Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Medus kā medus? Bitenieces saka – tā gan nav

Pie biškopēm Iecavas pagastā. Anna Tiesnese un Ruta Āboliņa atzīst, ka darbs dravā ir fiziski ļoti smags

Izrādās, daudzu gānītais karsti sausais pavasaris bites nav apturējis nektāra vākšanā. Gluži pretēji – nocietušās darba, tās ātri vien piepildījušas medus krājumus. Dodamies pie Iecavas puses biteniecēm Annas Tiesneses un Rutas Āboliņas lūkot, kādi ir šīs sezonas pirmie sviedumi.

Anna Tiesnese, kuras bišu dravā pašlaik vairāk nekā 150 saimes, stāsta, ka šis medus gads sācies ļoti savādi. Sākumā tas licis trūkties ne vienam vien biškopim. It kā pa ziemu bija labi pastrādāts, tāpēc saimes bija labi saglabājušās un darboties spējīgas. Bet tad atnāca pavasaris un aukstums. Bitēm darba nebija, barības trūka, tāpēc tās sāka spietot. Tik aktīva spietošana vēl nebija pieredzēta. Kad puse saimes vienkārši aizlaižas prom – tad, protams, arī pusraža nost. Pat ja izdodas «bēgles» savākt, ražīgumu tāpat vairs neatgūt. «Ar bitēm kā ar bērniem – ja nedosi darbu, darīs blēņas. Līdz ar to šogad, lai tās neizspieto, neplānoti nācās pieaudzēt saimju skaitu,» stāsta Anna.

Daudz, bet karstuma dēļ ļoti blīvs
Un tad notika brīnums – līdz ar ziedēšanu iestājās arī normāls laiks. Darba nocietušās, bites ātri, ātri savāca lielu daudzumu medus. Anna atklāj, ka šogad paveicies tikt arī pie kārklu medus un putekšņiem, parasti to ziedēšanas laikā bitēm laikapstākļi ne visai labvēlīgi. Pēc tam saziedēja arī pienenes, pērkones, sinepes un citi pavasara ziedi. Pirmais medus esot bijis gatavs jau maija beigās, bet intensīvi tā ievākšana uzsākta jūnija sākumā.

Problēma, ar kuru saskārās ne viens vien bitenieks – medus ļoti strauji sabiezēja. Parasti izmests medus sacietē tikai pēc kāda laika, taču biteniece pieļauj, ka laikam jau karstuma dēļ šosezon pirmajam medum esot bijis ļoti mazs mitruma procents. Tas bijis blīvs jau rāmīšos, no kuriem puse tamdēļ «aizgājusi pa gaisu»: stiep-les izstieptas, šūnas salūzušas. Medu bija grūti izsviest. Anna min, ja būtu paspējusi izsviest agrāk, tad tā nebūtu noticis. Daļa rāmīšu līdz ar to jātaisa no jauna – tas, protams, atkal liels darbs. Bet līdz galam neizsviestais medus tika atdots bitēm, lai mielojas.

Pavasara medus parasti ir gaišā krāsā. Tas ātri sakristalizējas. Niansēti ziedu kompozīciju gan biteniece noteikt nevar, taču analīzes uzrāda 30 – 40 augus. Pavasara medu labi izmantot, gatavojot ogas vai ārstniecības augus medū, jo tas nenomāc piedevu garšu.

Pērn jūnijā «Annas dravās» medus tika sviests tikai divas reizes, šogad pat četras piecas reizes. Tāpat pagājušā gada jūlijā tika ievākts lielākais medus daudzums, šogad redzēs, kā tā vasara tālāk iegrozīsies. Karstums un īpaši, ja aukstas naktis mijas ar tveicīgām dienām, tas nav izdevīgi biteniekiem, jo tad veidojas daudz izsvīduma medus – nu kurš gan nav manījis lipīgās liepu lapas, taču tāds veidojas arī citu koku lapām. Kaut arī šis medus ir labs, tumšs un garšīgs, taču tas ļoti ātri jānovāc, jo bišu kuņģīšiem tas nav piemērots.

Pašlaik «Annas dravās» ievākts jau ap četrām tonnām medus, taču sezona vēl turpinās. Kad augustā, septembrī būs pēdējā sviešana, tad būs skaidrāks, ir vai nav šosezon medus superraža. Citus gadus tieši uz rudens pusi ienākas lielākais medus apjoms. Pērn sezona noslēdzās ar sešām ievāktām tonnām.

Tikai neliela daļa produktu tiek realizēta tepat Latvijā ar internetveikala starpniecību, 95% medus produktu nonāk eksportā un aizceļo pie Lielbritānijas pircējiem. Transportēšana, muita, nodokļi, mārketings – tas esot ļoti grūts darbs, un Anna priecājas, ka meita var palīdzēt.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.