Katrā Eiropas Savienības fondu plānošanas periodā, kas ilgst septiņus gadus, katru reizi paredzēts līdzfinansējums dzīvojamo namu energoefektivitātes projektiem, kuru mērķis ir samazināt ēku siltuma patēriņu, dot iespēju iedzīvotājiem nākotnē ietaupīt un reizē izvirzīts klimata kontroles mērķis – samazināt planētas sasilšanu un samazināt kaitīgo izmešu nokļūšanu atmosfērā.
Pirmā uz šāda projekta īstenošanu Vecumniekos atvēzējās Ina Jankeviča, kas 2015. gadā aktivizēja Rīgas ielas 31. nama iedzīvotājus. «Izlasīju informāciju par projektiem, ierosināju sasaukt kopsapulci, un kopā sapratām, ka kaut kas ir jādara. Pašvaldība deva atbalstu energoefektivitātes projektam un citiem dokumentiem. Mēs bijām pirmie celmlauži ciemā, un pārējie mācījās no mūsu kļūdām,» stāsta I. Jankeviča.
Toreizējā Vecumnieku novada pašvaldība finansēja daudzdzīvokļu nama energoauditu un tehnisko apsekošanu, kā arī 50 procentu apmērā sedza tehniskā projekta izstrādi. Daļēji tieši pēc šīs iniciatīvas 2016. gada maijā pieņēma Vecumnieku novada domes saistošos noteikumus «Par kārtību, kādā Vecumnieku novada pašvaldība sniedz palīdzību energoefektivitātes pasākumu veikšanai daudzdzīvokļu mājā».
Lai saprastu, cik viss process var būt sarežģīts un ilgs, atliek norādīt, ka līgumu ar būvnieku noslēdza 2018. gada 14. maijā. Visi Rīgas ielas 31. mājas iedzīvotāji nobalsoja par līguma slēgšanu par 410 363,86 eiro ar SIA «Kvintets M» un līguma slēgšanu ar «Swedbank» par aizdevuma summu 205 182 eiro – pārējā daļa bija jāsedz ar dalību daudzdzīvokļu dzīvojamo māju energoefektivitātes valsts atbalsta programmā, ko īstenoja akciju sabiedrība «Attīstības finanšu institūcija «Altum»» ar Eiropas Savienības fondu finansējumu.
Rīgas ielā 31 siltinātas ēkas sienas, bēniņi, pagraba griesti, siltināja pamatus, mainīja ūdens stāvvadus ēkā reizē ar apkures caurulēm. «Mājas iedzīvotāji bija pozitīvi un atbalstoši, bet viegli negāja. Darbu laikā mainījās Ministru kabineta noteikumi, dabūjām gaidīt, būvnieks bija kreņķīgs,» atceras I. Jankeviča.
Vēl sarežģītāka situācija cenu negaidītu lēcienu laikā bija Rīgas ielas 33. mājas siltināšanas procesā. Iedzīvotāju biedrības vadītāja Jana Veide atceras, ka mainījās cenas, nepietika līdzekļu, nācās kaut ko no projekta izņemt. «Galvenais bija nomainīt horizontālo siltumvadu pagrabā, un tas izdevās,» atceras J. Veide. Darbus Rīgas ielā 33 veica SIA «PRO DEV». Kopējās projekta attiecināmās izmaksas – 526 231,85 eiro, kas ir dārgākais no visiem pieciem līdz šim realizētajiem projektiem Vecumniekos.
Šajā projektu sērijā jāpiemin arī nams Kalna ielā 15a – pārējās mājās ir 24 dzīvokļi, bet šajā ēkā ir 18 mitekļi. Stāsta mājas iedzīvotāja Aija Narbute: «Kārtoju dokumentus no iedzīvotāju puses. Biju domē, tikos ar domniekiem. Mājā ir trīs pašvaldības dzīvokļi, un pašvaldība ļoti atbalstīja ar finansējumu projektu sagatavošanai. Vēl pēc projekta īstenošanas no uzkrājuma asfaltu mājas priekšā uzklājuši,» stāsta A. Narbute. Darbus veica SIA «PRO DEV», projekta attiecināmās izmaksas bija 317 855,09 eiro. Projektu pabeidza 2019. gadā.
Vēl divas mājas var atzīmēt kā nosacīti jauno energoefektivitātes projektu paaudzi – Rīgas ielā 31a un Rīgas ielā 27a. Lai arī šo namu projektus sāka gatavot jau pāris gadus pēc pirmajiem, bet tieši tāpat viss ieilga, un līgumus noslēdza pagājušajā gadā. Darbus abās ēkās veic personu apvienība SIA «SPYKE» un SIA «PRO DEV». Rīgas ielas 27.a nama līgumcena ir 444 451,21 eiro, savukārt Rīgas ielas 31.a līgumcena – 453 154,92 eiro.
«Sākām naudu krāt ļoti laikus. Darbus sākām 2017. gadā, kavējāmies, līdz iedzīvotāji sāka runāt, ka maksājam, bet nekas nenotiek, ka vispār nekā nebūs. Tagad var teikt, ka māja Rīgas ielā 31a vispār ir uzvarētāja – «pabāzām» projektā visu, ir arī kāpņu telpas kosmētiskais remonts, nomainīti ūdensvadi, salikti attālinātie skaitītāji – alokatori, arī attālinātie ūdensskaitītāji, ūdenscaurules, stāvvadi. Visur mēģinājām un cīnījāmies. Piemēram, lai arī kāpņu telpām ir kosmētiskais remonts, tas arī izdevās. Izdarījām visu par simts procentiem – nav tā, ka nebūtu nomainīts kāds logs,» stāsta mājas iedzīvotāju biedrības vadītāja Ramona Caune.
Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:
"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.
Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*
*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.
Reklāma