Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Laimīgākas dzīves recepte tepat aiz loga

Akcija «Ziņo par putniem dārzā 2023» norisināsies šajā nedēļas nogalē, no 27. līdz 29. janvārim; ikvienu tajā piedalīties aicina Latvijas Ornitoloģijas biedrība

Vācijas zinātnieki izpētījuši, ka eiropiešus laimīgākus var padarīt ne vien vairāk naudas makā, bet arī lielāka putnu sugu dažādība tuvējā apkārtnē. «Bauskas Dzīve» dodas laimes, proti, putnu, meklējumos, un izrādās, ka arī ziemā tos var gan skaitīt, gan vērot, gan vienkārši par tiem priecāties.

Kas dārzā, kas dārzā?
Pirms doties putnu vērošanas pastaigā gar upēm un ekskursijā uz Kurmenes Putnu māju, kāds darbiņš vēl padarāms. Šajā nedēļas nogalē, no 27. līdz 29. janvārim, Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) aicina ikvienu stundas garumā piedalīties akcijā «Ziņo par putniem dārzā 2023». Tas palīdzēs apzināt, kur un kādas putnu sugas Latvijā sastopamas ziemas mēnešos. Tāda pati skaitīšana noritēs arī kaimiņvalstīs un citviet Eiropā.

Kā piedalīties akcijā? Vispirms jāizvēlas labi pārredzama putnu vērošanas vieta – tā var būt gan paša ierīkotā barotava, gan skatam aptverama dārza daļa, bet var doties arī uz tuvējo skvēru. Talkā var ņemt arī binokli un fotoaparātu.

Piektdien, sestdien vai svētdien jāizvēlas precīzi viena stunda diennakts gaišajā laikā (nav obligāti jāsāk apaļās stundās), kuras laikā bez pārtraukumiem iespējams vērot putnus konkrētajā vietā.

Katra konstatētā putnu suga, piemēram, lielā zīlīte, zilzīlīte, jāatzīmē tikai vienu reizi un jāpieraksta lielākais skaits, kas vienlaikus no katras sugas redzēts vienviet. Neskaitiet kopā tās pašas lielās zīlītes visas stundas garumā, jo tad, visticamāk, kādu pieskaitīsit vairākkārt. Bet, ja vienā brīdī barotavā salido bariņš lielo zīlīšu – tad, lūk, šo skaitli vajag piefiksēt! Nepieskaitiet arī vienkārši garāmlidojošos putnus. Par novērojumiem ziņojiet dabas novērojumu portālā «Dabasdati.lv». Ja kādu putnu nevarat atpazīt, tad novērojumiem var pievienot arī foto vai video. Ziņojiet par konkrēto vietu tikai vienu reizi. Tā kā šīs nav sacensības, kurš redzēs vairāk putnu, arī tukšums jūsu barotavā konkrētajā stundā ir rezultāts, un par to var ziņot.

Pērn šīs pašas akcijas laikā Latvijā 251 putnu barošanās vietā saskaitīti 9800 putni, pārstāvot 69 putnu sugas.

Atbildīgs par tiem, ko esi pieradinājis
Piemērota un, jāatzīst, arī ērta, jo to var novērot, pat nepieceļoties no klubkrēsla, vieta, kur ziemā sagaidīt putnus, ir barotava. Visbiežākās viešņas tajās ir lielās zīlītes. No tām tikai nedaudz atpaliek amizantā mazāka auguma zilzīlīte – pazīt var pēc zilā «čupčika» uz galvas –, kā arī no pirmā skata diezgan līdzīgās pelēcīgi brūnās purva un pelēkās zīlītes. Daudz, daudz retāk izdosies pamanīt meža un cekulzīlīti. Uz mielastu dārzā gaidāmi arī mājas un lauku zvirbuļi. Pēdējo var atšķirt pēc melnajām austiņām.

Vēl viens biežs barotavu ciemiņš ir dzilnītis – augumā nedaudz lielāks par lielo zīlīti, pelēcīgs ar izteikti spicu knābi. Viņam raksturīgas samērā sliktas ēšanas manieres – mēģinot izlasīt sev ēdamo, viņš daudz samētā pa zemi.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.