Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Lauka vidū jūtas pamesti; Īslīces pagastā 19 mājsaimniecības var palikt bez ūdens

Bauskas novada Īslīces pagastā 19 mājsaimniecības var palikt bez ūdens. Līdzīga situācija var rasties arī citās lauku daudzdzīvokļu ēkās, kur ūdens urbumam nav sakārtotas īpašuma tiesības.

Sakārtojot SIA «Īslīces ūdens» darbību, uzņēmumam nācies atcelt ūdensapgādes līgumus ar Īslīces pagasta «Airīšu» un «Taubenieku» daudzdzīvokļu ēkām un trīs ģimenes mājām. «Izrādījās, ka nedz urbums, nedz ūdens sistēmas tīkli nepieder nedz pašvaldībai, nedz uzņēmumam. Urbums ir no padomju laikiem un nevienam nav pierakstīts,» norāda uzņēmuma valdes loceklis Imants Svētiņš. Kopumā šovasar bez ūdens apgādes var palikt 19 mājsaimniecības.

Gan I. Svētiņš, gan Īslīces pagasta nodaļas vadītāja Sandra Ķisele norāda, ka vienīgā izeja ir mājām pašām ierīkot dziļurbumus. «Urbums pieder privātajam. Pat ja pieņemam tādu nereālu situāciju, ka dokumentus kaut kā nokārto, tad jāiegulda lielas summas urbuma sakārtošanai. Atzars uz «Taubenieku» mājām ir ļoti garš, vairāk nekā puskilometrs pāri privātam laukam. Ja saplīsīs, būs avārijas – kā tikt galā? Ūdensapgādes tīkli ir ļoti veci,» klāsta S. Ķisele. Viņa atzīst, ka situāciju varēja sakārtot pirms desmit gadiem, kad zemi pārdeva, bet tagad tas vairs neesot izdarāms.

Iedzīvotāju noskaņojums ir ļoti depresīvs. Izrādās, ka ūdens, kas nāk no bijušās «Airīšu» fermas, ir sliktas kvalitātes, bet tas tomēr esot ūdens.

«Taubenieku» mājā ir astoņi dzīvokļi. «Redzat jumtu pāri laukam – tur ir bijusī Airīšu ferma, vēl pēc simts metriem ir ūdens ņemšanas vieta. No turienes līdz mūsu mājai 800 metri,» stāsta mājas iedzīvotāja Lita Pažerauska. «Nāk ūdens dzeltens, smirdīgs, bet visi to lietojam [sadzīvē]. Dzeramo ūdeni vedam no Bauskas,» tā mājas iedzīvotāja Jolanta Baltatone. Sētā ir aka, bet tās ūdens dzeršanai neesot izmantojams.

Tagad apņēmīgās dāmas meklē uzņēmējus, kas ierīkotu dziļurbumu, bet tā nav vienīgā problēma. Daudzdzīvokļu namam nav pagraba – papildus vēl būs jāuzbūvē ēka izplešanās traukam. Turklāt zeme nepieder mājas iedzīvotājiem – vēl jāvienojas ar zemes īpašnieku, jākārto dokumenti.

Astoņām ģimenēm «Airītēs» situācija ir nedaudz vienkāršāka, jo zeme pieder mājas iedzīvotājiem. Namā ir daudz pensionāru, kas cer uz jaunāko dzīvokļu īpašnieku rīcību.

Nedaudz apjukusi pensionāre Ļubova Dzviļa, kas savulaik atbraukusi no Ukrainas, vairāk nekā 30 gadus nostrādājusi «Airīšu» fermā, līdzīgi kā vairākas citas mājas iemītnieces, bet tagad nejūtas droši. «Pati no Ukrainas esmu, varētu braukt tur dzīvot. Neesmu droša, ka te visu izdosies finansiāli izturēt. Bet Ukrainā tagad karš, visi tuvākie miruši,» teic pensionāre.

Viņas uztraukumam pievienojas mājas iedzīvotājas Iveta Ziediņa un Vita – abas ir pensionāres. Jau tagad satrauktas par to, kas būs nākamajā apkures sezonā ar elektrības un gāzes cenām, un te vēl papildu izdevumi. «Ja tie būs 50 eiro mēnesī, tad vēl varētu turēt, bet vairāk nesanāk – zāles ir dārgas, un jau tagad skaidrs, ka pieaugs pārējās izmaksas,» tā Vita.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (3)

  1. Zinataji zin teikt, ka Islices udens 2o21 g. Rudeni veica Airisu udens sadales stacija sekojosos pasakumus. Tika nomainits dzilurb. Suknis. Parkartota visa udens sadale. Talak tika parbuvetas udens sadales aka pie Airitem. Tika iegulditi lidzekli, kurus no pateretaju iemaksam var nosekt tikai ilgtermina. Lai uzlabotu udens kvalit. Atlika veikt urbuma skalosanu un uzstadit udens paterinam atbilstosu atdzelzosanas iekartu. Jautajums palika atklats- kurs par to maksas… Perspektiva jakarto jauna urbuma izveide saglabajot ieprieksejo ud. Sad . Staciju. Pratojums, ka katrai daudz dzivokl. Majai jsveic 70 ooo verti urbumi neiztur kritiku…un pus kilom. Udens linijas Islices pagasta ir daudz viet…

  2. Salidzinajums ar Berzkalnu katlu maju atskiras no konkretas situacijas. Parsteidz pasvaldibas nostaja. Tapec pievienojjos iedzivotajiem- tie ir Islices pag. Laudis un nostadit vinus ieprieksejo vadonu zinamu neizdaribu prieksa lauka vidu, nudien nav cienu glaimojosi…turklat zinataji apgalvo, ka urbumam papiri esot, vajagot tikai pameklet…

  3. tikai viedoklis- konkreta novada admistrativaja teritor. visa iedzivotaju udens apgade ir jauznemas tikai vienai delegetai organizacijai, kurai ir gan pieredze, gan specialisti. nesaubos, ka ari juridiskos, finansu un udens kvalitates jautajumus var sakartot. protams, ja kadam ir velme to darit…

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.