Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Nevēlamais viesis – Kolorado vabole

Ieteikumi cīņai pret kartupeļu lapgrauzi

Kartupeļu lapgrauzis jeb Kolorado vabole jau vairākus gadu desmitus Latvijas laukos ir uz palikšanu. Tā nodara milzu postījumus gan mazdārziņos, gan kartupeļu laukos, kas stādīti peļņas nolūkos. Ātri vairojoties, tās kartupeļu lakstus var nograuzt, atstājot vien plikus kātus, tā būtiski ietekmējot kartupeļu ražu. Arī šogad siltās ziemas dēļ vaboles savairojušās īpaši daudz un kartupeļu laukos nav miera no tām. Kā no nejaucenēm tikt vaļā, kādas ir efektīvākās metodes, lai pasargātu stādījumus, kā lauksaimnieki cīnās ar tām?

Pārziemo augsnē
Kolorado vaboles augsnē parasti pārziemo 30 līdz 35 centimetru dziļumā, bet aukstākās ziemās pat metra dziļumā. Izlido tās parasti maijā vai jūnijā, kad aktīvi sāk dēt olas kartupeļu lapās. Viena mātīte var izdēt līdz pat 500 olām. Speciālisti norāda, ka Latvijas apstākļos gadā var attīstīties pat vairākas Kolorado vaboļu paaudzes. Sākumā kāpurs ir sarkans, bet vēlāk tas kļūst dzeltenoranžs. Pieaugusi vabole ir 10 līdz 12 milimetrus gara ar apaļu, oranži dzeltenu virspusi, plakanu apakšpusi un desmit garenām melnām svītrām uz segspārniem.

Saulainas dienas un siltums ir olu dēšanai vislabvēlīgākais laiks, kad tās savairojas īpaši daudz. Vaboles nav iespējams nepamanīt – ne tikai to košā izskata dēļ, bet arī pēc postījumiem, ko tās atstāj uz kartupeļiem – gan neregulārus robus, gan līdz stublājiem nograuztās lapas, no kurām paliek pāri tikai resnākie stiebri.

Pārsvarā roku darbs
Piemājas dārzos kartupeļu stādījumi parasti nav lielās platībās. Audzē vien savam galdam un mājlopu pabarošanai, ja tādus tur. Cilvēki, lai cīnītos ar vaboļu invāziju, izmanto dažādus paņēmienus. Vispirms jau mēģina tās no lakstiem nolasīt ar rokām. Vēlāk, kad vaboles savairojušās, pielieto arī lauka miglošanu ar insekticīdiem. Taču savstarpējās sarunās dzirdams, ka vaboles jau piemērojušās nelabvēlīgajiem apstākļiem, pret indēšanu kļuvušas imūnas un turpina lakstu graušanu un vairošanos. Tādēļ atliek vien roku darbs, tās no lakstiem nolasot. Dzirdēts, ka piemājas saimniecībās vasaras sākumā tas esot viens no lielākajiem darbiem, jo, lokot muguras kartupeļu stādījumos, no lauka nākas nonest vairākus pielasītus spaiņus ar strīpainajām, oranži dzeltenajām grauzējām.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.