Uzsākot aktīvā tūrisma sezonu, Bauskas pils muzejs 4. maijā bija aicinājis apmeklētājus izzinošā bezmaksas pasākumā «Jaunumi Bauskas pilī», kurā muzeja speciālisti iepazīstināja ar muzeja jaunieguvumiem, kas aplūkojami pils interjeros un ārtelpā.
Muzejs šāda veida publisku pasākumu rīkoja pirmo reizi, un tas bija raisījis ļoti lielu interesi. Ieradās teju piecdesmit apmeklētāju, lielākoties Bauskas novada ļaudis, taču bija atbraukušie arī no citurienes, tostarp arī divas tūristes no Lietuvas. Interesentu pulkā bija dažādu paaudžu dalībnieki.
Bauskas pils muzeja direktors Māris Skanis, uzrunājot sanākušos, sacīja: ««Rīga nekad nebūs gatava», un Bauskas pils arī ne. Un tā ir muzeja sūtība to pilnveidot un papildināt krājumu no gada uz gadu. Jo vecāks muzejs, jo tas kļūst bagātāks un vērtīgāks.» Viņš pastāstīja, ka šajā sezonā jaunieguvumus veido gan iegādāti atsevišķi priekšmeti ekspozīcijām, gan ieguvumi no pabeigtiem starptautiskiem projektiem.
Pirmā Kurzemes un Zemgales hercogu pāra portrets
Ekskursija sākās pils hercogu apartamentos, kur tagad apskatāms viens no pils interjeru ekspozīcijas jaunumiem – pirmā Kurzemes un Zemgales hercoga Gotharda un hercogienes Annas portrets, kurš rekonstruēts pēc 1584. gadā tapušas gleznas. Muzeja speciāliste Vineta Skalberga apmeklētājiem deva ieskatu pirmā hercoga Gotharda Ketlera nonākšanā tronī 1561. gadā un arī gleznas oriģināla tapšanas vēsturē. Tās oriģināls atrodas grāfu fon Pletenbergu īpašumā Hofeštates pilī Vestfālenē Vācijā. Lai gan autors nav zināms, pastāv dažādi pētnieku minējumi par gleznas radīšanas apstākļiem un iespējamiem autoriem.
Pasākumā piedalījās arī rekon-struētās gleznas un rāmja dizaina autors – gleznotājs un Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Andris Začests. Šis hercogu dubultportrets nav vienīgais mākslinieka darbs, kas eksponēts Bauskas pilī. Kopš 2015. gada muzejā ir apskatāmi vairāki A. Začesta darināti Ketleru dzimtas portreti. Mākslinieks skaidroja, ka portreta kopija un rekonstrukcija ir atšķirīgi jēdzieni. Viņš atklāja, ka šī glezna ir rekonstrukcija, kas veidota pēc oriģināla fotogrāfijas. Rekonstruējot ir veikti nelieli oriģinālā redzamo nepilnību labojumi. Viņš pastāstīja arī par citu portretu, kas atrodas līdzās jaunajam eksponātam, tapšanu. Hercogienes Sofijas portrets veidots pēc melnbaltas fotogrāfijas, tērpa krāsām izmantojot viņas māsas portreta attēlā redzamā tāda paša tērpa toņus. Savukārt hercoga Vilhelma portrets darināts kā kopija, kura oriģināls aplūkojams Rundāles pilī.
Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:
"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.
Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*
*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.
Reklāma