Aptaujā, kurā pērn piedalījās 800 Latvijas iedzīvotāju, 70% atzina, ka pēdējā mēneša laikā viņiem bijušas sūdzības par miegu, 11% slikts miegs ir katru nakti, bet trešdaļai – vairākas reizes nedēļā. Lielākoties gan cilvēki ar «miega problēmām» izprot tikai bezmiegu, bet tas nav vienīgais. Kā paša spēkiem uzlabot miega kvalitāti un kad tomēr vērsties pēc palīdzības pie miega speciālista, stāsta Latvijas Miega medicīnas biedrības valdes locekle Marta Celmiņa.
Visbiežāk sastopama, neatpazīta un neārstēta miega slimība ir obstruktīva miega apnoja, kas tautā biežāk pazīstama pēc krākšanas. «Tas nav tikai troksnis, kā daudzi uzskata, bet patiesībā ārkārtīgi nopietna slimība, kas nozīmē, ka cilvēks miegā praktiski smok. Šī miega slimība sastopama 10 – 20% Latvijas iedzīvotāju.
Otra ir narkolepsija, kuras dēļ cilvēks visu laiku jūtas miegains, lai gan var gulēt pat 16 – 18 stundas. Šie cilvēki viegli iemieg pie stūres, kā arī ir tik miegaini, ka bieži vien nespēj ne normāli strādāt, ne arī uzturēt sociālo dzīvi. Ar šo un līdzīgām miegainības slimībām Latvijā varētu būt līdz 3000 cilvēku, bet pagaidām atklāti tikai aptuveni 30. Gan obstruktīvas miega apnojas, gan narkolepsijas gadījumā iespējams saņemt palīdzību, bet, lai tas notiktu, nepieciešams šīs slimības diagnosticēt, veicot miega izmeklējumu,» skaidro M. Celmiņa.
Bērniem – bez maksas
Izmeklējumus iespējams veikt Latvijā. Ir gan kāda problēma – pieaugušajiem tas ir maksas pakalpojums, un valsts izmaksas nesedz. «Atšķirībā no nepieciešamā miega izmeklējuma veida tie maksā no 100 līdz 600 eiro. Daudzi to nevar atļauties un turpina staigāt apkārt miegaini, var pat teikt – neārstēti. Cita situācija ir ar bērniem, kuriem izmeklējumus sedz valsts. Diemžēl pacienti izaug un palīdzību nesaņem,» skaidro M. Celmiņa, kura pati strādā Epilepsijas un miega medicīnas centrā (BKUS) par miega speciālisti-pediatri.
Pašlaik miega izmeklējumus veic trijās vietās Latvijā – Rīgā, Liepājā un Saldū. «Tas ir apburtais loks. Ja izmeklējumi būtu apmaksāti, tad arī novados slimnīcām vai medicīnas iestādēm būtu interese šo pakalpojumu sniegt. Pagaidām tas neatmaksājas. Mans mērķis ir Latvijā attīstīt miega medicīnu, un šim pakalpojumam būtu jābūt pieejamam visiem iedzīvotājiem,» uzsver miega speciāliste.
Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:
"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.
Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*
*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.
Reklāma