Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Lai zaļa un ziedoša atdusas vieta

Pieredze un ieteikumi: kas jāņem vērā, izvēloties un ierīkojot stādījumus uz kapu kopiņas

Kādas nianses jāņem vērā, ierīkojot stādījumus uz kapu kopiņas un kā izvēlēties vietai piemērotākos augus, kas neprasa pastāvīgas rūpes, stāsta stādaudzētavas «Baižas» dārzniece Maija Baiža.

Kā ierīkot stādījumu vietu?
Kapsētas parasti ierīko smilšainās vietās, kas diemžēl ne pārāk patīk augiem, jo zeme tur ir nabadzīga un ātri izžūst. Lai puķes nav jādēsta gluži vai baltā smiltī, bez augsnes ielabošanas iztikt nevarēs. Taču kapu augiem nevajag arī tik treknu augsni kā, piemēram, rozēm, lai tie neizaug par garu un nesaveldrējas.

Dārzniece Maija Baiža min trīs variantus, kā augsne kapu kopiņā ielabojama. Ekonomiskākais – izmantot savu dārza kompostu vai sarakt augsni no kādas dobes.

Var izmantot arī speciālos kapu stādījumiem paredzētos augsnes maisījumus. Tiem, kā stāsta M. Baiža, ir augiem nepieciešamais pH līmenis. Tāpat tiem pievienotas barības vielas, bet dārgākos maisījumos arī mitrinātāji – ķīmiskas vielas, kas augsnei neļauj tik ātri zaudēt mitrumu, vai dabiskākā alternatīva māla daļiņas, kas ne tikai palīdz labāk saglabāt mitrumu, bet arī padara augsni auglīgāku. Dārzniece atklāj, ka agrāk cilvēki esot sūdzējušies, ka arī speciālajā kapu substrātā nekas neaug, taču pēdējā laikā atsauksmes esot visai labas. Ja kapu zeme nav pieejama vai tā šķiet pārāk dārga, tad vēl laba alternatīva ir vietējā kūdras substrātu ražotāja «Laflora» speciālais substrāts augiem kastēs un podos, uz kura iepakojuma jābūt burtu virknējumam KKS PP. Arī tajā ir pietiekami daudz barības vielu, un papildu mēslošana sezonas laikā vairs nebūs vajadzīga. Tas ir arī rupjāks substrāts, un tik ātri nesablīvējas. Parastos substrātus, ko izmanto stādu audzēšanai, M. Baiža neiesaka, jo tajos nebūs pietiekami daudz barības vielu visai sezonai. Sākumā ziedi varbūt būs skaisti, bet drīz vien manīsit, ka tiem kaut kā trūkst.

Trešā versija ir pievienot esošajai augsnei minerālmēslus. Dārzniece iesaka izvēlēties ilgi šķīstošos vai ilgas iedarbības minerālmēslus, kas baros augus visu aktīvo augšanas laiku. Tos pievieno brīdī, kad gatavo augsni stādīšanai.

Ja kapa vietā novēro skābu augsni, var nedaudz pakaisīt pelnus. Tikai nevajadzētu aizrauties – tāda prāvāka šķipsna būs pietiekama.

Savukārt, ja problēmas ar apkārt augošo koku un krūmu saknēm, kuras ātri vien pamanās iestiepties auglīgajā augsnē, tad var pirms augsnes piebēršanas izklāt vietu ar ģeotekstilu. Tam jābūt caurlaidīgam materiālam, taču spējīgam vismaz uz laiku aizkavēt «ēdelīgās» saknes.

Augsni vai substrātu pieber līdz kapa kopiņas apmales malai. Kad dēsti no podiņiem tajā ievietoti, nevajadzētu veidoties nedz uzkalnam, nedz bedrei.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.