Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Pašiem sava elektrība: novadnieku pieredze ar saules paneļu sistēmām

Pašiem sava elektrība: novadnieku pieredze ar saules paneļu sistēmām

Elektrības cenu kāpums pērn daudzus pamudināja lūkoties saules paneļu virzienā. Papildu stimuls no prātošanas ātrāk pāriet uz rīcību bija arī apstiprinātais valsts atbalsts paneļu iegādei un uzstādīšanai. Kā sokas novadniekiem elektrības mājražošanā?


Saules paneļu sistēmas pašlaik ir pieejamākais no veidiem, kā mājsaimniecības vismaz daļēji var pašnodrošināties ar elektroenerģiju. Vēl var minēt vēja ģeneratorus, taču tos, kā atklāj a/s «Sadales tīkls», cilvēki izvēlas reti, jo uzstādīšana un apkalpošana ir ļoti sarežģīta, ierīces dārgas.

Jo cena dārgāka, jo ātrāk sistēma sevi atpelna
Aptuveni aprēķini rāda, ka viens saules paneļu sistēmas kilovats (kW) izmaksā ap 1000 – 1300 eiro. Pēdējā laika sadārdzinājums un pieprasījuma pieaugums gan šo summu varētu būt pakoriģējis uz augšu.

Minējumi par to, cik ilgā laikā saules paneļu sistēma spēj sevi atpelnīt, ir dažādi, un tie lielā mērā atkarīgi no elektrības cenām: jo tā dārgāka, jo ātrāk sistēma sevi atpelna. Termiņš, kuru redz mi-nam visbiežāk, – seši līdz deviņi gadi.

Tā kā pašlaik pašiem uzglabāt savu saražoto elektrību sanāk ļoti dārgi (akumulatoriem vajadzēs apmēram tikpat daudz naudas kā paneļiem), lielākoties saules paneļu sistēmu jeb mikroģeneratoru īpašnieki izvēlas tos pieslēgt publiskajam tīklam. Ikviena mājsaimniecība, ja vien neatsakās, tiek pievienota neto uzskaites sistēmai. Tā ir iespēja tūlītēji nepatērēto elektroenerģiju nodot kopējā tīklā, lai to patērētu vēlāk, kad saules mazāk un mikroģenerators nesaražo tik daudz, cik vajadzīgs patēriņam. Tiek lēsts, ka 25 – 30% no kopējā gada elektrības patēriņa var nosegt ar tiešo saules paneļu saražoto elektrību (tiešais pašpatēriņš); 70 – 75% tiek atdoti tīklā. Šī sistēma pašlaik pieejama tikai mājsaimniecībām, taču pārredzamā nākotnē te varētu būt kādas izmaiņas.

Zināt nepieciešamo jaudu un dabūt atļaujas
Saules paneļu tīkotājiem pašiem jātiek skaidrībā, kādas jaudas sistēma nepieciešama. Pie vēlamās jaudas parasti nonāk, paanalizējot pēdējo gadu elektrības patēriņu, piemēram, ja tas vidēji bijis 5000 kWh, tad būtu nepieciešama saules paneļu sistēma ar jaudu 5 – 6 kW, vai izmantojot kādu no tīmeklī pieejamajiem kalkulatoriem. Valstī ir noteikts jaudas maksimums mikroģeneratoriem – 11,1 kW, ierobežojumi var būt arī atkarībā no elektrotīkla tehniskajiem parametriem konkrētajā vietā. Pēc «Sadales tīkla» datiem, vidējā saules paneļu sistēmu jauda Latvijā pašlaik ir ap 8 kW. Uzņēmums arī atklāj, ka 1% gadījumu ir bijis nepieciešama tīkla pārbūve, lai varētu pieslēgt konkrētās jaudas mikroģeneratoru. Te jāuzsver, ka izdevumi par to guls uz mājsaimniecības pleciem.

Tāpat elektrības ražošanas sākšanai būs nepieciešamas divas uzņēmuma «Sadales tīkls» atļaujas: viena, lai uzstādītu saules paneļu sistēmu, pieslēdzot to publiskajam elektrotīklam, otra – lai tā varētu sākt darboties. Saules paneļu ražotāju un uzstādītāju izvēle ir katra paša ziņā, bet iekārta, bez kuras mikroģenerators iztikt nevarēs, – invertors, kas saražoto līdzstrāvu pārveido maiņstrāvā, jāizvēlas no «Sadales tīkla» atzīto iekārtu saraksta. Tas meklējams uzņēmuma mājaslapā un esot gana plašs, lai mikroģeneratoru īpašniekiem būtu izvēles iespējas.

«Sadales tīkls» iesaka rūpīgi izvērtēt, kam uzticat piegādāt un uzstādīt saules paneļu sistēmu, jo ne visi, kas to piedāvā, to spēj izdarīt kvalitatīvi. Tāpat uzņēmumā uzsver, ka ir ļoti būtiski ievērot un nemainīt ar to saskaņotos iekārtas iestatījumus – tas ir pašu drošībai, jo pašdarbība var radīt sprieguma svārstības, kas savukārt var bojāt izmantojamās elektroierīces (turklāt ne vien paša, bet arī kaimiņu), radīt elektrotraumas vai ugunsgrēka izcelšanās riskus.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

  1. Haha, kas šito rakstu apmaksā?
    Nav nekas mums izdevīgs. Kvotas un “vadi sadegs”, ja nu kas, dodiet mums savu elektrību par velti. Ejiet tak ieskrieties, monopolisti nedaelektrizētie!
    Izdevīgi, pankūka, kā tad. Kriminālatbildību te vajag, bet nu tāda uzvedība tirgū ir norma.
    Nocērt kājas un tad grib sacensties skrieties.
    Jā, jūsu laiks ir beidzies, ir jaunas tehnoloģijas, kuras jūs ar dabiskiem mehanismiem nevarat noturēt. Nemaki tirgū izdzīvot, mirsti, su*a, nevis izvaro normālus cilvēkus!

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.