Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Jāglābj kara saudzēta, bet laikazoba skarta baznīca

Bērsteles dievnamā veic ēkas tehnisko apsekošanu un arhitektoniski vēsturisko izpēti

Visā Latvijā, tai skaitā Bauskas novadā, ir daudz vēsturiski vērtīgu ēku, kuras nav iznīcinājuši kari, turpretī cilvēku palīdzīgu roku ilgi nesagaidījušās celtnes pašlaik nesaudzīgi apdraud laikazobs.

Pagājušajā nedēļā, 12. oktobrī, Bērsteles baznīcu Svitenes pagastā apmeklēja SIA «Arhitektoniskās izpētes grupa», lai pēc draudzes iniciatīvas veiktu ēkas tehnisko apsekošanu un arhitektoniski vēsturisko izpēti.

Gadsimtu lieciniece
17. gadsimtā celtajā dievnamā ilgus gadus Rundāles pils muzejs glabāja paglābto no citām baznīcām, pēdējā vēsturiskā liecība – kapu plāksne – aizvesta no šejienes pērn, stāsta rundālietis Jānis Ercens, Bērsteles draudzes vecākais. Viņš šim amatam ir uzticīgs jau piecus gadus. Draudze atjaunota 1990. gadā. Dievkalpojumi mācītāja Aivara Siliņa vadībā notiek reizi mēnesī, draudzē ir ap desmit locekļu, bet ne visi katru reizi ierodas uz dievkalpojumiem.

Pirms diviem trim gadiem sarunā ar Mārīti Putniņu, Nacio-nālā kultūras mantojuma pārvaldes Zemgales reģionālās nodaļas valsts inspektori, abi secinājuši, ka baznīca iet postā. «Ko es viens varu? Mārīte Putniņa ļoti palīdzēja ar padomu projekta izstrādē. Baznīcā šur tur tek jumts, grīdā kanceles daļā sēne iemetusies, tornis šķiebjas, un parādās plaisas. Tā projektā iegūta nauda «papīru darbiem», sperts solis ceļā uz baznīcas glābšanu,» teic J. Ercens.

Pagājušajā nedēļā laikus, neliekot uz sevi gaidīt, ieradās SIA «Arhitektoniskās izpētes grupa», lai veiktu dievnama arhitektoniski vēsturisko izpēti un tehnisko apsekošanu. Darbu norises sākumu vairāk nekā stundu vēroja arī «Bauskas Dzīve».

Ekspertu grupa ar skalpeļiem un dronu
Grupas vadītāja arhitekte Daiga Lēvalde bija ieradusies kopā ar re-stauratori, arhitektoniski mākslinieciskās izpētes meistari Ievu Liepu, restauratori vecmeistari arhitektoniski mākslinieciskās izpētes specialitātē Rutu Taurenu, mākslas zinātnieci Evu Rotčenkovu un būvinženieri Māri Benfeldu.

J. Ercens ar lielu atslēgu, kas, visticamāk, ir saglabājusies no 17. gadsimta, atslēdz baznīcas durvis, iekšdurvīm ir vēsturiski vērtīgs 17. gadsimta apaļš rokturis. Savukārt tā laika kancele restaurēta pirms sešiem septiņiem gadiem mākslas zinātnieka Daiņa Bruģa vadībā. Pašlaik, lai kājas nekristu cauri, uz grīdas pretī altārgleznai izvietoti saplākšņi. Ērģeles klusē, iespējams, samirkušas. Baznīcā esot arī pastāvīgs «iedzīvotājs» – sermulis vai cauna. Blakus dievnamam ir Svitenes pagasta Bērsteles kapsēta un aka.

Dāmas ar instrumentu kastēm un apģērbušās siltāk, lai aukstajā un mitrajā baznīcā visu dienu varētu nodoties darbiem. Līdz 25. oktobrim ekspertu atzinums jāiesniedz pašvaldībai, savukārt līdz 31. oktobrim – būvvaldē.

«Tiks veiktas kontrolzondāžas, lai konstatētu sienu, griestu, velvju vēsturisko krāsojumu. Meklēsim vēsturiski vērtīgas būvdetaļas. Viss tiks fiksēts kartogrammā, notiks arī fotofiksācija, būs atskaites teksts ar informāciju, ko esam ieguvuši objektā. Materiālu nododam ne tikai pasūtītājam, bet arī Pieminekļu aizsardzības inspekcijai (red. – tagad Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde), lai saglabājas,» stāsta D. Lēvalde.

Iekārtu fiksēšana ir mazāk laikietilpīga, darbs pie sienām ar skalpeli, atsedzot slānīti pa slānītim, nenoliedzami prasa daudz vairāk laika un vērības. 19. gadsimta otrajā pusē baznīca pārbūvēta, bet sākotnēji rodas iespaids, ka lielo ķieģeļu grīda varētu būt no 17. gadsimta. Ap logu ailām ievilkts rustojums, sākotnējā apdare. Baznīcā ir vienkārtas logi ar šķērsi. Tie varētu būt no 19. gadsimta, vērtē speciālistes. Tie nav verami, bet iestiprināti mūrī. Kolonna varētu būt trīs reizes krāsota. Ja nav precīzi zināms celtnes vecums, tad tiekot veiktas pigmenta ķīmiskās analīzes, lai noteiktu tā sastāvu un precizētu datējumu, bet šajā gadījumā tas, visticamāk, nebūšot vajadzīgs. Pie griestiem ar dabiskām svecēm lepojas 1861. gada svečturis.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (13)

 1. Protams ka jaglabj baznica..jo to skar laika zobs…ari ta nav muziga .viss materialais drup un zuud.muzigs ir tikai dievs un nemirstigas bus taas dveseles kas ir ar to…taas jaglabj..ta pat ka sis dieva templis..ka vieniga ceriba..tik tira un balta ka dieva sirds…lai cilvece attopas kas zaudejusi sapratu un grib but ta kunga dieva vietaa iznicinot pasauli sava ego.varas alkatibas apsesta…es luudzu tikai vienu..piedod dievs tiem kuri pasi nezina ko dara..atgriez viniem sapratu..atgriez cilvekiem dveseles mieru ticibu ceribu nakotnei..lai tavs luggage un ceribu templis tiek atjaunots un mirdz visaa tas dieva milestibas gaismaa mums.

 2. Zagli no valsts nozog miljardus.tad visi klusee.bet baznicai tukstosus zzel..tas ir ari kulturvesturisks objekts.. nu protams ka paganiem zel….un kas ir miljoni.. par tiem nenopirkt ne myzigo dzivi ne dieva zelastibu…ja tev ir iespeja uzcel savu baznicu ka lielako davanu sev un dievam.

  5
  2
 3. Dievs nemājo baznīcā, bet gan katrā no mums un mūsu dvēseles kā Gara daļas ir nemirstīgas, neatkarīgi no tā, vai ejam baznīcā vai nē. Un nav jābaksta citiem ar saviem komentāriem, ka viņi ir tādi vai citādi. Tas, kurš patiesi izprot Dieva būtību, nesēs negatīvo un nekritizēs, bet strādās ar sevi, uzņemsies atbildību par radīto. Arī par domformām, jo tās nekur nepazūd. Tās pēc laika materializējas. UN, tā kā mums Latvijā iet tā kā iet, tad padomājiet, kas lielākajā cilvēku vairumā mīt

  5
  3
 4. Baznica ir dieva templis jeb svetnica kura mes ejam vinu luugt..visi kopigi..protams ka dievs ir cilveka sirdii un to lugt var individuali un visur..mes esam grecinieki..jo neesam pilniba…bet tapec jau dzivojam lai pec ta tiektos…lai mekletu saves kudos un tas nozelotu…jaa mes esam tur kur esam.jo esam novirzijusies no pareiza cela cilveces pastavesanas morales pamatiem sabiedribaa valda materialists.. bet visam jabut lidzsvaraa…lidz ko zud lidzsvars sakas visas problems.nelaimes…un si problems jau ir globalaa limenii….kad dievam pagriez muguru tad satanam snuiedz roku..un luk Satan’s iet uzvaras gajienu pa pasauli ar launumu….satans majo katraa no mums…to near izdzit..to var tikai apslapet.sevii..nelaut tam izplesties….un iznicinat pasauli..kas ir dieva radia.mes esam nonakusi cilveku raditaa ellee.. no kuras ari pasiem jatiek laukaa.

  2
  1
 5. Gara dalas ir nemirstigas tikai tas nonaks tur kur bus pelnijusas..paradizee vai ellee.un tam ir nozime vai mes dievam ticam vai to noliedzam…macitajs sacija ka mes nevaram palidzet tam dveselem kyram tai saulee klajas gruuti. mes varam tikai par tam aizlugt.

 6. es nerakstu tiem kuriem svarigaja pareizrakstiba par domu..manaa telefonaa garumzimes nav…ja nepatik uz niku mirga nelasiet.

  2
  1
 7. Dieva templis mūsu pasaulē ir cilvēka ķermenis un nevis baznīca. Un mēs neesam grēcinieki, kā baznīca to ir noformulējusi, bet gan dvēseles, kuras iziet savu pieredzi uz planētas Zeme. Un nevajag nogrūst atbildību uz Sātanu (lietosim šo jēdzienu)- viņš nevienam neliek darīt tās šausmu lietas, kas notiek. Tās dara cilvēki. Viņš nevienam neliedz mīlēt, palīdzēt, radīt labo. Ir teikts, ka mēs esam radīti pēc Dieva līdzības- tas nozīmē- kā Radītāji. Paskatieties apkārt un Jūs redzēsiet, ko esam radījuši. To visu esam radījuši mēs un ar Sātanu tam nav nekāda sakara. Tāpēc es iepriekš rakstīju, ka mums ir jāuzņemas atbildība par to, ko radām. Jāpārstāj kritizēt citi un steidzami jāķeras katram pie sevis- savām domām, attiecībām ģimenē un ar līdzcilvēkiem utt. Kā saprotu, Jūs esiet aktīva baznīcā gājēja un ko tas Jums ir devis? Tik kaismīgi nosodiet visu apkārt notiekošo (jo niks Mirga parādās arī zem citiem rakstiem komentāros). Tad kādu enerģiju Jūs raidāt visumā, ko Jūs radāt?

  2
  2
 8. Es gribu to pasu jautat jums.ko juss raidiet visumaa un musu tautai ka algots komentetajs izplatot melus.. jus izniciniet patiesibu jys iznociniet cilvekus ..jus izniciniet dieva pasaules kartibu jun pasu dievu.us esiet launuma iemiesojums tapat ka mediji.satans eksistee caur cilveku launumu.jebkuri meli ir iznicinosi un to ir parak daudz…es neesmu algotne bet lauku sieviete.ja es redzu nepatiesibu nekaunibu launumu es nostajos pret to…visos veidos ari ar kritiku.. Jus rakstitais neatbilst kristietibas butibai…tas ir sagrozits.jus esiet pagane..bet ta ir jysu izvele es to nenosodu.jo es redzu jums cauri.. l..es agrak ari neticeju dievam..lidz pienaca bridis kad pati to mekleju ..vairakas reizes vins nani ir izglabis no naves un veicis brinumainas lietas kas nebiha pa spekam cilvekuem….es neteiktu ka esmu religijas fanatike …es aznicu tapmekleju. es atrodu laiku sevis garigai pilnveidosanai un sarunam ar dievu….jo esmu parluecinata par vina eksistenci…

  1
  1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.