Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Iemācīties izgatavot kokli 70 gados

Leons Zarāns: ikviens var iemācīties spēlēt kokli – ar to tautas mūzikas instrumenti arī ir lieliski

Leons Zarāns, kurš jau 12 gadus vada folkloras kopu «Svitene», «Bauskas Dzīves» redakcijā piestāja pa ceļam uz mēģinājumu. Līdzi viņš atvedis trīs lina somās «ieģērbtas» kokles. Tās Leons izgatavojis pats, turklāt iemācījies to nevis smalkos kursos, bet gan vērojot latviešu kokļu meistaru darbu «Youtube» tīmekļa vietnē.

No liepas un egles
Jebkurš var iemācīties izgatavot kokles – tā uzskata Leons Zarāns, piekrītot gan, ka mazliet muzikālajai dzirdei tomēr jābūt.

Kokles Leona dzīvē ienākušas nesen – ap septīto gadu desmitu. Nu jau aptuveni piecus gadus viņš tās izgatavo un iemācījies arī tās spēlēt. Smejot teic, ka nu jau arī citus māca koklēt.

Pa šiem gadiem izgatavota
21 kokle. Trīs aizceļojušas uz Ādažu pusi, bet pārējās tiek spēlētas tepat Bauskas novadā. Visas joprojām skan, arī pirmā, kura no priedes koka tapa folkloras kopas «Svitene» dalībniecei Gundegai Kaulenei.

Parasti gan Leons kokles darina no liepas. Derot arī melnalksnis, bet tas visai grūti pieejams. Šie koki vieglāk grebjami, un arī skaņa sanāk maigāka. Vienai no kokles detaļām – skaņas dēlītim (atrodas zem stīgām) – Leons izvēlas Latvijas skanīgāko koku – egli.

Kaut kokle nav sīciņš mūzikas instruments, tai esot jābūt vieglai, vieglai, tāpēc korpusa maliņas ir vien dažus milimetrus biezas.

Meistari visus noslēpumus neatklāj
Lai koklei būtu laba skaņa, visām detaļām ir sava būtiska loma, tomēr īpaši svarīgs, kā izceļ kokļu izgatavotājs, ir tērauda stīgu attālums. Ja tur kaut kas nesanāk, kā vajag, tad kokles pļerkšķ, nevis skan. Vienai koklei, kuru Leons atvedis «Bauskas Dzīvei» parādīt, – tieši tāda vaina arī bijusi, nācies pārtaisīt.

Vispār katra kokle skan nedaudz citādāk – un Leons to tūliņ pat nodemonstrē. Viņš rāda arī pēdējo darinājumu, kas tapis kādai kundzei, taču sanāca par masīvu un īsti neatbilstīgs spēlētājas pirkstu lielumam. Savukārt pati mazākā un gaišākā trejkoklīšu kompānijā ir Leona mīļākā kokle, kuru viņš reiz sācis spēlēt un joprojām uz tās muzicē koncertos.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.