Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Mātes par bērnu audzināšanu vēlas saņemt pelnīto atlīdzību

Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienība prasa darba stāžu skaitīt abiem vecākiem

Teksts – Gaitis Grūtups

Centrālā statistikas pārvalde publiskojusi datus par šogad pirmajos sešos mēnešos Latvijā dzimušajiem bērniem – reģistrēti par 1255 jaundzimušajiem jeb 14,9 procentiem mazāk nekā pērn. Kopumā šajā laikposmā mirušo skaits par 7240 pārsniedz dzimušo skaitu, kas ir labāks rādītājs nekā pērn, kad negatīvā starpība pirmajā pusgadā bija 7632. Tomēr skaidrs, ka Latvija vēl aizvien atrodas demogrāfiskā lejupslīdē, ko nedrīkst ilgi turpināt.
Bauskas novada dzimtsarakstu nodaļā pirmajā pusgadā reģistrēti 144 jaundzimušie, savukārt mirušie – 308.

Pabalsti komplektā
Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienības valdes priekšsēdētāja Elīna Treija atzīst, ka premjerministra Krišjāņa Kariņa pirmās valdības laikā notika labas pārmaiņas valsts attieksmē pret ģimenēm ar bērniem. «Līdz 2021. gada beigām ģimenes pabalsta apmērs par bērnu bija ievērojami mazāks un atkarīgs no tā, kurš pēc kārtas bērns ir piedzimis,» stāsta E.Treija. Viņa atgādina, ka līdz 2022. gada 1. janvārim valsts par pirmo bērnu maksāja 11,38 eiro mēnesī, par otro – 22,76, par trešo – 34,14, bet ceturto un nākama-jiem – 50,07 eiro. Kopš 2022. gada 1. janvāra ģimene ar vienu bērnu saņem 25 eiro mēnesī, ar diviem – 100, par katru 50 eiro. Ja ģimenē ir trīs bērni, par katru valsts maksā 75 eiro, ja četri un vairāk – par katru 100 eiro. Tā līdz 20 gadu vecumam, ja vien jaunietis mācās.
Zināmā mērā uzlabojumi ir notikuši arī vecāku darba stāža uzskaitē. Saskaņā ar likumu «Par valsts sociālo apdrošināšanu» pensiju apdrošināšanā un līdz ar to arī darba stāžā iekļauj personas, kas audzina bērnu līdz pusotra gada vecumam. Tie, kas iepriekš nav strādājuši un nav bijuši sociāli apdrošināti, saņem tikai bērna kopšanas pabalstu. Personas, kas iepriekš strādājušas vai bijušas sociāli apdrošinātas, saņem bērna kopšanas pabalstu komplektā ar vecāku pabalstu. Regulējuma netaisnība – vecāku pabalstu var saņemt tikai kopā ar bērna kopšanas pabalstu. Nav iespējas vienam vecākam, kurš ir sociāli neapdrošināts, pieprasīt bērna kopšanas pabalstu, bet otram, kurš ir sociāli apdrošināts, – vecāku pabalstu.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (8)

 1. vajag dzemdēt tik,cik pati var uzturēt bērnus…nevis dzīvot uz pabalstiem,alimentiem!!

  19
  4
 2. Dzemdēt nav māksla,nav ko dzemdēt jā nevari apdrošināt. Pierāda dzīvot uz pabalstiem.

  17
  5
 3. Agrāk dzemdēja bērnus ar domu – būs man atbalsts vecumdienās, kas ūdens krūzi pasniedz, bet tagad – cik es ar to varēšu nopelnīt. Kāda gan vēl ” pelnīta atlīdzība ” par pašas bērnu audzināšanu un gadās taču bieži arī brāķis. Citādāk – man tas radīšanas prieks , bet tagad visi līdzcilvēki tieciet ar viņiem galā. Nu tas kaut kā riktīgi nav !!!!

  16
  2
 4. BĒRNI IR VALSTS NĀKOTNE – JO VAIRĀK, JO LIELĀĶA TĀ IR. TĀS IR INVESTĪCIJAS. Sen tie laiki beigušies, kad bērni uztur vecos vecākus. LIELIE BĒRNI STRĀDĀ, PELNA, NODOKĻI UN vecīšiem iznāk pensija. KĀ VAR TO NESAPRAST?

  2
  8
 5. Vai Jūsu izaudzināto bērnu nodokļu masa sedz Jūsu pensiju? Vai citu lolojumiem “jāpiemet”?

  1
  1
 6. Sievietes,kas ražo bērnus par ” atlīdzību ” , visā pasaulē skaitās SUROGĀTMĀTES , viņām maksā tas, pēc kura pasūtījuma un kam viņas to bērnu iznēsā. Tas ir viņu un tikai viņu savstarpējs darījums , valsts un citi cilvēki tur netiek iejaukti.

  5
  1
 7. Ņemot vērā demogrāfiju, varat neuztraukties, drīz jau vairs nebūs kam sniegt pelnīto atlīdzību.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.