Ar mērķiem ir līdzīgi kā ar piparkūku cepšanu – viss sākas ar to, ka zini, ka vēlies tās cept. Tomēr ar ideju jeb vēlmi vien ir par maz. Ir jādara. Kāds ir ceļš uz mērķu sasniegšanu un kādi priekšnoteikumi jāievēro, lai izdošanās iespēja būtu lielāka, stāsta sertificēta kouča jeb personības izaugsmes trenere, pasākumu vadītāja un zīmola «Picacoach» dibinātāja Dace Apsīte-Pīča.
«Kad zini, ka vēlies cept piparkūkas, nākamais solis ir iztēloties, kādas tās būs. Kā tās dekorēsi vai nedekorēsi, kāda būs to garša, un tās būs biezas vai plānas. Tā ir vēlme apmierināt kādu sajūtu. Iemesli var būt dažādi – patīk cept, jo patīk šos cepumus dekorēt, patīk smarža svētku izjūtas radīšanai, patīk pavadīt laiku kopā ar bērniem vai vienkārši patīk tās kādam dāvināt, vai arī… vienkārši ir jācep, jo kaimiņiene arī cep, un vispār ir uzskats, ka visi cep piparkūkas Ziemassvētkos. Te parādās mērķis – kāpēc man tas ir svarīgi,» stāsta D. Apsīte-Pīča un rosina uzdot sev jautājumu – vai tiešām gribi cept? «Ja mērķis ir tikt pie garšīgām piparkūkām, bet nepatīk tās gatavot, tad, iespējams, tās var nopirkt. Šis ir tas brīdis, kad izgaismojas, vai mērķis noteikts pareizi, – ja man nepatīk šis process, bet gribu rezultātu, būs ļoti grūti sākt gatavošanas darbus un tie atliksies, cik vien iespējams, vai arī vispār netiks darīti. Tas ir cieši saistīts ar koučinga pieeju – koncentrēties uz jautājumu uzdošanu, lai klients pats saprastu,
kas viņam patiešām ir vajadzīgs,» skaidro personības izaugsmes trenere.
Kādēļ vajag?
Lai tiktu pie piparkūkām, ar vizualizēšanu vien nepietiek – piparkūkas pašas neizcepsies. «Nākamajā solī jānosaka, kāda ir esošā situācija, – kādi man ir resursi, pašreizējā situācija, vai man ir visas mīklas sastāvdaļas vai nav, vai ir dekorēšanas masa, cik man ir laika, un kad piparkūkām vajadzētu būt gatavām. Kad viss iepriekšminētais noskaidrots, var apzināties visas iespējas, kādas ir, lai tiktu pie šī Ziemassvētku garduma. Noslēdzošais posms ir salikt aktivitātes – kas man jāizdara, lai tiktu pie piparkūkām, bal-stoties uz savu mērķi un noteik-tajiem resursiem,» skaidro speciāliste.
Lielākais šķērslis jeb traucēklis mērķu sasniegšanai ir darīšana, daļā gadījumu – darāmā nemaz nesākšana. «Tam var būt dažādi iemesli, tomēr vienā vārdā to sauc par motivāciju. Piemēram, ja tev ir jācep piparkūkas tikai tāpēc, ka to vajag izdarīt, tad saņemšanās var iet ļoti gausi. Lielāka daļa mērķu netiek sasniegti, jo tos nemaz nesāk īstenot. Otrs iemesls ir neticība sev. Bieži aizmirstam to, ka mēs katrs esam unikāls, īpaši jau ar to vien, ka esam šajā pasaulē. Apkārt radītais ir cilvēka radīts, un, ja kāds cits to varēja, tad arī tu vari. Nevajag «barot» sevi ar domām, «ka man jau nekas nesanāks». Jāmaina programma un jāsaka – man viss sanāk un izdosies, es to izdarīšu tā, kā es redzu un kā es ticu tam,» iedrošina D. Apsīte-Pīča.
Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:
"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.
Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*
*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.
Reklāma