Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Kā atgūt spēku pēc kovida izslimošanas

Daktere Ilze Bērziņa: «Cilvēki noteikti var palīdzēt arī paši sev, regulāri darot trīs elementāras darbības»

Par pašsajūtu pēc tam, kad pirms pusgada otro reizi izslimoja kovidu, Baiba stāsta: «Man visu laiku ir nogurums. Reizēm šķiet, ka spēka ziņā esmu veca tantiņa, lai gan man nav pat vēl 50 gadi. Kad kopā ar ģimeni nesen braucām ekskursijā, teicu, ka skatu tornī gan nekāpšu – man vienkārši nebija tam spēka… Esmu vakcinēta pret Covid-19 trīs reizes, bet tāpat saslimu, turklāt pat divreiz.»

Šādi un līdzīgi stāsti no paziņām, kuri izslimojuši Covid-19, lai gan bijuši vakcinēti, pēdējā laikā dzirdami daudz, tādēļ šajā rakstā skaidrojam, kā palīdzēt cilvēkiem, kuri nonākuši šādā situācijā, kādu palīdzību var gūt medicīnas iestādē un kā cilvēks var palīdzēt sev pats.

Valsts līdzfinansējums
Nacionālajā veselības dienestā (NVD) norāda – Latvijā ir pieejams rehabilitācijas pakalpojums pēc Covid-19 izslimošanas, to var saņemt vairākās medicīnas iestādēs (plašāk skatīt faktu rāmī līdzās rakstam – red.) ar valsts līdzmaksājumu, un pašlaik pēc tā ir vērojams pieprasījums.

«Pacients, ierodoties stacionārā, tiekas ar rehabilitologu, kurš izvērtē pacienta veselības stāvokli un nosaka rehabilitācijas plānu, piemēram, fizioterapeita nodarbības un citu. Sākot ar otro dienu stacionārā, pacienta līdzmaksājums ir 5 eiro par dienu. Jāuzsver, ka ir arī no pacienta līdzmaksājumiem atbrīvotās iedzīvotāju grupas: trūcīgās personas ar atbilstošu izziņu, personas ar 1. un 2. grupas invaliditāti, politiski represētās personas, bērni līdz 18 gadu vecumam un citas,» stāsta NVD Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Ginta Ozoliņa.

Pat krūškurvja masāža
Arī SIA «Rehabilitācijas centrs «Līgatne»» piedāvā saņemt rehabilitācijas pakalpojumus pēc Covid-19 izslimošanas, izejot par maksu speciālu piecu vai desmit dienu programmu. Vienu brīdi «Līgatnē» šo programmu varēja iziet arī daļēji valsts apmaksātu, ja bija ārsta nosūtījums, bet šobrīd tā vairs nav pieejama, jo valsts vairs nekompensē.

«Līgatne» piedāvā izstrādātu medicīniskās rehabilitācijas pro-grammu, kas paredzēta komplikāciju mazināšanai, ikdienas aktivitātes atjaunošanai un ar pacienta veselību saistītās dzīves kvalitātes uzlabošanai. Pacients sākotnēji saņem fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta vai internista konsultāciju, kuras laikā veic pacienta funkcionālu izvērtēšanu. Ja programma neatbilst pacienta veselības stāvoklim, sastāda individuālu rehabilitācijas plānu. Programmas laikā pieejama, piemēram, ārstnieciskā vingrošana, krūškurvja masāža, sāls istabas apmeklējums, aromterapija un citas aktivitātes.

Arī atmiņas traucējumi
SIA «Rehabilitācijas centrs «Līgatne»» galvenā ārste Ilze Bērziņa atzīst – cilvēki, kuri izslimojuši Covid-19, jūtas dažādi. Daļai nav nekādu paliekošu traucējumu, bet daļai nepieciešama rehabilitācija.

«Pazīmes, par ko sūdzas cilvēki, kuri izmaiņas savā veselībā saista ar Covid-19 izslimošanu, ir nespēks, atmiņas traucējumi, turklāt arī gados jauniem cilvēkiem. Tiem, kuriem kovida laikā bijusi abpusēja pneimonija un plaušu bojājumi, tagad vērojams elpas trūkums, aizdusa. Kovidu izslimojušajiem parādās glikozes tolerances traucējumi – kādu brīdi ir paaugstināts cukura līmenis, kas var būt iemesls, lai attīstītos arī cukura diabēts. Vērojami arī sirds ritma traucējumi,» stāsta I. Bērziņa.

Viņa uzsver, ka situācijas ir dažādas un individuālas, tāpat kā katra cilvēka imunitāte kopumā un arī iegūtā imunitāte pēc vakcīnas saņemšanas. Tomēr šādas vispārējas un kopīgas tendences ir vērojamas. «Ir bijuši gadījumi, ka arī pret Covid-19 vakcinētiem cilvēkiem pēc izslimošanas vajadzēja ilgāku atveseļošanās laiku, nevis 3–4 nedēļas, kā ierasts, bet gan 7–8 nedēļas. Vērojama arī tendence, ka cilvēkiem, kuriem ir hroniskās saslimšanas, piemēram, kaulu locītavu vai muguras problēmas, šīs kaites saasinās, sāpes pastiprinās,» saka ārste.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.