Personas ar invaliditāti asistenta pakalpojumu Ludmila Berķe izmantojot, kopš šāds pakalpojums ir pieejams. Viņa arī atzīst, ka tagad to izmantot kļuvis ērtāk un vieglāk.
Arī Rita Strautmane piekrīt, ka asistenta pakalpojumu ir bijis gana vienkārši saņemt un labprāt to izmanto. «Manā gadījumā asistents ir dēls, tāpēc bija salīdzinoši viegli. Ja jāmeklē kāds no malas, tad ir krietni sarežģītāk. Pirmkārt, ar svešu cilvēku jāsastrādājas, bet, otrkārt, tās naudas summas, ko var saņemt, ir ļoti mazas un neatbilstošas paveiktajam darba apjomam. Piemēram, ja esmu ratiņkrēslā un mitinos dzīvoklī, asistentam man jāpalīdz apģērbties, dabūt gan mani, gan krēslu lejā un ārā, pēc tam atkal tas pats viss, nākot iekšā. Tas nav ne viegli, ne vienkārši,» skaidro Rita.
Ludmila savukārt uzsver, ka asistenta pakalpojums tagad prasa mazāk piepūles dokumentācijas ziņā, taču piešķirtais līdzekļu apmērs ģimenei (viņas asistents ir vīrs) kļuvis mazāks. Esot dzirdēts no citiem, ka labu asistentu dažkārt nav viegli atrast, bet tā parasti nav problēma, ja par asistentu kļūst kāds no ģimenes.
Kas tas ir?
Asistenta pakalpojums Latvijā tika uzsākts 2013. gada 1. janvārī. «Pakalpojumam tolaik bija daudz nepilnību. Administrēšanas slogs bija milzīgs kā asistentiem, tā arī pašvaldību sociālajiem dienestiem, kuriem nebija vienotas pieejas un metodikas pakalpojuma nepieciešamības vērtēšanā un piešķiršanā. Atskaitīšanās par sniegtajiem un saņemtajiem pakalpojumiem bieži vien bija tik detalizēta, ka, iespējams, tika pārkāpts personas ar invaliditāti privātums. Asistenta pakalpojums tika piešķirts, galvenokārt vadoties pēc tā, vai ir Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) atzinums, kurā noteikta vajadzība pēc asistenta un pakalpojuma pieprasītāja norādītajām vēlmēm iesniegumā,» stāsta sociālā darba speciāliste Elīna Ūdre.
2021. gada 1. jūlijā stājās spēkā jauni noteikumi asistenta pakalpojuma sniegšanā cilvēkiem ar invaliditāti, kuri paredz ne tikai asistenta pakalpojuma piešķiršanas un saņemšanas kārtību, bet arī pavadoņa un aprūpes pakalpojumu bērniem ar invaliditāti.
Pieprasot aprūpes pakalpojumu, ir jābūt noteiktai īpašas kopšanas nepieciešamībai, un, pieprasot pavadoņa pakalpojumu, jāpieprasa VDEĀVK atzinums par pavadoņa pakalpojuma nepieciešamību.
Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:
"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.
Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*
*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.
Kas būtu jādara,lai kļūtu par asistentu? Kādas formalitātes jāveic un kur jāvēršās,lai visu nokārtotu?
japrasa noteikti NVA. bus noteikti jaiziet kadi kursi. es ar driz versisos nva darba meklejumos!!!