Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Kas šogad jāzina par pensiju indeksāciju

Pensiju indeksācijas mērķis ir nodrošināt piešķirto pensiju aizsardzību pret pirktspējas krišanos un panākt to vērtības nezaudēšanu

Lasītāji «Bauskas Dzīvi» lūguši izskaidrot pensiju indeksāciju šogad, kaut arī lielākajai daļai paaugstinātās pensijas jau izmaksātas. Šogad pensijas un atlīdzības indeksētas divus mēnešus agrāk nekā iepriekš un arī pielikums ir lielāks. Šī gada indeksācijā valsts pensiju un atlīdzību pārskatīšanai piemēro koeficientu 1,2287, kas nozīmē, ka pilnībā indeksējamās pensijas pieaug vidēji par 23%.

Minēto koeficientu piemēro izdienas, invaliditātes, apgādnieka zaudējuma pensijām, atlīdzībām, kā arī vecuma pensijām, ja cilvēka apdrošināšanas stāžs ir līdz 29 gadiem. Ja stāžs ir lielāks, vecuma pensijas pārskatīšanai piemēro lielāku indeksu.

Piemērojamo indeksu – 1,2287 – veido faktiskais patēriņa cenu indekss (jeb inflācija) par laikposmu no 2021. gada 1. augusta līdz 2022. gada 31. jūlijam (12 mēneši) un 50% no apdrošināšanas iemaksu algu summas (kas ir summēta visa nauda, no kuras gada laikā bija jāveic sociālās apdrošināšanas iemaksas) reālā pieauguma procentiem, informē Labklājības ministrija (LM), indeksācijas rezultātā iegūto palielinājumu paskaidrojot ar piemēriem.

Indeksē 534 eiro, vairākām grupām – visu pensiju
2022. gadā tiek pārskatītas pensijas un atlīdzības vai tās daļas apmērs, kas nepārsniedz 534 eiro, kas ir 50% no iepriekšējā kalendārā gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas valstī. Tātad tiks indeksēts viss pensijas un atlīdzības apmērs, ja tas nepārsniedz 534 eiro. Savukārt pensijām un atlīdzībām, kuras ir lielākas par 534 eiro, indeksēs šo daļu – 534 eiro.

Izņēmums ir politiski represētie, cilvēki ar I grupas invaliditāti un Čornobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieki, kuriem tiek indeksēts viss pensijas apmērs.

Lielāks stāžs – lielāks indekss
Līdzīgi kā iepriekšējos gados, arī šogad vecuma pensiju indeksācijā piemēro atšķirīgus indeksus, kas atkarīgi no cilvēka uzkrātā apdrošināšanas stāža. Jo lielāks apdrošināšanas stāžs, jo lielāks indekss piemērots un lielāku vecuma pensijas pieaugumu cilvēks var sagaidīt.
Ja apdrošināšanas stāžs ir līdz 29 gadiem, tad pensiju indeksācijā bez faktiskā patēriņa cenu indeksa ņems vērā arī 50% no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem; ja no 30 līdz 39 gadiem, kā arī, ja pensija piešķirta par darbu kaitīgos un smagos vai sevišķi kaitīgos un sevišķi smagos darba ap-stākļos, – 60%; ja no 40 līdz 44 gadiem – 70%, savukārt 45 gadi un vairāk – 80%.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.