Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Dzīve ir skaista

Jubilāre pēdējos trīsdesmit gadus ir iecavniece, bet viņas dzimtā vieta ir Līvānu novads, un vairāk nekā trīsdesmit dzīves gadi aizritējuši Aizkraukles pusē.

Caur skaudru bērnību
Vairums Benitas līdzaudžu Latvijā piedzīvojuši ne vieglas dienas bērnībā, jo dzimuši, auguši kara un pēckara laika trūkumā, no mazām dienām iepazinuši smagu darbu. Benitas bērnībai un skolas gadiem īpaši skaudru šķautni piešķīris māmiņas zaudējums, kad bija vien piecu mēnešu vecumā. Pēc tam par meiteni rūpējusies vecmāmiņa. «Mammu pazīstu tikai pēc fotogrāfijām; viņa bijusi ļoti skaista,» atklāj Benita. Kopš piecu gadu vecuma ģimenē ienākusi audžumāte, kas bijusi ļoti valdonīga un barga arī pret mazo meiteni. No viņas nekad nesaņēmusi mīļumu, vien kliedzienus un pērienus ar žagaru, izkalpināšanu smagā darbā pie kolhoza lopiem un lauku darbos. «Nereti modināja četros vai piecos no rīta, lai ietu uz fermu. Audžumāte ļaunumā līdzinājās pamātēm, kādas aprak-sta pasakās, tas bija šausmīgi,» atminas Benita.

Skolas laiks no sešu gadu vecuma līdz vidusskolas beigšanai aizritēja Līvānos. Benita bijusi centīga skolniece, labi mācījusies un lolojusi sapni kļūt par skolotāju. Pamatskolas gados bijusi izvirzīta klases vecākās pienākumiem. Meitenei nebija ļauts apmeklēt pasākumus kultūras namā, un arī aizkavēšanās skolā nodarbībās ārpus stundām bija ierobežota. Paticis darboties skolas dramatiskajā pulciņā. Ar gaišumu Benita piemin savus skolotājus: «Botānikas skolotāja bija ļoti sirsnīgs cilvēks. Atceros, kā mājas dārzā sadīgušos ābeļu stādiņus aiznesu uz skolu, un mēs nodarbībās tos izstādījām skolas dārzā. Vidusskolas laikā patika matemātika, bija ļoti labs un labvēlīgs skolotājs.»

Paglābj izglītība
Pēc vidusskolas beigšanas sap-nis mācīties par skolotāju nepiepildījās. Bija jāizvēlas studijas Latvijas Lauksaimniecības akadēmijā, jo tur studentiem maksāja vislielāko stipendiju; iestājās Zootehnikas fakultātē. Benita stāsta: «Bija jārēķinās, ka būs jāiztiek pašai, jo no mājām atbalsts nebija gaidāms. Pamāte negribēja, ka dodos studēt, vēlējās, lai palieku lopu fermā uz visiem laikiem. Var teikt, ka gandrīz aizbēgu no mājām, lai mācītos. Kamēr saņēmu pirmo stipendiju, bija pavisam grūti.» Vēlāk līdzās studijām Benita strādājusi konservu cehā, bet vasarās nopelnījusi, ravējot biešu laukus kopsaimniecībās. «Par visu pašai bija jādomā – ko ģērbsi, ko ēdīsi. Bet grūtības iemācīja patstāvību un prasmi izdzīvot; izglītība mani paglāba no dzīves bezcerības,» pauž jubilāre.

Studiju laikā Jelgavā aizrāvusies ar dejošanu sarīkojumu deju kursos, kas studentiem bija pieejami bez maksas. Tur atklājusi savu patiku uz deju, un Benitai dejot patīk joprojām.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

  1. Ja dzive ir skaista.jo ta mums katraam ir unikala dieva davana ar visu priecigo un skumjo .varbut pat.tragisko ko liktens mums lemis .jo dzive ir ari krusta cels .lai mes attiritos macitos un tiektos pec pilnibas un mekletu patiesas dzives vertibas..kaut vai visu muzu…lai mes saprastu kas ir laime..mums liek iepazit nelaimi to izjutot….dievs cilvekam neuzluek vairak ka vins spej izturet…vins mus vero un nekas nenotiek bez vina zinas..ko mes biezi nepienemam domajot kapec tas viss notiek ar mani.es tacu esmu labs…jo dieva celi ir neizdibinami…un tikai tapec dzive ir skaista..un tikai tapec mes dzivojam..un verts ir dzivot lai iepazitu to..lai mes klutu stipraki garaa.ticibaa un ceribaa piepildit savus sapnus.lai pasauli daritu labaku..gaisaku..tadu ka dievs to radijis sakumaa un atvelejis cilvekiem…ja kundze daudz jums tika atnemts…bet lidz ar to daudz ari tika dots ko esiet pastastijysi mums sava liktenstastaa..lai mes visi mekletu atbildes uz hautajumu kapec…paldies jums par to..lai jums gaisu priecigi ziemassvetki.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.