Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Jo tavas bites nes nepareizu medu

Viņš man nepatīk, jo ir pārāk apaļīgs, viņa nav mūsu līgā, jo nelieto «krutu» telefonu, viņi ir nīstami, jo domā vai pasauli uztver atšķirīgi. Tolerances un iecietības trūkums sabiedrībā izpaužas daudzpusīgi un diezgan nežēlīgās formās.

Citāds, savāds šķiet tas, kas nelīdzinās man, kaut gan nav ne labāks, ne sliktāks. Psiholoģe Baiba Kalnciema domā, ka mums uz citiem nav jāskatās no augšas vai apakšas, bet gan acu līmenī, kas ir grūti, bet nav neiespējami. No pārliecības par sava viedokļa, pozīcijas, iedomātā standarta neapstrīdamību rodas stress, neiecietība, agresija, dusmas, naids.

Kas iekšā, tas nāk uz āru
«Kas cilvēkā ir iekšā, piemēram, nemiers, trauksme, tas izpaužas uz āru. Patiesībā viņš var justies ļoti bezpalīdzīgs, nedrošs. Ar neprasmi kontrolēt emocijas tiek kompensēts vājums, spriedze. Indivīdam trūkst iekšējo resursu, lai tiktu galā ar savām emocijām. Neiecietība laiku laikos bijusi saskarsmes kultūras īpatnība, taču tā liecina arī par nepieciešamību adaptēties nevardarbīgā veidā, meklēt ceļu, kā kļūt laipnākam, iejūtīgākam, saprotošākam. Tā ir gan citu, gan paša īstās būtības, arī savu «tarakānu» ieraudzīšana un atzīšana,» skaidro psiholoģe.

Viens no galvenajiem uzdevumiem – emociju regulācija. Spēju kontrolēt savus impulsus iespaido tas, cik cilvēks ir atpūties, izgulējies, paēdis, vai viņš tajā dienā ir sasniedzis savu mērķi. Ietekmē arī tas, vai cilvēks mīl un tiek mīlēts.

Kopēt vai mainīt?
Bērns daudz ko redz, sajūt un apgūst ģimenē. Vecāki ar vārdiem un uzvedību iemāca, ko drīkst un ko nedrīkst. Vērojumus bērns liek savā pieredzes bagāžā un iemācīto turpina savā dzīvē.

Vai pieaugušais ir pieklājīgs, iecietīgs, adekvāti reaģē uz notikumiem, situācijām? B. Kalnciema min piemēru ar sulas pakas atvēršanu: «Ja pieaugušais, attaisot iepakojumu, satver āķīti un tas noplīst, reakcijas var būt dažādas, arī dusmas, izsaucieni, sak, nemāk neko jēdzīgu uzražot! Bet var taču reaģēt mierīgi – nekas, pamēģināšu atvērt citādi. Kad bērnam nopirkta jauna spēle un pie iepakojuma atvēršanas kaut kas notiek, darbojas iemācī-tais – reaģēt agresīvi, impulsīvi vai arī rāmi, ar pacietību un laipnību.»\

Ja no ģimenes kopētais modelis pieaugušā vecumā traucē, to jebkurā laikā var mainīt, attīstīt, tikai jābūt vēlmei.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.