Šur tur jau mana dārzkopjus amatierus lielāmies, ka tomāti un pipari sasēti. Kādam, redz, pat pirmie asniņi parādījušies! Jautājam pieredzējušiem audzētājiem, vai tiešām šos siltummīļus jau jāsteidz sēt.
Mīnus 60 dienas
Dārzniecības «Neslinko» saimniece Elga Bražūne, kurai jau vairāk nekā 40 gadu pieredze tomātu audzēšanā, atklāj vienkāršu aprēķinu, kas ļaus labāk izskaitļot sēšanas laiku. Tomātu stāds vidēji izaug 60 dienās (plus mīnus piecas līdz septi-ņas dienas). Paprikai vajadzēs vēl par pāris nedēļām vairāk. Ņemam reālo izstādīšanas laiku (abas kultūras izstāda aptuveni vienlaikus), kas balstīts paša vai kaimiņa pēdējo gadu pieredzē, un atrēķinām atpakaļ tos pāris (paprikai – nedaudz vairāk) mēnešus. Iegūstam datumus, kad sēja uzsākama. Dažādos apvidos šis laiks var mazliet atšķirties, jo ir vietas, kur, piemēram, ilgāk aizkavējas vēlās salnas.
Ja runājam par asajiem pipariem, piemēram, ‘Habanero’, ‘Trinidad scorpion long SR red’, kuri ir asuma skalas augšgalā, tie dīgst un aug vēl lēnāk nekā paprika. Pēc pirmo dīgļlapu izdzīšanas asie pipari ilgi «sēž» uz vietas. Tie tad varētu būt pirmie sējamie pipari februāra nogalē vai marta pirmajās dienās.
Tomāti un paprika, kas paredzēta stādīšanai laukā, jāsēj vēl vēlāk. Pirmkārt, tāpēc, ka izstādīt varēs vēlāk – tas noteikti nenotiks agrāk par jūnija sākumu. Otrkārt, laukā stādīšanai parasti izvēlas ātraudzīgas šķirnes, tāpēc to stādiem nevajadzēs 60, bet pietiks tikai ar 45 līdz 50 dienām (pipariem plus divas nedēļas). Arī paprikai audzēšanai lauka apstākļos izvēlas agrās un vidēji agrās šķirnes. Vidējās šķirnes vēl varam atļauties stādīšanai siltumnīcā, bet vēlās mūsu apstākļiem nevajadzētu izraudzīties.
Uz palodzes būs par aukstu
Svarīgi ielāgot, ka pipariem sēklas dīgšanas posmā nepavisam nepatiks, ja, labu gribot un cenšoties tiem nodrošināt vairāk gaismas, uzkrāmēsit tos tuvāk logam, kur parasti ir zema un pipara labsajūtai pavisam neatbilstoša temperatūra. Tas var beigties arī ar to, ka asnus tā arī nesagaidīsit. Arī tomātiem dīgšanai aukstā palodze nepatiks, taču paprika pret to būs īpaši jutīga. Kā tad tā – zem palodzes taču karsti radiatori? Diemžēl pie loga rāmja termometra stabiņš, visticamāk, nepakāpsies pat līdz mērenajai istabas temperatūrai. Pipariem un tomātiem dīgšanas temperatūrai jābūt, sākot no plus 24 līdz 28 grādiem. Tieši podiņus uz radiatora gan likt nevajadzētu, jo tad var sanākt otra galējība – sēklas karstumā vienkārši izsūt. Uz radiatora vispirms vajadzētu novietot kādu dēlīti, taču Elga Bražūne atklāj, ka ideāla diedzēšana sanāk uz siltajām grīdām, protams, ja mājās tādas ir. Ņemam vērā, ka šajā posmā gaisma sēklām nav izšķiroša. Taču, kā atzīmē dārzkope, sēklas uzreiz nevajadzētu likt pašā siltākajā vietā. Pirmās trīs diennaktis podiņi var stāvēt vienkārši istabas temperatūrā kaut uz grīdas, lai sēklas lēnām «saprot», ka tām laiks «mosties». Tikai tad podiņus novieto siltākā vietā. Ja ir ievēroti nepieciešamie siltuma un mitruma apstākļi, bet pēc kādām 12 dienām paprikas asniņi tā arī nav pabāzuši galvas, tad jāsāk satraukties, vai vispār tos sagaidīsit.
Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:
"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.
Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*
*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.
Reklāma