Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Datora «štepselis» jāizrauj vecākiem

Tāpat kā četrgadīgu vai piecgadīgu bērnu vecāki vienu pašu nelaiž pastaigāties pa pilsētas ielām, arī interneta vidē bērns nedrīkst būt viens pats bez uzraudzības un kontroles. Vecākiem jāredz un jāzina, ko bērns dara virtuālajā vidē, jānoteic robežas, jāpamāca, tomēr nedrīkst bērnu biedēt, sakot, ka internetā viss ir slikti. Mūsdienu tehnoloģijas ir uz palikšanu, atliek vien parūpēties par drošību.

Kādi ir priekšnoteikumi drošai interneta lietošanai, eksperti diskutēja bērnu digitālās veselības dienā. «Laikmets ir tāds, ka mūsu dzīve lielā mērā notiek digitālajā vidē, un nekas neliecina, ka tas būtu pārejošs. Ar to ir jārēķinās, ka mūsu bērni augs tādā nākotnē. Līdz ar to no fiziskās vides digitālajā ir iemigrējuši arī dažādi riski, piemēram, materiālie un morālie. Jāsaprot, ka internets un tehnoloģijas nav ne labas, ne sliktas. Var izdarīt brīnišķīgas, pieredzi bagātinošas lietas, bet ir savi drošības noteikumi, kas jāievēro. Mēs, vecāki, ar tādiem augām fiziskajā vidē, mūsu bērni – digitālajā vidē. Ja nedrīkst kāpt onkuļa mašīnā, tad ir lietas, ko nedrīkst darīt arī internetā,» skaidro «Tet» ilgtspējas attīstības direktore Adriana Kauliņa.

Pirmo ierīci iedod vecāks
Psihoterapeits Nils Sakss Konstantinovs norāda uz trim pārmaiņām, ko radījusi digitālā bērnība.

Pirmkārt, tā ir vecāku pieredze – viņi bērnus audzina citādāk atšķirībā no tā, kā auga paši, norma ir mierināšanai iedot telefonu. Otrkārt, mainījusies bērnības pieredze. Bērnība ir citādāka, un komunikācija notiek arī digitālajā vidē. Treškārt, moderno tehnoloģiju dēļ ir krietni samazinājies laiks, ko bērni pavada ārā, kustībā. Tam sekas ir aptaukošanās, arī mentālās veselības problēmas, piemēram, trauksme un depresija.

Tieši vecāki ir tie, kuri pirmie iedod bērnam ierīci, un vecākiem ir jābūt tiem, kuri nodrošinās, lai saturs būtu kvalitatīvs, pozitīvs un izzinošs. «Mazs bērns klausās, ko vecāki saka, un atļauj skatīties. Ir jāpaspēj ielēkt vilcienā, kamēr tikai tas sāk atiet. Jāsāk runāt jau ar mazu bērnu. Ja tikai tīņa vecumā vecāki sāks interesēties, ko viņš tur, internetā, dara, viņš nesapratīs, kāpēc tagad vispār sāk ko aizliegt vai audzināt. Jāsāk uzreiz. Tiklīdz bērnam ir rokās planšete, jābūt katram vecumposmam atbilstošam saturam,» uzsver «Drossinternets.lv» vadītāja Maija Katkovska.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.