā vakcinācijas kalendārā. Iemesls – tā nesniedz maksimāli pieejamo aizsardzību, un pērn, saslimstot ar šo infekciju, miris pilnībā vakcinēts bērns.

Pneimokoku vakcīna Latvijas vakcinācijas kalendārā ir iekļauta kopš 2010. gada. IVP pārstāve Inga Akmentiņa-Smildziņa, nodibinājuma «Fonds mammām un tētiem» vadītāja, paskaidro, ka pneimokoku infekcijai ir augsti saslimstības un mirstības rādītāji, turklāt slimība ir ne vien grūti atpazīstama, bet arī ārstējama. Tomēr vakcīna nesniedz maksimāli pieejamo aizsardzību pret pneimokoku infekciju, rezultātā pneimokoku dēļ pašlaik smagi slimo un pat mirst gan vakcinēti bērni, gan pensijas vecuma cilvēki.

Pasaulē 13-valentā pneimokoku konjugētā vakcīna pirmo reizi kļuva pieejama 2010. gadā, aizvietojot septiņvalento pneimo-koku konjugēto vakcīnu. Latvijā vakcinācija pret pneimokoku sākta 2010. gada 1. janvārī – taču ne ar 13-valento vakcīnu.

Rekomendācijas jau 2011. gadā
Pēdējos gados Latvijā tiek izmantota desmitvalentā vakcīna, tomēr IVP vairākkārt ir aicinājusi Veselības ministriju sadarbībā ar Nacionālo veselības dienestu (NVD) steidzami mainīt pašlaik lietoto vakcīnu pret tādu pneimokoku infekcijas vakcīnu, kas nodrošina plašāku aizsardzību. «Steidzami ir jāmaina pašlaik Latvijā lietotā desmitvalentā vakcīna pret pneimokoku infekciju, kas iekļauta pašreizējā Latvijas vakcinācijas kalendārā. Esošā vakcīna nesniedz maksimāli pieejamo aizsardzību pret pneimokoku infekciju, rezultātā pneimokoku dēļ pašlaik smagi slimo un pat mirst gan vakcinēti bērni, gan pensijas vecuma cilvēki, kas ir galvenās pneimokoku infekcijas apdraudētās sabiedrības grupas,» IVP sēdē uzsvēra tās vadītāja profesore Dace Zavadska. Viņa atzīst, ka Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie dati par saslimušajiem un mirušajiem pērn bija pēdējais piliens – kopš 2012. gada gandrīz trešdaļu invazīvās pneimokoku saslimšanas gadījumu ir ierosinājuši tieši 19A un trešais serotips, pret kuriem pašlaik plaši izmantotā vakcīna aizsardzību nenodrošina. Un šo infekcijas serotipu ir grūti ārstēt, jo tas ir nejūtīgs pret lielāko daļu antibiotiku.

«Zemgales Ziņas» vairākos dokumentos un rekomendācijās atrada profesionāļu rekomendācijas lietot 13-valento vakcīnu. Agrākais – jau 2011. gadā. Ārstu asociācijas norādīja: iepērkot pneimokoku vakcīnas, galvenajam kritērijam jābūt bērnu veselībai, nevis zemai cenai, un, domājot par bērna veselību un kalkulējot ar cipariem «Excel» ta-bulā, nedrīkst dominēt salts aprēķins.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.