Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Kā jāuzvedas negaisa laikā?

Piesardzība, lai novērstu draudus veselībai un dzīvībai, kā arī lai pasargātu aprīkojumu mājās

Debesīs pēkšņi savelkas biezi mākoņi, kuri ātri aug lielāki, kļūst tumšāki un draudīgāki. Un lūk – jau ducina pērkons, zibeņo un sākas spēcīgas lietusgāzes. Klāt negaiss! Bet – vai zinām, ko darīt negaisa laikā? Kā rīkoties, ja tas pēkšņi sācies? Kā pasargāt sevi un citus? Jautājumi, kas ir aktuāli ikvienam, jo vasaras periodā pērkona ducināšana Latvijā ir bieža parādība.

Latvijā pērkona negaisu tuvošanos prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) speciālisti, savukārt Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) darbinieki un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi ir tie, kas visbiežāk saskaras ar negaisa izraisītajām sekām.

Paveicamais iekštelpās
VUGD iesaka – ja negaiss jūs pēkšņi pārsteidz, kad atrodaties ēkā, tad, pirmkārt, bez īpašas nepieciešamības neejiet ārpus telpām.

Otrkārt, svarīgi ir atslēgt visas elektroierīces, aizvērt logus, durvis, dūmvadu aizvērtņus. Tas palīdzēs izvairīties no caurvēja, ar kuru telpā var iekļūt lodveida zibens (lodveida zibens atšķiras no šautrveida zibens un tiek uzskatīts par bīstamāku). Kā arī ir jāizvairās uzturēties logu, durvju, ūdenskrānu, radiatoru, metāla priekšmetu un ēkas ārējās sienas tuvumā. Metāla priekšmeti labi vada elektrību, tāpēc labāk ir neatrasties kontaktā ar tiem. VUGD norāda, ka ir jāatturas no krāsns vai plīts kurināšanas, jo dūmi vada elektrību, līdz ar to pieaug risks, ka ēkā var iespert zibens.

Treškārt, nevajadzētu izmantot mobilo telefonu un sadzīves elektrotehnikas iekārtas. NMPD informācijā ir uzsvērts, ka ir ieteicams patverties ēkās ar labu un pareizi izveidotu zibens novadīšanas sistēmu. Zibensnovedējs neatvaira zibeni, bet novada to zemē, līdz ar to spēj pasargāt ēku no ugunsnelaimes.

Ieteikumi darbībām atklātā vietā
Saskaroties ar tādu neprognozējamu risku kā zibens, sevišķi atrodoties ārpus mājas, ir jāievēro stingrākā piesardzība, lai šī dabas parādība nekļūtu par draudu dzīvībai, tādēļ VUGD un LVĢMC iesaka iedzīvotājiem būt modriem un negaisa laikā ievērot piesardzību. Pastāv vairāki ieteikumi, kas palīdzēs aizvadīt negaisa laiku drošāk.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.