Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Kad empātijas «faila» vietā – tukšums

Čigānu lāsts ir: kaut tu lepns paliktu! Savukārt latvieši zina, ka cilvēku pārbauda ar slavu, varu un naudu. Dažam deguns mākoņos, tikko priekšnieciņa vai deputāta krēslā iesēdies, guvis nelielus panākumus vai vismaz pazīstamību savā interneta «burbulī».

Kas pēkšņi notiek indivīda smadzenēs, ja personība tā izmainās? Augstprātība un alkatība transformāciju spektrā, šķiet, ir tikai daži no ļaunumiem. Par zvaigžņu slimības iemesliem un blaknēm iztaujājam psihoterapeiti, Junga analītiķi Ivetu Upenieci.

Ēna slēpj sevī kompensācijas mehānismu
I. Upeniece uzskata, ka varas, naudas un goda kārei ir tiešs sakars ar ēnu, tas viss cilvēkā jau bijis iepriekš, snaudis, pietrūcis iespējas izvērsties. Pienākot īstajam brīdim, sakrītot apstākļiem, ēna var sākt dominēt pār ego. Cilvēks pats neapzinās, ka ir varaskārs, ka grib izrīkot, komandēt, pārkāpt likumu, lai pierādītu, ka ir pārāks par pārējiem.

«Tas, kurš ir apmierināts ar savu dzīvi, kam ir svarīgas attiecības ar ģimeni, partneri, bērniem, neriskēs to visu zaudēt. Turpretī cilvēks, kuram kaut kā agrāk pietrūcis, cenšas to kompensēt ar uzviju,» skaidro speciāliste.

Teikto var attiecināt arī uz Krievijā valdošo režīmu: «Tur līderi nedemonstrē uz piesaisti vērstas attiecības: ar sievām kopā nekur neparādās, bērni tiek slēpti. Svarīgākās ir personiskās ambīcijas, lielummānija. Varētu pat teikt, ka viņi nemanot identificējušies ar Hitlera arhetipu un ideoloģiju, ir apsēsti ar ieročiem, bruņošanos, bet apsūdz tajā visus citus.»

Vairākas demokrātisko valstu iedzīvotāju paaudzes līdz šī gada februārim pat neiedomājās, ka pēkšņi kādam ienāks prātā graut pasaules kārtību, «pārzīmēt» valstu robežas. Vai cilvēce nav pietiekami mācījusies no pagātnes kļūdām, lai 21. gadsimtā novērstu grandiozu vardarbības uzliesmojumu? Ilūziju brilles ir kritušas.

«Ja runājam par konkrēto personu (no kaimiņzemes), kuru patēvs sita, pagalmā un skolā apsaukāja par izsmēķi, rodas iespaids, ka viņa ego nu ir uzpūsts līdz imperatora līmenim. Tā, visticamāk, ir milzīga kompensācija par pagātnes pazemojumiem, lai pierādītu, ka nav vairs mazā nabadziņa, kam visi kādreiz darīja pāri. Gūto traumu dēļ cilvēkā vairs nav empātijas, viņš sūta savējos nāvē, ignorē arī to, ka tiek nogalināti un izvaroti gan sievietes, gan bērni. Darbības šķiet iracionālas, tām trūkst objektīvas loģikas – priecē iekarotā Ukrainas teritorija, bet Ķīnai tiek atdoti daudz lielāki zemesgabali, lai varētu sponsorēt karu. Ļoti sakāpināti tiek uztvertas sankcijas, tās nosaucot par ekonomisko karu, bet paša diriģēto brāļu tautas slepkavošanu – par speciālo operāciju. Šādā cilvēkā nav ielādēts tāds «fails» kā empātija, tajā vietā ir izdedzināts tukšums.»

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (5)

  1. Tas ka vara alkatiba bagatiba nesodamiba cilveku parveido lidz nepazisanai nav nekas jauns..tas del gatavi pat savu tautu iznicinat…lidz velesanam musu deputati ui..a pec velesanam fui..viss ir aizmirsts ko solijusi..un piebiedrojas kopigaai tautas uznicinasanas programmai.puus varas stabulitee aljatibas un varaskares parnemti…tas iznicina cilveku. Visas uzpausmes.jo patiesiba nauda pieder satanam kuras del daudzi tam kalpo un zage zaru uz ka pasi sez..iznicinot citus.

  2. Mani ielist tuksums..kad lasu portalu zinas..tik daudz melu..atsevisku portalus vairs helasu un nekomentejy..jo nav hekaa briesmigaja par tuksuma sajutu skumjam un bezspecibu ko mainit…lasot propagandu vai sekluma piesatinatus rakstus…lasu maz…vienjarsi negribas…jo zinu ka cilvecei nav nakotnes.

  3. Patiesibaa portalios ir daudz algotu melu.smerdelu.kangaru…organiski neizturu vinu klatbutni un sabiedribu..tapec izvairos un izvelos palikt viena..un mani tas apmierina.

  4. Izrādās, neviens komentētājs šo nav lasījis. Ko tad jūs, mīļie, te darat? Bildītes aplūkojat?

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.