Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Dzīvei krāsas dod tauriņi un vitrāžas

Saruna ar entomologu brunavieti Emīlu Ēmani, kas piedalās «Natura 2000» teritoriju apsekošanā

Emīla Ēmaņa dzimtā vieta ir Brunava. «Bauskas Dzīve» apmeklē entomologu viņa vecāku mājās Brunavas pagastā, kur tiek glabāta tauriņu kolekcija. Mācījies Jaunsaules astoņgadīgajā skolā. Mīļākie mācību priekšmeti bijuši dabas mācība, vēsture un ģeogrāfija. Kukaiņu dzīve saistījusi no mazotnes.

Brunavas dārgumi
«Vecāki «taisīja» par mākslinieku,» sarunā ar smaidu iesaistās Emīla mamma Ārija Ēmane.

Tā jaunietis tālāk devies izglītoties uz Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolu (pašlaik koledža) un apguvis stikla māksliniecisko apstrādi tāpat kā viņa mamma. Pēc vidusskolas ceļi veda uz Mākslas akadēmiju, kurā pabeidzis četrus kursus, turpinot padziļināt zināšanas stikla mākslinieciskās apstrādes jomā. Pašlaik pēc pasūtījumiem gatavo vitrāžas, vairāk privātpersonām. Tie ir jauni darbi, jo restaurācijas joma Emīlu mazāk interesē, gribas radīt pašam savu.

Laikā, kad daudzi sūkstās par dzīvi, brunavietim prieku sagādā daba. «Laukos dabā esi nepārtraukti – kad dodos pēc jaunām sugām, vasarā darbojos Eiropas Savienības projektā par tauriņu sugu blīvuma noteikšanu Latvijā. Kopā ar kolēģi no Latvijas Dabas muzeja braucam pa Latvijas nostūriem, tas ir nopietns zinātnisks darbs, par ko saņemam atlīdzību,» stāsta E. Ēmanis.

Profesionālā līmenī kukaiņu pētniecībai brunavietis pievērsies 1990. gadu sākumā. Lasījis zinātnisku literatūru šajā jomā, pēc tam iepazinies ar guru Nikolaju Savenkovu, Latvijas Dabas muzeja galveno entomologu. Sarunas sākušās, apmeklējot Dabas muzeju. Tās pārauga profesionālā sadarbībā un draudzībā. N. Savenkovs viesojies Brunavā.

Vasaras naktīs meklēti retas sugas tauriņi Paņemūnes mežos. Lielākoties tas darīts divatā ar sievu Daci. Pašlaik rit vides aizsardzības projekts – «Natura 2000» teritoriju apsekošana, tajās ietilpst arī Paņemūnes meži. Nesen kukaiņu populācijas izvērtēšanai un blīvuma noteikšanai Emīls meklēja vaboli – sarkano plakni. Paņemūnes mežā izdevās konstatēt kāpurus, «īpatni neizdevās atrast, jo tā ir reta suga, kas dzīvo zem lapkoku, īpaši apšu, mizas».

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

  1. Nepatik..naavei nav krasu.ta ir skumja .
    Man gan dzivei kraasas dod nevis mirusi .nobendeti bet gan dzivi taureni…tikai dzivibai ir krasas.. ..Taureni iir raditi lai musu pasauli apkart daritu skaistaku dzivaku mirdzosaku.lai redzot taurenus dejohjam no zieda uz ziedu ta sparnu kosumu un samtaino mirdzumu mums dveselee ielitu prieks

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.