Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Latviešu balss skan Briselē

Lietainā un pelēkā otrdienas, 14. jūnija, agrā rītā no lidostas «Rīga» vairāk nekā 1500 kilometrus uz Briseli divas stundas un 25 minūtes lidmašīnā mēroja 24 Eiropas Parlamenta deputātes Ineses Vaideres (Eiropas Tautas partijas (Kristīgie demokrāti) grupas) aicināti cilvēki, tostarp «Bauskas Dzīve». Grupā bija gan jauni uzņēmēji, gan pedagogi, gan skolēni, gan muzeju darbinieki, gan zemnieki un citu jomu pārstāvji.

Saglabā valodu un identitāti
Brauciena mērķis – Eiropas Parlamenta (EP), kas ir ēku komplekss, «pilsēta pilsētā», apmeklējums. Tikšanās laikā ar EP apmeklētāju nodaļas darbinieci Indru Gafarovu bija iespēja iepazīties ar EP un deputātu darba struktūru, specifiku un apskatīt plenārsēžu zāli. EP ir viens no diviem likumdevējiem Eiropas Savienībā, Padome pārstāv dalībvalstis. Savukārt Eiropas Komisija ierosina priekšlikumus jauniem likumiem un uzrauga to izpildi.

I. Gafarova uzsvēra, ka EP mērķis ir arī uzturēt mieru Eiropā, ievērojot ES vērtības. Tika arī akcentēts, ka valstīm svarīgi pārtraukt Krievijas finansēšanu, pērkot tās gāzi, domāt par alternatīviem enerģijas avotiem. Nupat tapa zināms, ka pieņemts lēmums par Ukrainu kā kandidātvalsti.

EP ir iespēja izskatīt jautājumus latviešu valodā, ko citiem speciālās kabīnēs tulko, tā tiek saglabāta kultūras identitāte un izteikšanās skaidrība. Šāda tulkošana ir visu valstu valodām, EP šajā ziņā ir unikāla iestāde, un te strādā vairāki simti latviešu – gan par tulkiem, gan preses dienestā, gan par deputātu palīgiem un citur. EP vēlēšanas notika 2019. gadā, tajās ES valstīs balsojuši vidēji 50% balsstiesīgo, Latvijā – ap 30%. Diemžēl vēlētāju aktivitātei esot tendence samazināties. Nākamās vēlēšanas gaidāmas 2024. gadā.

Kopā ar apmeklētāju grupas dalībniekiem tiek saukti Latvijas ieguvumi no dalības ES. Īpašu uzsvaru mūsu valsts pārstāvji liek uz ES fondu un programmu atbalsta līdzekļiem, kas Latvijai ir izdevīgi, jo tā saņem no ES vairāk nekā iemaksā.

Darbdiena saplānota pa minūtēm
Pēc tam notika tikšanās un vēlāk fotografēšanās kopā ar profesori Inesi Vaideri. Bija iespēja noskatīties filmu par deputāti, par viņas dzimto pilsētu Jelgavu, par bērnību, klavieru iegādi par naudu no vecmammas pārdotās govs…

I. Vaidere EP ievēlēta 2004. gadā, kad Latvija iestājās ES, līdz tam viņa bija vides ministre. Darba nedēļa ir saspringta, kaut arī viņa strādā Eiroparlamentā jau ceturto sasaukumu, deputāte savas mājas saskata tikai Latvijā, šurp viņa lido uz Rīgu ik nedēļu, nekad neesot palikusi nedēļas nogalē Briselē, savukārt darbdienās mitinoties viesnīcā, nevis īrējot dzīvokli.

«Dažkārt iznāk strādāt no deviņiem rītā līdz 12 naktī, šo slodzi varu izturēt, tikai fiziski kustoties – no rītiem skrienu un vingroju,» atklāj deputāte. Viņa darbojas Ekonomikas un monetārajā komitejā, jo ir ekonomikas profesore, Vides, sabiedrības veselības un pārtikas nekaitīguma komitejā, «deg» par iekšējā tirgus un patērētāju aizsardzību, ir Latvijas Okupācijas izpētes biedrības padomes priekšsēdētāja, kā arī ir aktīva citās jomās.

Grupas latviešus piesaistīja
I. Vaideres bagātā, latviskā leksika un koptā runa, spēja pajokot. «Jaunieši jau tuvu pie ģībšanas, skatās ar miegainām acīm, nav raduši tik agri celties un lidot, bet tāda tā mūsu ikdiena ir, man arī nepatīk agrie rīta lidojumi,» sacīja deputāte, «cilvēkiem reizēm liekas, ka mēs Eiropas Parlamentā neko nedarām, tikai «lidināmies», bet tā tas nav. Šodien arī man laiks ir saplānots pa minūtēm, nevis pa stundām. Mums iznāk vidēji trīs nozīmīgi notikumi dienā, arī šodien – tikšanās ar jums, balsojumi, grāmatas par Gunāru Astru prezentācija.»

Runājot ar deputāti viņas darba kabinetā, izskanēja jautājums, vai EP ēka vakarā tiek aizslēgta. Uz to deputāte atbildēja, ka «pulksten sešos darbs nebeidzas, bet dažkārt turpinās līdz 12 naktī, Strasbūrā sēdes notiek līdz 12, vieniem naktī, ne katrs visu laiku tur pavada, jo tiek izskatīti dažādi jautājumi. Pārgulēšana parlamentā gan nav paredzēta. Pēc desmitiem vakarā drošībnieki, protams, nāk pa kabinetiem paskatīties. Dažkārt cilvēki ierodas darbā četros piecos no rīta, vienas durvis visu laiku ir vaļā. Viss te ir ērti. Dzīvot un strādāt var, bet darba ir daudz.»

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.